Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Likteņa biedri

Druva
23:00
25.10.2007
7

Gaujas NP informācijas speciāliste

Vasaras vidū laikraksts „Druva” publicēja Māra Mitrevica bērnības atmiņas par Otrā pasaules kara bēgļu gaitām un dzīvi vācu ciematā pie Ostsee – pie Baltijas jūras. Tas ir vēstures posms, kas līdz šim maz aprakstīts, daudzās ģimenēs gadu desmitiem slēpts un noklusēts. Dažas dienas pēc publikācijas M.Mitrevics saņēma vēstuli no likteņa biedres, cēsnieces Birutas Stukmanes, kura arī tolaik kopā ar vecākiem dzīvoja Bergerendē. Viņi satikās, kaut bija domājuši, ka Latvijā vairs nav neviena no tiem kara bēgļiem, ar kuriem kopā pavadīja gadu Vācijā. Stukmanes kundze piekrita pastāstīt „Druvas” lasītājiem par senajiem notikumiem. Lūk, viņas atmiņas. Ar kara vilni uz rietumiem

– 1944. gadā Rīgā beidzu pamatskolu, nokārtoju eksāmenus 3. ģimnāzijā. Tuvojās kara beigas. Mūsu ģimene devās uz Kurzemi, jo baidījāmies Rīgā palikt. Fronte tuvojās, un devāmies arvien tālāk, kamēr nokļuvām Liepājā.

Mūsu kuģis bija viens no pēdējiem, kas karavānā devās prom no Liepājas. Kad atstājām Latvijas krastu, bija tik skumji, tik žēl. Naktī sākās trauksme un bombardēšana. Dievs mūs pasargāja, nomestās bumbas trāpīja priekšējiem kuģiem. Pēc pārdzīvotā mani vairs uz kuģa neuzvilkt!

Dancigas ostā pavadījām vairākas dienas, līdz varējām doties tālāk uz <i.Štargard im Pommern, kas tagad ir Starograda Polijas teritorijā.

Patvērums Bergerendē

– Kad bēgļus sasniedza nākamais kara vilnis, devāmies tālāk, uz Baltijas jūras pusi un nokļuvām Bergerendē. Mans likteņa biedrs Māris Mitrevics ar ģimeni dzīvoja ielas pretējā pusē. Viņš bija mazs puika, pusaugu meitenes jau tādus sīkos parasti neievēro. Satiekoties pēc gadiem, mani pārsteidza, cik Māris visu labi atceras. Mitrevici toreiz dzīvoja vienā mājā ar Auziņu ģimeni. Es draudzējos ar Auziņu meitām Rasmu un Liegu. No tā laika man ir saglabājusies viņu fotogrāfija, kas uzņemta pirms kara Rīgā, un veltījums, kas rakstīts Bergerendē. Tas ir ar līmi noķēpājies papīra gabaliņš, kas ilgus gadus bija ieslēpts dziesmu kladē, salīmēts starp lapām. Tāds uzraksts „Bergerende”, protams, mājās

nedrīkstēja būt. Viss tika slēpts. Lapas tvaikos „atkausēju” tikai tagad. Vienā pusē Liegas 24. jūnijā rakstītais, otrā – rindiņas vācu valodā no saimnieces māsas meitas, kas bija bēgle no Rostokas.

Bet nu atpakaļ pie stāsta! Bergerendē nokļuvām pie zemniekiem. Šajā apvidū bija dorfi – sādžas tāpat kā krieviem, ne viensētas, kā Latvijā. Saimniece lauku darbos iesaistīja mani un mammu. Es, tāds tievs meitēns, rīdziniece… Biju jau gan laukos pie radiem šo to iemācījusies, jo vācu okupācijas gados visiem skolēniem obligāti bija jāstrādā laukos par izpalīgiem.

Saimnieces lopi kūtī īdēja, māva. Gājām slaukt. Izrādījās, ka govis saslimušas ar mutes un nagu sērgu. Žēl bija to lopu! Saimniece nenāca pat skatīties, tikai raudāja.

Mans tēvs bija cilvēks ar zelta rokām. No sava tēva iemācījies labot apavus, un daži darbarīki bija paņemti līdzi. Viņam nesa labot kurpes, arī pulksteņus, tā mēs izdzīvojām.

Dieva lēmums

Sākās „tukšais periods”, bez varas. Laivas pa jūru virzījās uz rietumiem. Sazinājāmies ar manu māsīcu, kas tobrīd atradās Vācijas vidienē, gatavojāmies doties pie viņas. Vai liktenis, vai Dieva lēmums, bet nekur neaizbraucām! Līdz tam biju tīri žiperīga, vesela, bet tajā dienā, kad jābrauc un sarunāts vedējs līdz stacijai, man sākās tādas galvassāpes… Biju nekustināma. Drausmīgi! Tādas sāpes mani nekad mūžā vairs nav piemeklējušas! Ārsts bija tikai blakus pilsētiņā. Tā mēs palikām. Mantas sakrāmētas, viss sarunāts… Kad mitējās galvassāpes, brauciens bija nokavēts.

Baiļu laiks

Un tad ciemā ieradās karavīri ar mongoloīda tipa sejām, zvērīgi, drausmīgi zvērīgi! Mana mamma toreiz bija 50 gadus veca, bet arī viņai ķērās klāt. Mamma uzbrucēju kaunināja krieviski. Kārtīgi pateica, un tā izglābās. Bet daudzas sievietes izvaroja. Kur es biju? Ilgi gulēju savā istabiņā zem gultas. Dzirdēju, ka nāca iekšā, krieviski runāja ar vecākiem. Svoji – savējie! Vecāki kaut ko atbildēja. Bet es zem tās gultas… Šausmās. Ja nu kas iečīkstas, ja nu klepus vai kas … Toreiz mūs izglāba krievu valodas zināšana.

Un tad viņi zaga. Vispirms pulksteņus. Otdavaj časi! Dzirdējām tikai, ka tur, atkal tur un tur bijuši, tur meklējuši mantas, tur izdemolējuši… Un tās sievietes… Ja tagad runā par rases tīrību, par vāciešiem… Ne jau visas varēja izdarīt abortus.

Izdzīvošanas skola atgriežoties

Bēgļu aprindās bija palaista ziņa, ka visiem jāatgriežas savā tēvzemē. Vispirms nokļuvām Rostokā, bēgļu pārsūtīšanas nometnē. Par gulēšanu nebija ko domāt, blaktis krita no griestiem. Pēc vairākām nedēļām nokļuvām lopu vagonos. Gala mērķi nezinājām. Vilciens ļoti bieži stājās. Vīrieši lēca no vagoniem, saraka kartupeļus, salasīja malciņu, žagariņus. Vagonā bija krāsniņa, uz tās kaut ko sutinājām.

Un tomēr mēs nokļuvām Rīgā! Vispirms devāmies izlūkot savu dzīvokli. Protams, tur mitinājās armijnieki. Mana tante bija palikusi Rīgā sargāt bēgļu gaitās aizbraukušās meitas četristabu dzīvokli. Tur jau bija ievietotas vairākas ģimenes. Iemitinājāmies brīvajā istabā, vissliktākajā, kur no bumbas eksplozijas izsists logs, nedarbojās apkure, nebija elektrības.

Mācības atsāku 3. vidusskolā, kur pirms gada biju iesniegusi dokumentus. Sēdēju vienā solā ar Ēriku, meiteni, kas bija izbraukusi tos pašus tālos ceļus. Mēs pēc visa pārdzīvotā vairs nepratām smaidīt. Tā abas visu turpmāko mūžu turējāmies kopā, nu jau viņa ir aizsaulē.

Vēlāk dzīvē visur par bēgļu gaitām Vācijā es „izgāju” ar melošanu. Patiesībā mūs izglāba sētniece, mājas grāmatā ailītē „No kurienes ieradies” ierakstot, ka esam no iepriekšējā dzīvokļa, turpat Rīgā. Mājas grāmata bija svarīgs dokuments, to nāca pārbaudīt arī čekisti. Tā mums gāja secen izsūtīšanas. Un atkal Dievs paglāba! Lai arī kāda bija mana dzīve padomju okupācijas gados, nekad neesmu nožēlojusi, ka atgriezāmies Dzimtenē!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
6

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
121

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
48

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
30

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
79

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
117

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
25
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
17
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi