Izcila prasme sniegt pirmo palīdzību cietušajiem kļuvusi par Cēsu Valsts ģimnāzijas, ja tā var teikt, firmas zīmi. Trešo rudeni pēc kārtas Latvijas mēroga sacensībās, kurās Latvijas Sarkanais Krusts pulcē vislabāk sagatavotās komandas,ģimnāzisti no Cēsīm iegūst visvairāk punktu.
Daļa uzdevumu jāpaveic ekstremāli veidotā situācijā, liekot komandai dažās minūtēs atrisināt pirmās palīdzības sniegšanu cietušajiem.
Cēsu Valsts ģimnāzijas medicīnas māsa Amanda Baltā, kuras skatījumā Latvijas Sarkanā Krusta sacensības jauniešiem ir ļoti grūts pārbaudījums, nebeidz slavēt ģimnāzistu apņēmību. Tikai vienam – Edgaram Krūmiņam – bijusi pieredze valsts mēroga sacensībās. Pārējie jaunieši – Elīza Rudzīte, Monta Baškere, Līga Lapsiņa, Rihards Vaivods un Agris Ratniks – ir jaunpienācēji šajā ar asumu un ātrumu sportošanai līdzīgajās sacensībās. Šogad jauniešiem tās sākušās ar vēl vienu negaidītu pavērsienu, ko radījuši organizatori – neatliekamās palīdzības brigādei ierodoties inscenētā nelaimes gadījuma vietā, izrādījies, ka cietušie nerunā latviski. Cēsniekiem šis stafetes posms trāpījies pirmais.
“Jau pirmajās minūtēs tāds šķērslis, kad katra sekunde un minūte komandas rīcībā ir svarīga! Apbrīnoju jauniešus, kuri lieliski tika galā ar uzdevumu. Viņi prata angļu valodā pajautāt, noskaidrot situāciju un precīzi sniegt neatliekamo palīdzību,” stāsta Amanda Baltā.
Uzvaras ģimnāzistiem šogad un iepriekšējos gados nākušas, pateicoties komandas augstai motivācijai gatavoties sacensībām. Pirms tām cītīgi jāapgūst zināšanas un prasmes, lai tās veiksmīgi parādītu teorētiskajā testā, jāapgūst neatliekamās palīdzības sniegšana, jāiemācās atdzīvināšanas prasmes, jo visās Latvijas Sarkanā Krusta sacensībās skolēniem bijuši ekstremāli uzdevumi.
Sacensībās vērtē ne tikai jauniešu rīcību veselību apdraudošās situācijās, bet arī drosmi palīdzēt cietušajam vai saslimušajam. Skolēni, kas piedalās nelaimes gadījuma inscenējumā, artistiski attēlo situāciju, ir tā nogrimēti pēc it kā piedzīvotā ugunsgrēka vai auto avārijas, ka sacensību dalībniekiem jāatrod spēks neapjukt, lai pareizi rīkotos minūšu un pat sekunžu laikā.
Iespējams, ka uz sacensībām, kur jāsacenšas ar Latvijas skolēnu labākajām komandām, cēsniekiem līdzi devās no ģimenes mantots gēns. Trim no pieciem Cēsu komandas dalībniekiem ģimenē ir kāds ārsts. Tas liek domāt, ka vēlme palīdzēt cietušam cilvēkam, izpratne, ka tas jādara profesionāli, veido gribu mācīties un darīt.
Komentāri