Vakar Kārlim Skalbem – latviešu dzejniekam, prozaiķim un politiķim, kura vārdi “Tēvzemei un Brīvībai” rotā latviešu tautas brīvības simbolu – Brīvības pieminekli, – bija 140. dzimšanas diena.
Vecpiebalgā novadnieka jubilejas reize bija īpaša. “Skalbe bija ne tikai politiķis, kuram Latvija sirdī, Brīvības cīņu laikā viņam rokās bija asa pildspalva,” atgādina Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” muzejniece Ilona Muižniece.
Sākoties krēslas stundai, vecpiebaldzēni no vidusskolas devās trīs kilometrus garajā lāpu gājienā uz K.Skalbes “Saulrietiem”. Uguns upe vijās cauri Vecpiebalgai, saaužot kopā vēsturi un šodienu. “Brīvības cīņu simtgade, Lāčplēša diena sasaucas ar Kārļa Skalbes , kurš vienmēr uzsvēra, ka latviešiem pašiem jārūpējas par savas valsts kopšanu, jubileju. Mūsdienās, kad dzīvojam mierpilnu dzīvi iepretim tai, kādu piedzīvoja mūsu senči, un gaužamies, ka viss ir slikti, ikkatram būtu tā krietni jānosarkst. Kāds teiks, ka pirms simts gadiem bija citi laiki, mūsdienās viss ir citādi, taču, ja paraugāmies, kas šodien notiek daudzviet pasaulē, tad atkal varam apdomāt par to, kādā vidē mums lemts dzīvot tagad,” sacīja Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš. Kopā ar vecpiebaldzēniem bija arī Saeimas deputāts, bijušais aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Viņš vidusskolai ir neformāls krusttēvs, rosinātājs un atbalstītājs, ka ar šo mācību gadu skolēniem ir valsts aizsardzības mācība. Tā nav tikai militārā mācība, arī patriotiskā audzināšana.
Lai jauno paaudzi ieinteresētu par K.Skalbes pasakām, “Orisāre” izsludināja vizuālās mākslas konkursu skolēniem “Kārļa Skalbes pasakas”. Pusdienlaikā tika atvērta darbu izstāde, godināti uzvarētāji. Bija saņemti dažādās tehnikās radīti 125 darbi. “Atsaucība bija pārsteidzoša. Bija arī noteikums, ka katrs dalībnieks var piedalīties ar vienu darbu, bet skola ar ne vairāk kā pieciem. Saņēmām zīmējumus, grafikas, aplikācijas, akvareļus no skolām Rīgā, Ikšķilē, Līvānos, Ķekavā, Madlienā un citām vietām Latvijā,” stāsta I.Muižniece.
Konkursa darbus vērtēja mākslinieki Ērika Māldere un Egils Johansons, rakstniece Inguna Bauere, muzejnieces Ilona Muižniece un Līva Grudule. I.Muižniece ir gandarīta, ka skolēni sev atklājuši kādu no astoņdesmit K.Skalbes pasakām. “Visvairāk darbu, protams, ir par “Kaķīša dzirnavām”. Ceru, zīmējot šī pasaka tika pārlasīta vēlreiz. Katrs darbs ir savs redzējums par to, ko uzrakstījis pasaku ķēniņš. Bērnu un jauniešu skatījums ir citāds nekā pieaugušajiem. Uztvertas dažos teikumos izteiktas nianses,” vērtē I.Muižniece un uzsver, ka K.Skalbes pasakas joprojām ir mūsdienīgas un rosina domāt par aktuālām tēmām, par pasauli apkārt. Konkursa balvas aizceļoja uz citiem novadiem, bet K.Skalbes muzeja simpātiju balvu saņēma Elza Rozenberga no Vecpiebalgas.
Vaktskalnā pie “Saulrietiem”, Skalbes dzimtas atdusas vietā, vēlā pēcpusdienā skanēja patriotiskas dziesmas, muzicēja vecpiebaldzēni Mareks Radvilavičs un Kārlis Apalups. Lāpu liesmas neļāva nolaisties tumsai.
FOTO: Marta Martinsone – Kaša
Komentāri