Svētdiena, 5. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Eiropieši, kuri augstu vērtē krievu kultūru un valodu

Jānis Gabrāns
06:31
18.10.2021
5

To, ka Latvijā ir zināma etniska problēma, šķiet, nenoliedz neviens, un sabiedrībā radies iespaids, ka krieviski runājošie vairāk ir Krievijas, nevis Latvijas patrioti. Taču kāds pētījums rāda, ka Latvijas krievvalodīgajā vidē iezīmējas plaisa.

Paaudžu plaisa, kas atklājas dzīves vērtību sfērā un pasaules uzskatu atšķirībās. Izrādās, Lat­vijas iedzīvotāji vecumā līdz 30 gadiem, kuri uzskata krievu valodu par dzimto un dzimuši jau pēc PSRS izjukšanas un Latvijas neatkarības iegūšanas, pēc pasaules uzskatu vērtībām daudzējādā ziņā atšķiras no Padomju Savienības paaudzes.

Šādus secinājumus ļāvis izdarīt pētījums, ko pērn veica žurnāls “Spektr. Press” kopā ar komunikācijas zinātņu doktori un stratēģisko konsultanti Olgu Pro­cevskuju un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījuma tēma “Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju attieksme pret Eiropas vērtībām un dažādiem politiskajiem un sociālajiem jautājumiem”.

Šī socioloģiskā aptauja tika veikta 2020. gada jūlijā – septembrī ar Nīderlandes vēstniecības un Zviedrijas vēstniecības Latvijā atbalstu un aptvēra vairāk nekā 1100 respondentu no krievvalodīgajiem Latvijas iedzīvotājiem. “Spektr” norāda, ka tas, iespējams, bija lielākais respondentu skaits Latvijas socioloģisko aptauju vēsturē, kuru galvenā saziņas valoda ir krievu. Galvenais secinājums, ka vairāk nekā 73% Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju pēc saviem uzskatiem ir eiropieši, viņi sevi tieši tā arī pozicionē; viņi ir cieši saistīti ar savu dzimteni, bet kategoriski nevēlas mainīt savu identitāti; augstu vērtē krievu kultūru un valodu.

“Sākotnēji “Spektr” pētījumi koncentrējās uz Eiropas uzskatiem, noskaidrojot, vai krievvalodīgie tos atbalsta Latvijā,” skaidro O. Procevskaja. “Bet tad mums kļuva interesanti, kā no paaudžu perspektīvas izskatās krievvalodīgo cilvēku pasaules uzskats. Dažādu paaudžu uzskatu atšķirība Latvijā principā ir maz pētīta, un, runājot par krievvalodīgo jaunatni, par viņiem gandrīz nekas nav zināms. Tātad krieviski runājošās jaunatnes uzskati Latvijā, to atšķirība no krievvalodīgo vecākās paaudzes uzskatiem, kā arī no Latvijas vienaudžu uzskatiem bija mūsu jaunā uzmanība.”

Pētījums rāda, ka vecuma grupā no18 līdz 30 gadiem ir visvairāk cilvēku, kas    uzticīgi eiropeiskajām vērtībām – 76,2%. Viņi labāk par citām paaudzēm pārvalda latviešu valodu: 60% respondentu līdz 30 gadu vecumam novērtējuši savas valsts valodas zināšanas kā labas. Salīdzināju­mam- par labām savas latviešu valodas zināšanas vērtē tikai 36,5% to, kuri ir vecumā no 51 līdz 75 gadiem.

Tāpēc “Spektr”secina, ka atrašanās krievvalodīgajā kultūras telpā, grāmatu lasīšana, filmu skatīšanās krievu valodā, jauniešiem vairs nav tik svarīga kā vecākajai paaudzei un tas jūtami ietekmē pasaules uztveri.

Krievvalodīgo jauniešu vidū ir mazāk neapmierināto ar Latvijas dalību ES (15,1%) nekā divās nākamajās vecuma grupās, kur rādītāji ir 22,1% (31 – 50 gadi) un — 23,7% (51 – 75 gadi).

45,4% krievvalodīgo līdz 30 gadu vecumam ir apmierināti ar Latvijas dalību NATO, savukārt vecuma grupā no 31 līdz 50 šādi atbildējuši tikai 35,1% respondentu, bet grupā, kas ir vecāka par 51 gadu, vēl mazāk— 25,2%.

Latvijas Universitātes profesors Juris Rozenvalds, komentējot pētījuma rezultātus žurnālā “Spektr”, norāda, ka krieviski runājošo iedzīvotāju vidū pastāv paaudžu plaisa attiecībā pret vērtībām, kuras var tradicionāli saukt par eiropeiskām: “Par to liecina, piemēram, atbalsts viendzimuma laulībām vai uzsvars uz liberālajām brīvībām pretstatā reliģijai.”

Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas vadošā pētniece Ieva Bērziņa, vērtējot pozitīvo attieksmi par Latvijas dalību NATO, to skaidro ar mediju ietekmi: “Jaunieši vairāk ir internetā, viņus neietekmē Kremlim pakļautie mediji, jo īpaši federālie Krievijas TV kanāli. Ir arī jaunieši, kas piedalās aktivitātēs, kuras Latvijas armija sadarbībā ar alianses partneriem veic skolās. ”

J. Rozenvalds gan secina, ka pagaidām nevajadzētu izdarīt pārāk optimistiskus secinājumus par krievvalodīgo un latviski runājošo jauniešu pasaules uzskatu konverģenci, jo daži pētījuma dati liek aizdomāties: “Ja mēs detalizētāk aplūkojam šo grupu, redzam, ka 18–24 gadus jauni cilvēki, kas tikai uzsāk neatkarīgu dzīvi, pauž zemāku piederības sajūtu Latvijai (62%), salīdzinot ar, piemēram, 25-34 gadus vecu cilvēku grupu, kur šī piederība    ievērojami lielāka – 72%.

Grupā no 18 līdz 24 gadiem ir zemākas latviešu valodas zināšanas    nekā, teiksim, 25-34 gadīgiem. Var teikt, ka jaunie cilvēki ne pārāk labas latviešu valodas zināšanas kompensē ar angļu valodas zināšanām. Iespējams, šie ir procesi, kas Igaunijā pamanīti pirms dažiem gadiem: jaunieši no dažādām etnolingvistiskām grupām savā starpā sazinās angļu valodā.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
12

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
12

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
8

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
8

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
9

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
35

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
13
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
8
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
9
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
9
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi