Desmit cilvēki – Iveta Jermolājeva, Romāns Beskrovnijs, Emīls Lukjanskis, Rihards Baltskars, Elīna altskara, Alise Līce, Emīlija Kate Tomsone, Natālija Andersone, Terēze Stālmane un Signe Ceriņa – no Cēsu Nevalstiskās organizācijas biedrības “Youth Of City, City Of Youth”, jeb “Jaunatne pilsētai – pilsēta jaunatnei”, devās uz Nīderlandes valsts Sintmārtenas salu Karību jūras ziemeļaustrumos, kopā ar jaunajiem sadarbības partneriem no Karību jūras reģiona izglītības un kultūras fonda īstenojot jauniešu starptautiskās programmu aģentūras “Erasmus+” apmaiņas programmu “1, 2, 3 Action!” (1, 2, 3 Aiziet!). Cēsu dalībnieki projektu realizēja kopā ar sadarbības partneriem, salas iedzīvotājiem. Mērķis bija iepazīties un vairot interesi par abu valsts kino īpatnībām, tradīciju atspoguļošanos tajās.
Jauniešiem kopā darbojoties, tika izveidotas īsfilmas par, viņuprāt, trīs aktuāliem tematiem sabiedrībā: veselīgs dzīvesveids, mentālā veselība, bezatkritumu dzīvesveids. “Īsfilmu mērķis ir rosināt cilvēkus domāt par savām izvēlēm un dzīvot saskaņā ar tām,” skaidro cēsnieki. Romāns Beskrovnijs vēl piebilst, ka darbošanās ieceru īstenošanā īpaši interesanta izvērtusies arī tādēļ, ka Sintmārtenas sala ir multikulturāla vieta, tās nelielajā teritorijā dzīvo dažādu tautu un rasu pārstāvji. Projekts tika apstiprināts jau pirms pandēmijas sākuma. Pagājušā gada vasarā, līderiem atgriežoties no sagatavošanās vizītes, kurā tika precizēta projekta programma, nešaubīgi tika iegādās biļetes visiem mūsu puses dalībniekiem, lai jau septembra sākumā dotos pieredzes apmaiņā. Epidemioloģiskai situācijai pasaulē pasliktinoties, lidojumu atcēla. Projekts tika pagarināts. Dalībniekiem pandēmijas laikā bija jāizvēlas starp projekta rīkošanu tiešsaistes platformā vai uzņemties risku un lidot uz salu. Viņi vienojās un lidoja turp. Romāns stāsta: “Viena no projektu idejām bija tāda, ka jaunieši bauda ne tikai saturu, bet piedalās sagatavošanas procesā, meklējot risinājums visiem kopā, kā komandai.”
Vaicāts, ar kādām grūtībām jaunieši sastapās, gatavojoties apmaiņas programmai, Romāns atzīst, ka gatavošanās laiks bija izaicinājumiem pilns vien valstī esošās ārkārtas situācijas un ierobežojumu dēļ. Ievērojot Ārlietu ministrijas informāciju par izceļošanu no Latvijas un ieceļošanu Sintmārtenas salā, cēsnieki rūpīgi plānoja lidojumu, kārtojot nepieciešamās formalitātes, esot gataviem jebkuram iznākumam. “Uz šīs salas ir ļoti mazs “Covid-19” gadījumu skaits, savukārt daļa no mums, no Latvijas dalībniekiem, bija saņēmuši abas vakcīnas devas, bet daļa – vismaz vienu poti,” stāsta Romāns Beskrovnijs, raksturojot iespēju doties tālajā ceļā. Dzīve salā jau bija atgriezusies ierastajā ritmā, tāpēc stingru ierobežojumu dalībniekiem no Latvijas nebija. Tikai veikalos un sabiedriskajos transportos, arī apmeklējot kinoteātri, kā paredzēts projektā, bija jālieto sejas aizsargmaskas. Brīvajā laikā izbaudīja salas burvību – pludmali un iecienītākās takas. “Tā kā šobrīd uz salas tūristu ir maz, mums bija priekšrocība šo vietu izbaudīt tādu, kāda tā ir ikdienā. Nepierasti noplūkt mango no koka vai paiet garām dārzam, kurā aug papaijas, banāni tikpat ierasti kā mums āboli!” sajūtās dalās Romāns. Šobrīd, kad programmas dalībnieki jau ir mājās, viņi neslēpj gandarījumu. Enerģijas piepildīti, ir gatavi atgriezties ikdienas darbos. “Pārdzīvojumi, gatavošanās – tas viss bija to vērts! Mēs varējām izbaudīt projektu tieši tādu, kādu to bijām plānojuši!” apstiprina Romāns un visi projekta dalībnieki.
Komentāri