Cēsniekam Rūdolfam Kampem (29) brīvais laiks aizrit, apgūstot ko jaunu. Viņš izpratis arī, kā gatavot mūzikas instrumentu – ģitāru. Rūdolfs jau darinājis četras ģitāras 3m² telpā, izmantojot vienkāršus rokas darbarīkus.
Rūdolfs “Druvai” atklāja, ka ideja par ģitāru izgatavošanu pie viņa atnākusi likumsakarīgi: “Studiju laikā izlēmu nopirkt ģitāru. Pasūtīju to internetā, un instrumentu pie mājokļa durvīm pieveda pats mūzikas veikala īpašnieks, izrādījās, bērnības laika paziņa. Viņš noteica, ka mūzikas bizness paplašinās un meklē uzņēmumā uzticamu darbinieku. Tā arī man sākās darbs mūzikas lauciņā.”
Nu darbā Muzikasveikals.lv aprit jau deviņi gadi, Rūdolfs atminas, ka tolaik uzņēmums strauji audzis un viņam nācies ātri mācīties. Sākotnēji veicis mūzikas instrumentu apkopes darbus, bet pēcāk jau vakaros un nedēļas nogalēs stundām skatījies internetā pieejamos video, kā izgatavot ģitāras. “Lasīju arī no ārzemēm pasūtītu literatūru par šo tēmu. Vēl aizvien katru nedēļu pavadu trīs četras stundas, skatoties, ko citi meistari pasaulē dara. Šobrīd strādāju pie projekta, lai informācija, ko esmu apguvis gadu gaitā, būtu pieejama latviešu valodā,” lasītājiem atklāj Rūdolfs.
Uz jautājumu, vai pats spēlē kādu mūzikas instrumentu, viņš smaidot teic: “Ģitāru spēlēju tik labi, lai nezinātāji domātu, ka protu spēlēt.” To viņš apguvis pašmācības ceļā.
Rūdolfs pārvalda valodas, jau mācoties Cēsu Valsts ģimnāzijā, labi zinājis angļu valodu, Latvijas Universitātē pabeidzis japāņu valodas studijas. Viņš novērtē iegūtās zināšanas, tās palīdz gan darbā, gan brīvā laikā nodarbē, lai apgūtu ģitāras izgatavošanas knifiņus.
“Elektrisko ģitāru tipiski būvē no cēlkokiem. Visizplatītākais šim nolūkam ir sarkankoks, kļava un osis. Daži meistari veidojuši instrumentus tikai no epoksīda, stikla, stiklašķiedras un pat māla, un kartona. Tas viss ir iespējams, jo elektriskās ģitāras skaņas pamatā ir tās skaņas noņēmēji, nevis pats korpuss,” par ģitāras izejmateriāliem stāsta Rūdolfs. “Stīgas vibrē virs magnētiskā skaņu noņēmēja, kas šo vibrāciju pārvērš skaņas signālā un nosūta uz pastiprinātāju.” Rūdolfs arī teic, ka jebkuras ģitāras izgatavošanā svarīgs nosacījums ir instrumenta grifs jeb kakls, kā arī ladām jābūt precīzām.
Savukārt, izgatavojot akustiskās ģitāras, esot jābūt uzmanīgākam, jo skaņas kvalitāti noteiks izvēlētie kokmateriāli un to pareizs pielietojums. “Akustiskās ģitāras dekas, tas ir, virspusi, tradicionāli izgatavo no egles, ciedra vai sarkankoka . Ģitāras sāna, muguras kokus parasti izvēlēsies tādus, kas labi izskatās – rožkoks, kļava, sarkankoks un līdzīgi,” kokmateriālu nozīmi raksturo Rūdolfs. “Akustiskās ģitāras būvniecības pamatā ir balanss. Pārāk stingri būvētai ģitārai nav rezonanses un tembra, bet pārāk vāji būvēta ģitāra nozīmē nopietnus instrumenta defektus zem lielā stīgu sprieguma.”
Lasītājiem Rūdolfs atklāj, ka viena instrumenta izgatavošana viņam aizņem aptuveni līdz 150 stundām. “Lielu daļu laika aizņem materiālu sagatavošana. Strādāju ar rokas zāģiem, ēvelēm, kaltiem un vīlēm. Ja ir pieeja darbnīcai ar darbagaldiem un sagatavēm, tad vienkāršu ģitāru var izgatavot arī 25 stundās. Ir redzēts arī, ka instrumentu izgatavo deviņās stundās, ” stāsta Rūdolfs.
Instrumentu darināšana trenē domāšanu, jo problēmām vienmēr ir vairāki risinājumi, tomēr par grūtāku Rūdolfs vērtē pakalpojumu, ko sniedz citiem ģitāru īpašniekiem – instrumentu remontu: “Tad galvenais ir apzināties remonta grūtības pakāpi un nepārvērtēt savas spējas. Papildu stress rodas, jo instrumenti mēdz būt ļoti dārgi – gan emocionāli, gan mantiski. Protams, būvēt savu instrumentu ir daudz vieglāk. Savā darbā katra kļūda viegli pārtop par jaunu dizaina elementu.”
Kad ģitāra ir izgatavota, Rūdolfam ir prieks par paša paveikto, it īpaši, ja laiks no sākšanas brīža līdz galarezultātam bijis pat pusgadu. “Prieks par paveikto ir liels, bet vēlētos vēl gūt pieredzi. Pēc pāris dienām, kad instruments pabeigts, mēdzu saskatīt lietas, kas varētu būt labāk veidotas, lietas, ko varbūt nevajadzēja darīt. Bet tā laikam ir daļa no mācīšanās procesa,” nobeigumā par savu aizraušanos un sajūtām saka Rūdolfs.
Komentāri