Ceturtdiena, 18. jūlijs
Vārda dienas: Aleksis, Aleksejs, Alekss

Pieejamība kā iespēja

Iveta Rozentāle
00:00
21.06.2024
59
Apeir Cesis

Tualete ir svarīga pieejamībai. Lai vietas, ko apmeklē cilvēki, būtu pieejamas, svarīgas ir arī tualetes. "Apeirons" atzinīgi vērtē pie pašām Ērgļu klintīm esošo tualeti, kas ir pietiekami plata un pielāgota. Bet trūkums ir tāds, ka ne uz vienu no dabas takās esošajām tualetēm nav nekādu norāžu un informācijas par tām.

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,
kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos.

Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas un nakšņošanas vietās Cēsīs un apkārtnē, secina invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” vadītājs Ivars Balodis.

Vidzemes plānošanas reģiona un invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” pārstāvji aizsākuši kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas un nakšņošanas vietu apsekošanu Vid­zemē, vispirms apmeklējot Cēsis, tad Valmieru.                   

Cēsu pusē pieejamību vērtēja dabas takā gar Zvanu klintīm, Cīrulīšu dabas takā, Ērgļu klinšu pastaigu takā, Pasaules latviešu mākslas centrā, Cēsu muzejā, kā arī dažām kafejnīcām un nakšņošanas vietām.
Situācija nav spīdoša, vērtē “Apeirons” vadītājs, drīzāk ir diezgan kritiska: “Lai Cēsis kļūtu par tūristu galamērķi, daudz kā pietrūkst. Viens no piemēriem – nav daudz iespēju trīs cilvēkiem ar īpašām vajadzībām vienā vietā pārnakšņot, vēl jo mazāk par demokrātiskām cenām. Trīs vietas bija viesnīcā “Villa Santa”, brīnišķīgs atklājums mums bija kempings “Apaļkalns”,” pastāsta Ivars Balodis.

Izpētot dabas takas, secināts, ka ir mēģinājumi tās veidot pieejamas, bet pietrūkst kopīgas izpratnes, kādām tām jābūt, lai tās tiešām būtu pieejamas ikvienam. “Nedomājam tikai par cilvēkiem ar invaliditāti, bet arī vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem trūkst soliņu, kur apsēsties, takas nav pietiekami platas, lai samainītos cilvēks ratiņkrēslā un māmiņa ar zīdainīti ratos, tādi ir tikai atsevišķi, nelieli posmi. Tā tas bija Cīrulīšu dabas takās. Tāpat dabas takās būtisks aspekts ir tualetes pieejamība, bet nereti tās ir šau­ras un nesakoptas,” pastāsta I.Balodis. Viņš arī novēroja, ka pie Ērgļu klintīm mežā ir piemērota un tīra tualete, bet uz to nav norādes.

Par dabas taku pieejamību liecina arī tas, cik viegli par to var atrast informāciju, vai uz to var nokļūt ar sabiedrisko transportu vai tikai ar privātu auto. Ja jā­brauc ar privātu mašīnu, vai ir iezīmēta stāvvieta, kur mašīnu var nolikt cilvēks ar invaliditāti, jo viņam ir jābūt pārliecībai, ka, atnākot no pastaigas, varēs iekļūt savā transportlīdzeklī. Jo gadās, ka līdzās tik tuvu tiek nolikta cita automašīna, ka persona ar invaliditāti savā spēkratā nevar iekļūt.

I.Balodis arī atgādina, ka cilvēki ar invaliditāti kā tūristi iepērkas, apmeklē apskates vietas, izvēlas pusdienot kafejnīcās, viņu apmeklējums ir arī ekonomisks ieguvums. Cēsīs, apmeklējot vietas, kur iespējams pusdienot, atzinīgi novērtēts jaunais bistro “Pasēdnīca”, tāpat koncertzālē pirmajā stāvā esošais “Centra bistro”. Vērtētājiem patikusi arī “Kārumlāde”, diemžēl tajā ir trūkums, cilvēkiem ratiņkrēslā nav pieejama tualete. Bet, tā kā šiem cilvēkiem visu laiku rokas ir saskarē ar riteņiem, tās nepieciešams nomazgāt.

“Apeirona” vadītājs norāda, ka nereti ir situācijas, kad vieta ir izveidota atbilstoši pieejamības prasībām, bet netiek uzturēta piemērotā kārtībā. Tā Cēsu Izstāžu namā tualete bija aizkrāmēta ar apkopējai nepieciešamām lietām. “Arī tas parāda iestādes attieksmi pret cilvēkiem,” uzsver I.Balodis.

Pozitīvas emocijas palikušas pēc Pasaules latviešu mākslas centra apmeklējuma, kur viesi laipni uzņemti un iestādes pārstāvji paši atzinuši, ka pieejamību ēkā vēl nepieciešams uzlabot, bet pie tā jau tiekot strādāts un projekta īstenošana ļautu situāciju uzlabot. I.Balodis daudz atzinīgu vārdu sacīja par Cēsu Jauno pili un muzeju, kurā tieši šobrīd ir Cimdiņu Jettes izstāde: “Pilī varējām uzbraukt pašā augšā, iepazīt brīnišķīgo izstādi un Cimdiņu Jettes, kas arī pārvietojās ratiņkrēslā, brīnišķīgos darbus. Visādā ziņā guvām ļoti pozitīvus iespaidus.”

I.Balodis rezumē, ka Cēsīs pietrūkst pašvaldības konsekventas politikas par vides pieejamības nodrošināšanu, kas turklāt ir noteikta likumā, pirmām kārtām rādot piemēru    savās iestādēs, lai no tā pozitīvi ietekmētos arī uzņēmēji. “Centieni ir, bet vēl ir ļoti daudz iespēju, kur augt,” saka I.Balodis un piebilst, “jāsaprot, ka tūrisma sociālais portrets mainās, ne visi ir veseli un sportiski, sabiedrība noveco. Jāņem vērā, ka arī cilvēks, kuram nav tik daudz spēka, kurš atbalstās uz spieķīša, vēlas būt dabā, laiku pa laikam atpūšoties, piesēžot uz soliņa, kam ir atzveltne vai roku balsti. Tāpat būtiskas ir viegli uztveramas norādes, ievērots vajadzīgais durvju ailes platums un sliekšņa augstums, durvis, kas viegli atveramas. Vēlamies popularizēt pieejamības konceptu, uzsverot, ka tas ir nevis apgrūtinājums, ne tikai izdevumi, bet arī iespēja.”

Izpēte turpināsies, lai noteiktu apskates un tūrisma pakalpojumu sniegšanas vietas, kuras pieejamas ikvienam ceļotājam. Infor­mācija par šiem objektiem tiks apkopota vietnē mapeirons.eu, objekti iekļauti vienas līdz trīs dienu tūrisma maršrutos. Interreg Igaunijas-Latvijas programmas projekta “Access Routes” ietvaros.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
4

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Pārstāvēt savu pagastu Kanādā

00:00
17.07.2024
84

Kanādā, Toronto, aizvadīti 16. Dziesmu un deju svētki. Tie tagad ir atmiņas, emocijas, prieks par kopābūšanu, satiktiem un iepazītiem cilvēkiem. Zaubes jauktā kora dziedātājiem neaizmirstams notikums, kuram veltīts daudz laika un enerģijas, lai kļūtu par Dziesmu svētku dalībniekiem. Pēc 2023.gada XXVII Vispārējajiem latviešu dziesmu un XVII Deju svētkiem zaubēnietis    Arnis Zvaigzne korim ierosināja braukt uz […]

Ar mākslu pret vardarbību

05:14
16.07.2024
13

Cēsīs, Raunas ielas 8 iekšpagalmā, garāmgājēji nevar nepamanīt sienas gleznojumu. Tajā sieviete, kurai uzglūn čūska, bet kāda roka uzbrucēju satver. Kā stāsta biedrības “Latvian Association for Youth Activists”  vadītāja Marija Groza, gleznojums simbolizē  solidaritāti un atbalstu pret vardarbībā cietušajāmsievietēm. Darba autore ir lietuviešu māksliniece Egle Narbutaite. “Vēlējos ilustrēt spēcīgu sievieti, kura spēj stāties pretī briesmām un […]

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
97

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
18

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Vērtē Ungura veselību

00:00
15.07.2024
51

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi. Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
22
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
19
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
13
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
19
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
26
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi