Svētdiena, 5. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Par pazaudētām robežām

Sallija Benfelde
06:40
18.10.2021
5

Politiķu, arī valdības lēmumi, no kuriem visspilgtākais laipošanas piemērs ir tie, kas saistīti ar “Covid-19” jautājumiem, liecina par pazaudētām robežām starp ļaunu un labu jeb, kā mēs bieži mēdzam sacīt, nav izpratnes par vērtībām.

Redzot, ka vīrusu neinteresē, kurš ir pie varas un ko domā viena vai otra partija, tagad politiķi lielāko tiesu sāk runāt citādi, gan neaizmirstot kritizēt visus citus un tā īsti neatbildot uz jautājumu, kas jādara un kāds ir viņu piedāvājums, lai nobremzētu saslimušo skaita pieaugumu, lai slimnīcas jau drīzumā netiktu pilnībā paralizētas. Paklausoties Ministru kabineta sēžu tiešraides, jāteic, ka nostāja lielākajai daļai ir: mēs piekrītam, bet… Un tad sākas, katrs uzskata, ka visiem jāievēro ierobežojumi, izņemot kādu nozari vai tās daļu. Protams, zināms pamats tādām prasībām ir, jo visi arī saprot, ka ekonomiku pilnībā apturēt ir ļoti bīstami. Tomēr kā āža kāja no apmetņa ārā lien savas intereses: sponsoru, pietuvināto cilvēku vajadzības, rūpe par nākamā gada vēlēšanām un varu.

Daļai politiķu populāra kļūst nostāja, ka jādara tā, kā grib viņu vēlētāji, gan aizmirstot, ka līdz šim balsotāju vēlmes bieži tikušas klaji ignorētas un ka ne vienmēr tas, ko vēlētāji gribētu (piemēram, neievērot ļoti daudzus likumus, kas sargā viņu pašu drošību), ir saprātīgi un var labi beigties. Spilgts piemērs bija vakardienas diskusija sociālajos tīklos starp kādu ļoti nacionālu politiķi un vēlētāju, kura vaicāja: ja vairākums gribētu pilsētā braukt ar 150 km ātrumu stundā, vai tas būtu jāatļauj? Politiķis atbildēja, ka tādas problēmas neesot, tādēļ par to nav pat vērts runāt.
Mediķi sākuši dumpoties, prasot valdības demisiju, akadēmisko aprindu eksperti atsakās strādāt Krīzes padomē, jo viņu ieteikumi netiek ievēroti. Un izskatās, ka gadu miju nāksies pavadīt ļoti drūmā un saspringtā gaisotnē.

Mēdz sacīt, ka katrai tautai ir tāds karalis (valdība, parlaments), kādu tā pelnījusi. Lai kā arī būtu, mēs paši ievēlējām Saeimu, un tā tāpat kā valdība ir mūsu sabiedrības spogulis.

Un tomēr t.s. vērtību degradācija, liekulība un savtīgo interešu likšana pirmajā vietā nav tikai Latvijas problēma, kaut gan pie mums tā ir ļoti spilgti izteikta. Manuprāt, izcils pašreizējās morālās un ētiskās krīzes novērtējums izskanēja bijušā Igaunijas prezidenta Tomasa Hendriksa Ilvesa runā 5. oktobrī Varšavā, Brīvības bruņinieka prēmijas pasniegšanas ceremonijā. Šogad tā piešķirta Krievijas opozicionāram Aleksejam Navaļnijam. Tādēļ piedāvāju nelielus šīs runas fragmentus. Vispirms gan laikam jāatgādina, ka jēdziens “šrēderizācija” cēlies no Vācu politiķa Šrē­dera uzvārda. Gerhards Frics Kurts Šrēders bija vācu politiķis un no 1998. līdz 2005. gadam bija Vācijas kanclers. Šrēders nekad nav slēpis simpātijas pret Krie­vijas prezidentu Vladimiru Putinu un ir strādājis un strādā joprojām Krievijas enerģētikas industrijas labā jau kopš 2005. gada. Tieši viņš neilgi pirms kanclera pilnvaru beigām no Vācijas puses parakstīja vienošanos par gāzesvada “Nord Stream” izbūvi Baltijas jūrā. Vēl jāpiebilst, ka pilns Ilvesa runas teksts latviešu valodā lasāms portālā “Delfi”.

“Navaļnija stāsts nav jauns. Desmitgadē pirms komunisma sabrukuma šis stāsts ir atkārtojies atkal un atkal. Jozefs Brodskis, Natans Šaranskis, Aleksandrs Solžeņicins, Andrejs Saharovs un simtiem citu vajāja tā laika patiesā Mordora, PSRS. Tomēr ir arī atšķirības. Tajos laikos, kad es biju jauns pētījumu analītiķis un vēlāk arī Radio Brīvās Eiropas/ Radio Brīvības Igaunijas nodaļas direktors, mums Rietumos vismaz bija morāla skaidrība stāties pret slepkavām, uzrunājot mūsu valdības, parlamentus visos iespējamajos starptautiskajos forumos.

Palīdzot saglabāt šo morālo skaidrību, paradoksālā kārtā komunisti vismaz ideoloģiski bija pret kapitālistiem. Komisāri un Politbiroja locekļi diez vai varēja nopirkt villas Rivjērā, slēpošanas pili Sanmoricā, apartamentus ASV prezidenta debesskrāpī vai pietauvot savas 100 metru jahtas Sentropēzā vai Pirejā. Naudas ņemšana no totalitārisma pārstāvjiem pie mums tika uzskatīta par kukuļdošanu vai spiegošanu, par ko pienācās bargs kriminālsods un sociāls apkaunojums.

Šodien liberāldemokrātiskie Rietumi ir atteikušies no reiz esošās skaidrības. Mēs esam kļuvuši par nozieguma partneriem, sadarbojoties ar mūsu brīvības, tiesiskuma un cilvēktiesību ienaidniekiem. Saļimstot zem korupcijas un slepkavu smaguma, mēs esam neapsūdzētie līdzsazvērnieki mūsu pašu norietā un Krievijas sagraušanā.

Godinot Alekseju Navaļniju, es nelikšu uzsvaru uz viņa milzīgo ieguldījumu Krievijas korupcijas izgaismošanā. Tas mums sniedz tikai pašsaprotamu un pilnīgi nepatiesu morālā pārākuma sajūtu. Lai patiesi godātu Navļniju, mums ir jānostājas pret liberāldemokrātisko Rietumu smārdu.

Tas smārds virmo no mūsu pašu korumpētajiem politiķiem un politiskajām partijām, no mūsu naivām un alkatīgām valdībām un pat visprestižākajām, gadsimtiem senām augstskolām. Tas virmo no uzņēmumiem, kas vērtē peļņu augstāk nekā taisnīgumu, patiesību un brīvību. Tā virmo no baņķieriem, juristiem un grāmatvežiem, kuri atmazgā naudu un reputāciju.

Tā ir korupcija, mūsu korupcija, kas palīdz, atbalsta un patiesi bagātina Kremļa bajāru un viņu pakalpiņu, kā arī citu odiozu režīmu pasaulē, slepkavnieciski veikto izlaupīšanu.(..)
Pirms kādiem piecpadsmit gadiem es radīju jaunu terminu “šrēderizācija”. (..) “Zācija” ir brīnišķīgs piedēklis krievu valodā, kas vispārina procesu, līdzvērtīgi kā angļu valodā “sation” jeb “Schrö­derisation”. Šrēderizācija krievu valodā apzīmē valsti, kas mūsdienās visefektīvāk izmanto kukuļdošanu.

Tas nenozīmē, ka citi režīmi ir nevainīgi. (..).

Vai tie būtu Eiropas parlamentārieši, kas “mazgā rokas nevainībā” par cilvēktiesību pārkāpumiem Kaukāzā, vai vadošā britu universitāte, kas saņem naudu no Ķīnas Komunistiskās partijas ar nosacījumu nepublicēt tai neglaimojošus akadēmiskus pētījumus savā izcilajā žurnālā. Rietumi ir viscaur izmirkuši korupcijā. (..)

Reizēm tā pat nav nauda. Reizēm tā ir alkatība pēc varas. Daudzi no jums atcerēsies, kā Eiropas Tautas partija (EPP), lai tikai saglabātu tās lielāku pārstāvniecību Eiropas Parlamentā, neizslēdza no savām rindām partiju, kura ir fundamentāli pret EPP vispāratzītajām vērtībām (..) Dāmas un kungi, mums nav laika apbrīnot šo problēmu. Mums ir jāsāk to labot.(..)”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
8

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
7

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
5

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
6

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
7

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
35

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
9
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
5
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
7
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
6
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi