Īstenojot Eiropas Jaunatnes dialogu, septembra beigās Latvijā organizēja mācības par jauniešu līdzdalības metožu efektīvu vadīšanu un izmantošanu aktivitāšu organizēšanai.
Mācībās, kas notika Cēsīs, piedalījās divdesmit cilvēki, kas iesaistīti darbā ar jaunatni, gan cēsnieki, gan atbraucēji no Vecpiebalgas, Alojas, Rūjienas, Smiltenes, Saulkrastiem, Rīgas, Mālpils un Pārgaujas novada. Neformālās izglītības trenere Lauma Žubule, kura vadīja nodarbības, pastāstīja: “Dalībnieki apguva līdzdalības metožu plānošanas, vadīšanas un izvērtēšanas prasmes, ko vēlāk var izmantot darbā ar jauniešiem, lai izpētītu viņu viedokļus, svarīgās tēmas un veicinātu iesaisti līdzdalības veicināšanā.”
Izglītības un zinātnes ministrijas Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta projekta koordinatore Anna Īviņa “Druvai” skaidroja: “Ar šī projekta palīdzību vēlamies rast iespēju, lai darbā ar jaunatni iesaistītās personas reģionos varētu praktiski piedalīties līdzdalības veicināšanas aktivitātēs, jo ne visiem vienmēr ir iespēja atbraukt uz mācībām galvaspilsētā. Pēc mācībām dalībnieki apgūto var īstenot vietējā vidē, strādājot ar jauniešiem skolā, jauniešu centros vai kādā citā jauniešu organizācijā, apvienībā, pasākumā. Mācību mērķis ir sniegt gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas līdzdalības pieejā, veidos un metodēs, mācībām paredzēta arī otrā daļa – novembra beigās visi reģionu dalībnieki tiksies noslēguma pasākumā Rīgā, lai izvērtētu gūto pieredzi, rastu atziņas, secinājumus un ieteikumus līdzdalības sekmēšanai ilgtermiņā un sistemātiskā pieejā.”
Savukārt Lauma Žubule atklāj: “Līdzdalība ir aktuāla ne tikai jaunatnes jomā, bet arī politikā un sabiedrībā kopumā. Līdzdalība ir viens no veidiem, kā sekmēt labākas sabiedrības un labklājības veidošanos. Tomēr viss sākas ar katru cilvēku, šīs mācības ir domātas tiem, kuri paši vēlas kļūt par līdzdalības vēstnešiem ne tikai domu līmenī, bet arī praktiski, realizējot kaut vai nelielas līdzdalības aktivitātes savā vidē.”
Pārgaujas novada sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste Ilute Beķere, vērtējot iegūto nodarbībās, atzina: “Mācības par līdzdalību palīdzēja labāk izprast šo jēdzienu, kā arī padomāt par metodēm, kā veicināt līdzdalību jauniešu vidū. Uzskatu, ka vienmēr ir vērtīgi apmeklēt šādus seminārus ne tikai apspriesto tēmu dēļ, bet arī lai satiktu kolēģus – citus jaunatnes lietu speciālistus, kuri dalās pieredzes stāstos, dodot jaunu iedvesmu darboties, kā arī rosina domāt par potenciālajām sadarbības iespējām.”
Mācības rīko Izglītības un zinātnes ministrija, tās tiek finansētas no Eiropas Savienības neformālās izglītības programmas Erasmus+ projekta “Eiropas jaunatnes dialoga īstenošana Latvijā”.
Kristīne Lāce
Komentāri