Uzvedumu, kas veidots pēc Andreja Upīša slavenās grāmatas “Sūnu ciema zēni”, vakar Cēsu Valsts ģimnāzijas zālē noskatījās vairāk nekā simts bērnu.
Iestudējumu veidojuši ģimnāzisti, lai izrādītu Ziemassvētku sarīkojumā. Pedagogi, kas piedalījušies uzveduma veidošanā, atzinuši, ka to skatīties aicinās arī jaunāko klašu skolēnus.
9. janvārī pirmajā izrādē visas sēdvietas zālē aizpildīja kaimiņi – Cēsu Pilsētas vidusskolas sākumklašu un pirmsskolas grupas bērni. Pēc stundas notika otra izrāde, kurā vairums skatītāju bija Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas audzēkņi un bērni no Cēsu 2. pamatskolas, kuri skolā aktīvi darbojas teātra pulciņā.
Izrādē, kurai “Druva” sekoja, atmosfēru radīja uz skatuves redzamā dziļā ziemas ainava un visiem dzirdamās puteņa aukas. Darbība notika ne tikai uz skatuves, Laimes lācis tika meklēts arī zālē, mazo skatītāju tiešā tuvumā. Sūnu ciema zēni uzklausīja čigānietes padomu, kāda Laimes lāča ciemam trūkst. Sākumklašu pedagogi vēroja, cik labi Laimes lāča un čigānietes misiju Sūnu ciemā pilda Inguna Gaile – ģeogrāfijas skolotāja.
Ideja par A.Upīša stāsta iedzīvināšanu ģimnāzijas Ziemassvētku sarīkojumā pieder ārpusklases darba vadītājai Vinetai Stīpniecei. Jaunieši, kuri pieteikušies izrādes veidošanā, tajā skaitā mūziķi un diriģentes Ilgas Šķenderes kora grupas audzēkņi, Sūnu ciema notikumus ne tikai izspēlēja, bet arī izdziedāja. Jaunāko klašu bērni alkaini juta līdzi, no sirds plaukšķināja ritmiskās melodijas, kaklus izstiepuši, ausījās, kā neganti rūc lācis.
20. gadsimtā skolu programmās A.Upīša stāsts “Sūnu ciema zēni” bija viens no atzītākajiem un zināmākajiem tā sauktās obligātās literatūras paraugiem. 21. gadsimta bērniem šī grāmata nav starp lasītākajām, tā nav arī starp obligāti lasāmajām. Taču ģimnāzijā sagatavotā izrāde ar dziedātāju un kolektīva “Jaunā kande” dejotāju priekšnesumiem uzbūra Andreja Upīša stāstā atrodamo gudro padomu, kur rodams īstais Laimes lācis.
Ja bērni mājās stāstīs, cik aizraujoša bijusi izrāde “Sūnu ciema zēni”, tad vecākiem būs iespēja ieteikt šo grāmatu izlasīt vai arī mazuļiem to lasīt priekšā. Stāsts par seniem laikiem, par netikumiem – slinkumu, nolaidību un nevīžību – arī mūsdienu bērniem būs interesants. Ne jau skolotājiem vien ar bērniem jārisina sarunas, ka nedienām un likstām nederēs Laimes lācis, bet pašu griba un uzņēmība.
Tas, cik ātri “Sūnu ciema zēnu” iestudēšanai piekrituši ģimnāzisti, cik labi iestudējums izdevies, kļūstot par notikumu, apliecinājis Andreja Upīša talantu. Jaunieši darbu iestudējuši un izrādījuši ar prieku.
Komentāri