Pirmdiena, 6. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Nevis par ēkām, bet par cilvēkiem

Jānis Gabrāns
10:18
26.11.2018
2

Šonedēļ apritēja pieci gadi kopš atjaunotājā Latvijā notikušās lielākās traģēdijas, kad, sabrūkot lielveikalam “Maxima” Rīgā, gāja bojā 54 cilvēki.

Tas bija kā atskaites punkts vairākiem procesiem, tostarp sākās stingrāka uzraudzība, vērtēšana būvniecības procesos, jo tika secināts, ka traģēdijas iemesls bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes.

Nepilnu gadu pēc traģēdijas – 2014. gada 1. oktobrī – tika izveidots Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) ar mērķi īstenot valsts uzraudzību būvniecības jomā. Kā norāda biroja pārstāve Egita Diure, valsts uzraudzības funkcijas atjaunošana līdzās paš­valdību būvvalžu lomai bija solis uz mērķtiecīgāku un skrupulozāku uzraudzību, lai būvniecībā nepieļautu tādas kļūdas, kas radītu ievērojamus zaudējumus sabiedrībai.
Viņa uzsver, ka biroja izveide noteikti attaisnojusies, jo četros gados paveikts daudz: “Divas svarīgākās jomas – publisko ēku ekspluatācijas uzraudzību un būvdarbu kontroli – raksturo četrciparu skaitļi.Kopumā šajos gados veiktas 4367 dažādu objektu ekspluatācijas pābaudes, sagatavots 3681 atzinums. Jāpiemin, ka biroja pārziņā ir ap 10 000 publisku ēku, no kurām līdz šim biroja būvinspektori pārbaudījuši 40 procentus. Ekspluatācijas pārbaužu rezultāti liecina, ka apmēram 40 procentos pārbaudīto objektu nepieciešami papildu pasākumi tehniskā stāvokļa uzlabošanai, jo konstatētas neatbilstības saistībā ar mehānisko stiprību un stabilitāti, arī patvaļīga būvniecība.”

Viņa akcentē arī ēkas īpašnieka atbildību. Normatīvajos aktos noteikts, ka īpašnieka pienākums ir veikt ēkas tehnisko izpēti reizi 10 gados. Tām ēkām, kas nodotas ekspluatācijā līdz 2004. gadam un kurām šāda tehniskā izpēte nekad nav veikta, tas jāizdara līdz 2019. gada 30. septembrim.
“Savlaicīgas rūpes par ēkas tehnisko stāvokli atmaksājas, jo, novēršot šķietami nelielu neatbilstību vai defektu šodien, var izvairīties no lielākiem tēriņiem nākotnē, kad, iespējams, jau būs lielākas problēmas,” norāda biroja pārstāve.

Viņa arī atzīst, ka biroja ieteikumus ēku īpašnieki vairumā gadījumu ņem vērā un izpilda. Cits jautājums, ka tas var prasīt ilgāku laiku. Piemēram, ja konstatēta plaisa, birojs aicinās veikt ēkas tehnisko izpēti, noskaidrot, kāda ir plaisas ietekme uz celtnes nest­spēju. Turklāt, ņemot vērā tehniskās izpētes rezultātus, jāizstrādā būvprojekts, jāsaskaņo būvvaldē, jāsaņem būvatļauja, tikai tad se­-ko būvdarbi, bet tas viss prasa laiku.
Ir gadījumi, kad ēku īpašniekiem liekas, ka tā ir piekasīšanās sīkumiem, bet te gribas citēt BVKB direktores Svetlanas Mjakuškinas teikto: “Drošība nav stāsts par ēkām, drošība ir stāsts par cilvēkiem. Ēkas īpašniekam ir būtiska loma drošas ēkas ekspluatācijas nodrošināšanā. Savlaicīgi un sistemātiski uzturēšanas pasākumi ne vien pagarinās ēkas mūža ilgumu, bet arī prasīs mazākus finanšu ieguldījumus.”

Būvdarbu kontroles jomā šajos gados veiktas 1910 kontroles, ekspluatācijā pieņemti 328 objekti. E. Diure norāda, ka vidēji 45 procentos atzinumu būvdarbu kontroles ietvaros nav konstatēti pārkāpumi un šo gadu laikā atzinumu skaits, kuros nav pārkāpumu, kļūst lielāks: “Tas liecina, ka būvniecības procesa dalībnieki kļūst atbildīgāki un mūsu birojs, īstenojot “konsultē vispirms” principu, palīdz lietas darīt pareizi. “Konsultē vispirms” ietvaros īstenojam vairākas aktivitātes, tai skaitā pirms būvdarbu kontroles uzsākšanas būvniecības procesa dalībnieki ir aicināti uz sanāksmēm, kurās iespējams ne tikai saņemt aktuālu informāciju par normatīvo aktu prasībām un BVKB uzraudzības procesu, bet arī atbildes uz citiem jautājumiem.

Mūsu būvinspektori redz, ka būvniecības procesa dalībnieki arvien atbildīgāk izturas pret savu darbu, apzinās, ka katra sīkākā detaļa var ietekmēt kopējo rezultātu. Būvobjektos redzam, ka tiek ieviestas kvalitātes kontroles sistēmas. Vēl viena atziņa – pēc iespējas visur jānodrošina “četru acu” princips, jo tas palīdz izvairīties no tīri cilvēciskām kļūdām projektos, aprēķinos un citos procesos.”

Birojā norāda, ka būvniecības izaugsmes tempi palielinās. Šogad līdz novembra sākumam birojs pieņēmis ekspluatācijā lielāku objektu skaitu nekā visa pagājušā gada laikā un arī iepriekšējos gados. Tās ir gan jaunbūves, gan pārbūves, tāpēc var teikt, ka būvniecības izaugsmes tempu pieaugums ietekmē arī sliktā stāvoklī esošu objektu sakārtošanu un pārbūvi. Kā pozitīvu piemēru var minēt nesen ekspluatācijā nodoto rekonstruēto Cēsu Mūzikas vidusskolas ēku L. Kalēju ielā. Arī šī ēka BVKB interaktīvajā kartē, kur tiek atzīmēts pārbaudīto ēku stāvoklis, bija iekrāsota ar sarkanu, kas apzīmē bīstamos objektus, kuri nav droši cilvēkiem, tāpēc to ekspluatācija pilnībā vai daļēji jāpārtrauc. Tagad ēka ar valsts finansējumu sakārtota un atkal kalpos daudzus gadus.

Uz jautājumu, vai var pienākt brīdis, kad BVKB interaktīvajā kartē vairs nebūs sarkano norāžu, E. Diure atbild: “Tā būtu mūsu vīzija, uz ko tiekties!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
14

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
17

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
12

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
13

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
12

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
36

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
8
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
12
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
13
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi