Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Anna, Ance, Annija

Cūkkopību valsts atstājusi novārtā

Druva
00:00
31.10.2007
4

Drustu pagasta zemnieku saimniecībā „Muižnieki” Guntis un Maruta Jarohoviči nodarbojas ar šķirnes cūku audzēšanu. Komandas darbs

„Muižniekos” jau septiņus gadus audzē šķirnes cūkas, saimniecība ir viena no četrām cūku ciltsdarba centra SIA „Agrosels” saimniecībām, Vidzemē vienīgā. Vēl divas darbojas Kurzemē, bet lielākā atrodas Ulbrokā.

„Muižnieki” regulāri piedalās lauksaimniecības izstādēs, saimnieki iegūst zināšanas semināros un pieredzes apmaiņas braucienos arī Eiropā.

– ”Agroselā” esam viena komanda. Audzējam augstvērtīgu šķirnes materiālu – vaislas sivēnmātes un jauncūkas. Mūsu mērķis ir attīstīt aizvien augstvērtīgāku vaislas materiālu. Varētu teikt, ka „Agrosela” saimniecībās cūku ciltsdarbs ir viens no augstāk attīstītajiem Latvijā un ģenētiskais materiāls ļoti augstvērtīgs, – paskaidro G.Jarohovičs.

Vaislas cūkas tiek pārdotas dažādām saimniecībām Latvijā, lielākoties Kurzemē, arī Zemgalē, taču G.Jarohovičs vērtē, ka Vidzemē, tai skaitā Cēsu rajonā, cūkaudzētāju būtībā nav un šī nozare nav attīstījusies.

Saimniecībā esošo cūku skaits ir mainīgs. Pašlaik to ir apmēram 300, tai skaitā 35 sivēnmātes, no kurām 20 ir šķirnes cūkas. 30% no audzētajām V līmeņa cūkām tiek pārdotas vaislai, pārējās – nobarojamās un brāķētās cūkas – tiek pārdotas gaļai. Svarīga nepārtraukta kvalitātes uzlabošana

G.Jarohovičs pastāstīja, ka vispirms tiek iepirktas V2 krustojuma šķirnes cūkas, kuras aplecina ar šķirnes kuiļiem. Rezultātā tiek iegūtas V krustojuma sivēnmātes, kuras nopērk ražotāji un krusto ar gaļas kuili, iegūstot pēcnācējus. G.Jarohovičs skaidro, ka šos pēcnācējus vairs nevar izmantot vaislai, tie der tikai gaļas ražošanai. Tādēļ tās saimniecības, kuras uzsākušas sadarbību, to arī turpina, jo ik pa laikam vaislas ganāmpulks jāatjauno, jāpērk jauna V līmeņa sivēnmāte.

– Katru mēnesi ievedam ko jaunu. Nesen ievedu desmit jauncūkas ar augstām ģenētiskām īpašībām. Tās krustotas ar Kanādas kuili – augstvērtīgs materiāls. Ievedu arī šķirnes kuili no Igaunijas,- G.Jarohovičs atzīst, ka sadarbībā ar „Agroselu” visu laiku notiek attīstība.

Pirms sivēnmātes pārdod, tās vairākkārt testē un brāķē.

– Piecus mēnešus notiek testēšana, tad jau svars ir sasniedzis apmēram simts kilogramu, pēc tam vaislinieces tiek pārdotas. Testēšana ir sarežģīta. Tiek skaitīts, cik cūkai ir pupu, skatīta stāja, kājas, vai nav kūkums. Izskats ir ļoti svarīgs, – skaidro cūkkopis.

Šķirnes saimniecībā liela nozīme tiek pievērsta cūku veselībai. Būtiski tas, ka saimniecībai tuvumā nav neviena cita cūkaudzētāja, jo 40 kilometri ir bīstamā zona, kurā var izplatīties slimības.

Saimnieks uzskata, ka valstī ir maz augstvērtīgu cūku: „Vajag veidot ciltsdarbu, taču daudziem ir vienalga, sakrusto jebkādu kuili ar jebkādu cūku, pat tik tālu, ka izveidojas tuvradniecība. Sivēni ir, gaļa ir, un viss ar to beidzas. Bet mēs domājam par šķirnes attīstību, kvalitāti. Septiņus gadus strādājot, zinu, ka tas nav vienkārši.”

Barību cūkām ved no Daugavpils, saimnieks atzīst to par augstvērtīgu un pilnvērtīgu. Tas ir būtiski, lai nodrošinātu cūku kvalitāti. Arī turēšanas apstākļi ir svarīgi. Sivēniem, kurus audzē vaislai, par pakaišiem izmanto skaidas un salmus, lai saudzētu dzīvnieku kājas. Nobarojamās cūkas gan tiek turētas uz redeļu grīdām, tomēr arī šīs telpas ir aprīkotas ar nepieciešamajām iekārtām, lai nodrošinātu tīrību un barošanu. Gan veselības, gan barības paraugu izmeklējumi „Agrosela” saimniecībām tiek veikti neatkarīgā laboratorijā Anglijā.

Nobarojamās gaļas cūkas pārdod gaļas pārstrādes uzņēmumam „Matadors” Limbažu rajonā. Agrāk uzsākta sadarbība ar “Ruks Cēsu gaļas kombinātu”, taču G.Jarohovičs vērtē, ka tā bijusi neveiksmīga, jo samaksa bieži kavējusies. Savukārt V krustojuma sivēnmātes tiek pārdotas saimniecībām visā Latvijā, tai skaitā Valmieras rajonā.

Nenovērtētā tautsaimniecības nozare

„Reiz pie mums bija atbraukuši dāņi, un viņi novērtēja, ka te ir laba vieta vaislas dzīvnieku ražošanai, jo ir svaigs gaiss, turklāt ūdenim ir ļoti laba kvalitāte,” stāsta G.Jarohovičs. Tomēr, viņaprāt, Latvijā cūkkopību valsts neatbalsta, arī zemkopības ministrs Mārtiņš Roze vairākkārt esot uzsvēris, kādēļ gan audzēt cūkas, ja no Eiropas valstīm gaļu varot atvest tik, cik vajagot. Tā vietā ministrs aicinājis audzēt strausus, kaut ko eksotisku.

Jautāts par cūkkopības rentabilitāti, G.Jarohovičs atzīst, ka vairs nerēķina, kas ir izdevīgi un kas nav: „Valsts politika ir nesaprotama. Citās valstīs zemnieks tiek novērtēts, cienīts un atbalstīts, jo viņš ražo produkciju, no kuras pārtiek cilvēki.”

G. Jarohovičs turklāt ir neizpratnē par to, no kurienes iespējams ievest lēto gaļu, ja nekur Eiropā tādas nav. Tomēr tā ietekmē tirgu kopumā, jo vietējiem gaļas ražotājiem ir apgrūtinoši kāpināt Latvijā ražotās gaļas cenu. Tai pašā laikā lopbarības cenas aug gadu no gada. G. Jarohovičs vērtē: „Graudaudzētāji cenas ir uzcēluši Eiropas līmenī, lai gan viņi saņem hektārmaksājumus, degvielas akcīzes, kā arī citus maksājumus. Ja mēs paceltu gaļas cenas Eiropas līmenī, tad gaļa maksātu tuvu pie desmit latiem.”

Jau tā nelielais valsts atbalsts ar katru brīdi sarūkot. Tā jau pusgadu neesot saņemtas līdz šim esošās subsīdijas par šķirnes cūkām. Vairs neesot iespējams saņemt arī hektārmaksājumus.

G. Jarohovičs neatbalsta kredītu ņemšanu. Viņš vērtē, ka tā vietā, lai bankām maksātu procentus, viņš labāk nodrošina cūkām augstvērtīgu barību un attīstās iespēju robežās. Zemnieks uzskata, ka, ja būs nepieciešams, tiks meklēts tirgus citās valstīs, jo pieprasījums pēc augstvērtīgām cūkām ir. Tāpat nepieciešamības gadījumā tiks atrastas alternatīvas lopbarības ieguvē, piemēram, sadarbojoties ar Ukrainas graudaudzētājiem.

Pašlaik „Muižnieki” iesnieguši projektu ES atbalsta saņemšanai saimniecības modernizācijai, lai nodrošinātu atbilstošas atnešanās telpas un mājvietas atšķirtajiem sivēniem.

Par spīti problēmām nozarē, G.Jarohovičs optimistiski secina: „Cūkkopība ir tautsaimniecības nozare, kas nekad nepazudīs, jo cilvēks ir gaļēdājs. Tomēr tā ir nesaimnieciska rīcība no valdības puses, neatbalstīt nozari.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
6

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
124

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
48

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
30

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
80

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
119

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
25
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
17
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi