Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Mājražošana vēl attīstības stadijā

Druva
23:00
25.09.2007
7

Aizvien pieprasītāks kļūst mājās ražots siers, žāvējumi, kūpinājumi, saimnieču cepti pīrāgi un citi mājās, ne lielos cehos un kombinātos ražoti produkti. Tomēr, lai zemnieki darbotos kā mājražotāji un savu produkciju pārdotu klientiem, ir jāreģistrējas Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) un jāievēro konkrēti noteikumi un prasības.

Pēc PVD Cēsu pārvaldes datiem rajonā reģistrēti tikai deviņi mājražošanas uzņēmumi: divi piena mājražotāji – Nītaures pagasta z/s “Lušēni” un Raiskuma pagasta z/s “Grantskalni”, trīs gaļas mājražotāji – Amatas pagasta z/s “Lejas Kaļļi”, Vaives pagasta z/s “Liepas” un Veselavas pagasta z/s “Alejas”, viens zivju apstrādes uzņēmums mājas apstākļos – Liepas pagasta z/s „Sillakas”, kā arī trīs augu izcelsmes mājražotāji – Ivetas Gulbes uzņēmums Līgatnes pagastā, Mārsnēnu pagasta z/s “Kalna Rēķi” un Raunas pagasta z/s “Jaun – Ieviņas”. Vēl reģistrēti arī 70 uzņēmumi, kas mājas apstākļos veic medus iepakošanu.

Prasības izpildīt ir iespējams

Lai gan reģistrēto piena, gaļas un augu izcelsmes mājražotāju skaits nav liels, tomēr zemnieki atzīst, ka kļūt par mājražotāju ir iespējams, turklāt esošās prasības, lai gan augstas, tomēr ir nepieciešamas.

“Lejas Kaļļu” īpašnieks Viesturs Skujiņš kā mājražotājs strādā gadu un gatavo desas, kūpinājumus un žāvējumus, ko pārdod Cēsu tirgū. V. Skujiņš atzīst, ka izpildīt prasības ir iespējams, tomēr tam nepieciešams liels finansiālais ieguldījums, lai, piemēram, radītu atbilstošas telpas, turklāt tās tehniski aprīkotu.

Kā sistēmas problēmu V. Skujiņš saskata to, ka ir ražošanas procesa prasības, taču daudz mazāka uzmanība tiek pievērsta tam, kas ir produkta sastāvā: “Mājražotājs produktā neliek nekvalitatīvas izejvielas, tur ir tīra manta, bet cena līdz ar to ir augstāka nekā, piemēram, kādā kombinātā ražotajai produkcijai. Taču cilvēkiem ir zema pirktspēja.

Domāju, ka ar laiku mājražošana attīstīsies, būs šādu produktu piedāvājums, jo liela daļa masveidā ražoto pārtikas preču ir ar ķīmiju. Pieprasījums mājražojumiem ir, taču, lai tas būtu, visam jābūt pirmšķirīgam. Ja sākotnēji iztirgoju 20 žāvētās vistas nedēļā, tad tagad jau apmēram simts,” V. Skujiņš saka un atzīst, ka būtu iespējams saražot vēl vairāk, taču to kavē tirdzniecības ierobežojumi.

I. Gulbe cep pankūkas un kā mājražotāja strādā otro gadu. Viņa stāsta, ka būtisku atbalstu guvusi no PVD pārtikas inspektoriem: “Vispirms devos uz dienestu un pavaicāju, vai ir vērts uzsākt iecerēto. Viņi mani iedrošināja, palīdzēja ar informāciju, kā arī izskaidroja noteikumus. Prasības jau ir ne tikai tādēļ, ka tām jābūt, bet arī, lai pašam mājražotājam būtu vieglāk strādāt. Piemēram, ja virsmas patiešām ir ērti kopjamas, tad darboties patiesi ir vieglāk.”

Iegūt tiesības darboties kā mājražotājam par iespējamu un nebūt ne ļoti sarežģītu procesu uzskata arī “Sillaku” pārvaldnieks Renads Hofmanis. “Sillakās” kūpina zivju dīķos izaudzētās foreles, turklāt uz vietas tā arī pārdod.

Savukārt z/s “Jaun – Ieviņas” saimnieks Uldis Rudzītis, kurš kā mājražotājs kopš pavasara nodarbojas ar cidoniju, kaltētu ābolu, arī cidoniju sīrupa ražošanu, uzskata, ka, ja zemnieks ko vēlas ražot, tad ir arī jāsakārto reģistrēšanās jautājumi. U. Rudzītis uzsver, ka prasības ir augstas, bet tām tādām jābūt, lai nodrošinātu produkcijas kvalitāti. Kas jāievēro, lai kļūtu par mājražotāju?

PVD Cēsu pārvaldes valsts pārtikas inspektore Modrīte Zieda-Ziediņa stāsta, ka mājražotājiem, atšķirībā no citiem ražotājiem, ir tirgus ierobežojumi. Tie saražoto produkciju var pārdot tikai tieši patērētājam – tirgos, gadatirgos un izbraukuma tirdzniecībā. M.Zieda-Ziediņa skaidro, ka mājražošanas produkciju, izņemot medu, nevar izplatīt mazumtirdzniecības tīklā un pārstrādes uzņēmumiem.

Inspektore atzīst, ka mājražošanas uzsākšana nav sarežģīta, un tai nav šķēršļu, tomēr ir jāievēro noteikumi: “Ja cilvēks vēlas veidot mājražošanas uzņēmumu, viņam jāreģistrējas PVD, jābūt iekārtotai telpai un zināmai tehnoloģijai, kā produkts tiks ražots. Tātad jābūt skaidrai idejai. Pēc uzņēmuma reģistrācijas PVD, inspektors veiks apsekošanu, kuras laikā konstatētās neatbilstības ražotājam būs jānovērš noteiktā termiņā. To iespējams izdarīt pakāpeniski, materiālo iespēju robežās, nodrošinot produkcijas nekaitīgumu. Uzsākot ražošanu, būtu jāzina arī izejvielas kvalitāte, jo tai jāatbilst nekaitīguma kritērijiem un kvalitātes rādītājiem.

Daudzi strādā ar senču metodēm, tomēr tehnoloģijai jābūt aprakstītai. Šī informācija ir konfidenciāla un atklājama tikai pārtikas inspektoram, kuram receptūru nav tiesības izpaust.

Pirmais būtisks kritērijs mājražošanas uzņēmumā – telpām, kurās notiks ražošana, kā arī virsmām un materiāliem, kas nonāk saskarē ar pārtiku, jābūt viegli kopjamām, atbilstošām higiēnas prasībām, jābūt iespējai ražot nekaitīgu produktu. Prasības ietekmē arī tas, ar kādu produktu grupu mājražotājs strādā. Ja produkts ir dzīvnieku izcelsmes, tad kritēriji ir stingrāki, turklāt jābūt iespējai virsmas dezinficēt.

Otrkārt, ūdens kvalitātes rādītājiem jābūt atbilstošiem Ministru kabineta noteikumiem “Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība”, kas ir spēkā no 2002. gada. Tas ir būtiski, jo no ūdens var rasties piesārņojums, kas ietekmē produkta nekaitīgumu un kvalitāti.

Treškārt, dzīvnieku izcelsmes produktiem ir jānodrošina aukstuma ķēde – atbilstoša produkta apstrādes, uzglabāšanas un izplatīšanas temperatūra. Ražotājs pats var reglamentēt gatavā produkta uzglabāšanas temperatūru, bet tas jāapstiprina laboratoriski, kā arī jānosaka produkta derīguma termiņš.

Ceturtkārt, ražotājam ir jānodrošina produkta marķējums atbilstoši pastāvošās likumdošanai prasībām, kurā norādīts derīguma termiņš, kā arī tas, kādā temperatūras režīmā produkts uzglabājams.

Piektkārt, ir nepieciešams nodrošināt izsekojamību no izejvielas līdz gatavajam produktam, lai nepieciešamības gadījumā, ja kāda no saražotās produkcijas partijām būtu jāatgriež no izplatīšanas tīkla, būtu iespējams noskaidrot tā izejvielas izcelsmi un aprites posmu, kurā produkts tika sabojāts vai piesārņots. Piemēram, kūpinātas gaļas ražotājam sava izaudzētā cūka jānokauj atzītā kautuvē, kurā tiek veikta liemeņa veterinārā ekspertīze, tā nodrošinot nekaitīgu izejvielu tālākai produkta ražošanai.

Lielākoties mājražotāji produkcijas ražošanā nelieto pārtikas piedevas bet tas nav aizliegts. Ja piedevas tiek izmantotas, ražotājam ir saistoši noteikumi par pārtikas piedevu lietošanu. Drīkst lietot tikai nozarē reglamentētās piedevas un tikai noteiktajā daudzumā.

Cilvēkiem nevajadzētu baidīties uzsākt mājražošanu un vērsties PVD Cēsu pārvaldē pēc konsultācijas. Ja ir kādi jautājumi, var zvanīt pārtikas inspektoriem pa telefonu 4127725 un tiks sniegta nepieciešamā informācija.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
69

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
44

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
29

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
78

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
116

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
64

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
9
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
15
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi