Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Pavasarī domāt par rudeni nav viegli

Sarmīte Feldmane
11:11
17.04.2023
3

Lai cik priecīgas kuram bija Lieldienas, bet, tiklīdz radu vai draugu pulkā bija kāds, kuram 50 vai 60 gadi, sarunas ievirzījās par nākotni. Ne to, kā klājas bērniem, kā aug mazbērni, bet gan par savām
vecumdienām.

Tēmu sarunai tieši pirms svētkiem uzjundīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. Uz­klausījis plašu ziņojumu par valsts ekonomiskās attīstības prognozēm, valdības ārkārtas sēdē viņš secināja,    ka jau drīz nāksies risināt draudošo darbaspēka trūkumu un viens no soļiem varētu būt pensijas vecuma paaugstināšana. Pagaidām gan tikai – varētu būt. Arī labklājības ministre Evika Siliņa vēlāk norādīja, ka šobrīd neapsver nepieciešamību palielināt pensionēšanās vecumu. Latvijā aizvien turpinās jau iesāktā pensionēšanās vecuma celšana, kas 2025. gadā sasniegs 65 gadu vecumu.

Pensionēšanās vecums ir aktualitāte visā Eiropā. Televīzijā redzams, kas notiek Francijā, kur paredzēts, ka pensijā varēs iet no 64 gadiem. Savukārt Dānijā sevi par pensionāru var saukt tikai no 67 gadiem. Taču ir vēl viens būtisks rādītājs, un tas ir mūža ilgums. ES vidēji 2020.gadā tie bija 80,4, Latvijā 75,5 gadi. Taču, kā liecina dati, teju visā Eiropā 2020.gadā ir samazinājies paredzamais cilvēku dzīves il­gums. Tā ir neparasta tendence, jo saskaņā ar oficiālo statistiku kopš 20. gadsimta 60. gadiem šis rādītājs katru desmitgadi pieaudzis vidēji par vairāk nekā diviem gadiem. Pandēmija šo tendenci apturējusi.

Vislielākais samazinājums konstatēts Spānijā, kuru smagi skāra pandēmija un kur tradicionāli ir viens no lielākajiem dzīves ilgumiem – tur tas gada laikā samazinājies par 1,6 gadiem – un    bija 82,4.  Par 1,4 gadiem dzīves ilgums samazinājies arī Lietuvā, Polijā un Rumānijā.     Latvija, kas ir starp ES dalībvalstīm ar mazāko dzīves ilgumu, 2020.gadā      lielas izmaiņas nav piedzīvojusi. Vīriešu vidējais dzīves ilgums bija 70,9 gadi, bet sieviešu – 80,1 gads.  Ja pensijas laiks sāksies vēlāk, tad dažus gadus sau­lainās vecumdienas tomēr varēs izbaudīt.
Saeimas analītiskais dienests 2020.gadā secināja, ka Latvijā pensionāru skaits attiecībā pret darbaspējīgā vecuma iedzīvotājiem ir 37 %, bet 2060. gadā šis rādītājs varētu sasniegt jau 67 %.    Kurš pelnīs pensijas? Kā varēs pastāvēt ekonomika, nerunājot par tās augšupeju?

Viss šajā pasaulē ir saistīts un ierakstīts Visuma    likumos. Paaudzes nomaina cita citu. Lai tas notiktu, summārajam dzimstības koeficientam būtu jābūt 2,1 – tātad, lai notiktu tautas ataudze, vienai sievietei vidēji būtu jābūt 2,1 bērnam, bet 2021. gadā Latvijā šis koeficients bija tikai 1,57, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Dzimstība Latvijā ir zema kopš valstiskās neatkarības atgūšanas, bet sevišķi tā kritusies pēdējā laikā, piemēram, pērn piedzima tikai 15 535 bērni, un tas ir zemākais rādītājs pēdējos simts gados.    Salīdzinājumam var minēt pagājušā gadsimta 80. gadus, kad gadā piedzima virs 40 tūkstošiem bērnu, bet šajā gadsimtā visvairāk bērnu piedzima 2008. gadā, nedaudz vairāk par 24 tūkstošiem.

Labklājības ministrijā skaidro, ka demogrāfiskā bedre ir jau ilgstoša un iemesli, kāpēc vecāki lemj pret bērnu radīšanu, ir vairāki – no izglītības kvalitātes un veselības aprūpes pieejamības līdz vispārējai drošības sajūtai, dzīvojot Latvijā. Pašlaik uzlabot kopējos dzimstības rādītājus būtu ļoti sarežģīti, jo ir maz sieviešu reproduktīvā vecumā – šodienas potenciālās māmiņas nākušas pasaulē 90. gados, kad dzima ļoti maz bērnu un vēlāk viņu rindas vēl vairāk izretināja emigrācija ekonomisko krīžu gados.

Kādā sarunā par strādājošo trūkumu jauns uzņēmējs pastāstīja: “Salidojumā satikāmies 24 klasesbiedri, mums ir 29, 30 gadi. Mums visiem kopā ir trīs bērni.” Tā arī atbilde, kas parāda dzīves realitāti nākotnei. Nebūs strādājošo, nebūs pensiju.   Strādājošo nebūs, ja jaunajām ģimenēm nebūs, kur dzīvot,    nebūs pieejami bērnudārzi. Viņi meklēs darbu citur, nedomās par bērniem. Un viss satinas aizvien lielākā problēmu kamolā, jo katra  it kā atsevišķi ietekmē nākamās. Pensi­jas vecuma palielināšana arī jāsasaista ar veselības aprūpes pieejamību un to, cik aktīvi savos 65+ gados ir    cilvēki. Un tā    tālāk. Pagaidām dzīvē pieredzējušākie var vien nopūsties un cerībā skaitīt gadus, ka viņus pārmaiņas neskar, bet jaunos gaida jauni laiki.

Taču vai vērts lauzīt galvu, kā būs pēc gadiem? Tāpat to izdomās, nolems valdība un Saeima, ko paši ievēlēsim. Tagad var vien priecāties par pavasari. Tas atnācis uz palikšanu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
23

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi