Svētdiena, 22. decembris
Vārda dienas: Saulvedis, Saule

Garšu pasaules virtuozs

Druva
23:00
28.09.2007
10

Ir aprēķināts, cik daudz laika cilvēks savā mūžā noguļ, bet laikam nav pētījumu, cik laika patērē ēdot. Katrai tautai ēšanas tradīcijas atšķiras, un droši var teikt, ka viens no nacionalitāti raksturojošajiem faktoriem ir tās virtuve. Tāpēc pavārs – tā ir īpaša profesija, jo bez viņiem dzīve būtu pavisam citāda. Jau rakstījām, ka konkursā “Latvijas pavārs 2007” bronzas medaļu izcīnīja viesnīcas “Tigra” restorāna “Eifrata” šefpavārs Jānis Sproģis.

– Kā kļūst par pavāru?

– Ir dzirdēts par brīnumbērniem, kuri jau no mazotnes gājuši uz šo mērķi, bet es šajā profesijā nokļuvu, pateicoties likteņa līkločiem. Skolu pabeidzu kā radiomontieris – elektroniķis. Jāteic, ka elektriķa iemaņas tagad noder, ja virtuvē kaut kas elektrībā saiet grīstē.

Robežšķirtne bija armija, kad mani ieskaitīja virtuvē. Tur nokļuvu, pateicoties savam uzvārdam. Vecākais pavārs, kurš demobilizējās, arī bija latvietis ar uzvārdu Sproģis, un, lai neizjauktu pēctecību, mani ieskaitīja virtuvē. Nekādas izvēles nebija, atlika teikt – tieši tā – un doties pildīt dienesta pienākumus. Pirmais pusgads man, jaunajam, nebija viegls, jo vecie pavāri gulēja, bet es rāvos sviedriem vaigā. Tur nebija nekāda auklēšanās, vienreiz parādīja, kas darāms, un uz priekšu – griezt salātus entos kilogramus, cept, vārīt. Bija smagi, bet man iepatikās, un sapratu, ka tā ir joma, kurā gribu strādāt. Kad kļuvu par vecāko pavāru, sāku meklēt risinājumus, kā labāk un ātrāk pagatavot ēdienu, lai izbrīvētu sev vairāk laika. Sapratu armijas patiesību – jo labāk gatavosi, jo pret tevi būs labāka attieksme.

Kad atnācu no armijas, Cēsīs kara komisariāts atradās tieši pretī darba biržai. Bija jāiet uz komisariātu un reizē iesniedzu pieteikumu uz pavāru kursiem, pēc nepilna mēneša sāku apgūt zinības. Praksē nonācu Rīgā, Šmerlī kafejnīcā “Mazais Mārtiņš”, kur savu pirmo privāto ēdināšanas iestādi pēc atgriešanās Latvijā bija atvēris Mārtiņš Rītiņš. Kad sāku strādāt, tur jau bija cits šefpavārs, kurš turpināja Rītiņa tradīcijas, proti, regulāri mainīt ēdienkarti. Tur gatavojām visu, sākot ar ceptām olām līdz īpaši gatavotām buļļa astēm. Biju ļoti zinātkārs, kad beidzās darba diena, nopirku šefpavāram alu un centos izdabūt maksimāli daudz informācijas par gatavošanu. Droši vien, ka biju viņam piegriezies, bet šie divi gadi man bija ļoti noderīgs laiks. Uzsūcu informāciju visur, draugi teica, ka ar mani nevarot normāli parunāt, viss nonākot tikai pie darba.

– Daudzi pavāri teikuši, ka ar kolēģiem runājot nevis par meitenēm vai mašīnām, bet par darbu.

– Atliek tikai piekrist, bet tas jau gandrīz jebkurā profesijā. Nav jau tā, ka par mašīnām nerunājam, bet arī tas ir tādā profesionālā skatījumā. Piemēram, jā, tev laba, ērta mašīna, laikam viegli visus pavāra piederumus salikt, kad kaut kur dodies. Un aiziet sarunas par ēdienu gatavošanu!

– Ko nozīmē būt šefpavāram?

– Pirmkārt, tā ir liela atbildība. Ne tikai teicami jāpārzina visa virtuve vārda tiešajā nozīmē, ēdienu gatavošana, bet arī jāmāk strādāt ar cilvēkiem. Jāatrod katram savs piegājiens, jo šefpavārs bez labas komandas nav nekas. Kad sāku strādāt Priekuļos, nebija tādu spēcīgu pavāru, kā vēlētos. Palēnām sāku viņus apmācīt, celt līmeni, ieinteresēt viņus šajā darbā, tas ļāva arī pašam pieaugt.

Galvenais – izraisīt interesi, lai pavāri ar prieku darītu savu darbu. Lai rezultāts būtu tāds, kādu vēlas viņš un arī es. Ja cilvēkam ir patika pret darbu un viņš to dara ar prieku, rezultāts būs.

– Mani kā klientu interesē, vai pasūtītā ēdiena gatavošanā arī šefpavārs pieliek savu roku?

– Mans darbs sākas jau ar būtiskāko sadaļu – produktu pasūtīšanu. Lai tie vienmēr būtu svaigi, lai to vienmēr pietiktu. Lai būtu precīzas kalkulācijas, lai klients šodien, rīt un pēc mēneša saņemtu vienādu porciju. Kopā ar pavāriem esam noslīpējuši katru ēdienu. Protams, katrai porcijai jau nedzīvoju līdzi, man svarīgi nodrošināt visu procesu un domāt par kaut ko jaunu.

Ieviešot jaunu ēdienu, sākumā to izdzīvoju un pagatavoju viens pats. Kad vēlamais rezultāts sasniegts, kopā ar personālu, ieskaitot viesmīļus, ejam visam gatavošanas procesam cauri no sākuma līdz beigām, lai pavāriem būtu pilnībā skaidrs pagatavošanas process, bet viesmīļi lai būtu informēti par konkrēto ēdienu. Pārrunājam visas nianses, ko klienti varētu pajautāt. Pirmās nedēļas vairāk pakontrolēju visu procesu, lai iespējamās nebūšanas novērstu jau pašā saknē, bet pēc tam ir tāda ikdienas uzraudzība. Patiesībā jau īsts šefpavārs visu laiku čeko līdzi notiekošajam virtuvē, jau pēc skaņām nosakot, vai viss notiek pareizi.

Virtuvē katram ir savas funkcijas, te komanda strādā kā precīzs pulksteņa mehānisms. Ja dažreiz kaut kas saķeras, šefpavāram jāpieliek roka, lai viss atkal ieietu sliedēs.

– Mainot piedāvājumu, tiek ņemtas vērā arī klientu vēlmes?

– Protams, jo Latvijā restorānos, atšķirībā no daudzām citām valstīm, ēdienkarti nosaka klients. Vienīgā vieta ir Mārtiņa Rītiņa “Vincents”, kur pavārs nosaka, ko ēdīs viņa restorānā. Cilvēki pie tā pieraduši, un patiesībā tas ir forši. To panākt nav vienkārši, lai gan šefpavāri cenšas mācīt klientus. Piemēram, Jūrmalas restorānā „Akvarium” šefpavārs pateicis, ka tur nekad nebūs karbonādes.

Bet mūsu ēšanas tradīcijas ir samērā zemā līmenī. Atceros, reiz Rīgā gatavojām raviolli no četru krāsu mīklas ar langustu pildījumu, bet atnāk meitenīte un saka – dodies man tos pelmenīšus un klāt kečupu. Tad gribas bļaut! Mēs esam ieguldījuši tādu darbu, pagatavojuši īstu itāļu klasiku, un še tev – pelmenīši ar kečupu.

– Atšķiras ēst gatavošanas tradīcijas restorānos Cēsīs un Rīgā?

– Ļoti! Tas ir labi, mums tikai šo Vidzemes noti vajadzētu noturēt. Uzskatu, ka Cēsu un Valmieras pavāriem vajadzētu vairāk sadarboties. Rīgas pavāriem ir savs portāls chef.lv, būtu labi, ja te varētu radīt kaut ko savu. Mēs vairāk esam noslēgušies, bet vajadzētu tikties, dalīties pieredzē. Jā, varbūt mums virtuves nav tik perfekti aprīkotas kā Rīgā, bet arī mēs varam panākt līdzvērtīgu kvalitāti. Mums vajadzētu iet laukā no savām virtuvēm un sarīkot kādu kopīgu pasākumu, piemēram, uzcept garāko pankūku. Jo lielāka būs informācijas apmaiņa, jo būsim zinošāki, jo rezultāts būs labāks un klients apmierinātāks.

– Varbūt baida konkurence?

– Tā nevajadzētu būt. Pavāri labprāt dalās pieredzē. Varbūt netiek atklāts viss līdz pēdējam sīkumam, bet, ja esi profesionāls pavārs, tā noslēpumu ailīte ir ļoti šaura.

Tiesa, no katra pavāra atkarīgs, cik viņš pats interesējas par profesijas noslēpumiem, novitātēm. Jo šī ir profesija, kur jāseko līdzi notiekošajam. Manas maņas ir ļoti uztrenētas visa jaunā uztveršanai, tikai izejot cauri svešai virtuvei, pamanu visu, kas varētu noderēt. Pat no netiešām sarunām spēju izfiltrēt noderīgu informāciju.

– Apmeklējot citus restorānus, nevari justies kā vienkāršs klients.

– Diemžēl, tāpēc cenšos iet uz restorāniem, kur varu iegūt sev kaut ko noderīgu. Tad ņemu interesantus ēdienus, pētu garšas rotaļas, analizēju. Skatos ne tikai ēdienu, bet arī visu pārējo – viesmīļu darbu, noformējumu.

Iegūtās zināšanas krājas, veidojot tik nepieciešamo bāzi, kas ļauj izdarīt pareizos secinājumus, piemēram, kas ar ko sader kopā. Ja tomēr nav īstas skaidrības par kādu produktu, varu palasīt internetā, ko saka citi pavāri, bet vislabāk pārbaudīt pašam. Piemēram, parādījās tāds dārzenis kā okra. Mēģināju eksperimentēt, kā tas uzvedas, ja to karsē un tamlīdzīgi. Tā rodas interesantas domas. Izlasīju, ka der zupās, uztaisīju “Chiken gambo” – tiešām, ir labi! Kad esmu to pārbaudījis, varu nodot šīs zināšanas amata brāļiem.

Pavāra profesija ir dzīvesveids, profesionālās domas pavada, gan ejot gulēt, gan ceļoties augšā.

– Mājās arī gatavo?

– Labprāt ne, tur topā ir mikroviļņu krāsns, cenšos kaut ko uz ātro uztaisīt. Aprīkojums gan man mājās ir, varētu banketu cilvēkiem 40 sarīkot, un esmu to darījis arī mājas virtuvē.

– Pavāram inventārs ir svarīgs?

– Protams, jo profesionālie instrumenti ļauj ēdienu pagatavot ātrāk un labāk, jo veidoti vienam, konkrētam mērķim. Ja gribu nogriezt šķēli milimetra biezumā, ar šo nazi to varu izdarīt. Ar parastu nazi to nevar paveikt tik kvalitatīvi. Katrs pavārs cenšas sev sarūpēt tos labākos piederumus. Tas ir kā profesionālam celtniekam, kurš uz darbu dodas ar savu instrumentu kasti. Man ir sava kaste.

– Tas, ka labākie pavāri ir vīrieši, ir stereotips, vai tas tā ir patiešām?

– Manuprāt, tas tomēr ir stereotips. Protams, pavāra darbs prasa lielu fizisko izturību. Arī sievietes ir ļoti labas pavāres, varbūt vīrieši vienkārši zināmi vairāk. Manā komandā ir gan vīrieši, gan sievietes.

– Kura no pasaules virtuvēm pašam simpatizē visvairāk?

– Grūti vienu tā izdalīt, no katras var kaut ko paņemt – stilu, garšas. Piemēram, franču virtuve, nevis klasiskā, bet tas ēdienu stils, ko viņi rada restorānos. Taizemes virtuve ir ļoti interesanta, arī krievu virtuve ar savu vienkāršību var pārsteigt. Tā varētu uzskaitīt daudz.

– Mēdz teikt, ka suši vislabāk pagatavo tieši japāņi, latviešiem tā nesanāk.

– Manuprāt, tas ir kārtējais stereotips. Ja, piemēram, pie blakus galdiem suši gatavotu es un japāņu pavārs, cilvēkiem liktos, ka viņa suši būs labāks, lai arī mums būs identiski trauki, izejvielas un mēs veiksim vienādas darbības. Patiesībā jau rezultāts būs vienāds, tikai darbosies stereotips. Iespējams, es pat strādātu radošāk, ieviestu kādu jaunu garšas niansi. Cits jautājums, vai otrs pavārs to pieņemtu, jo daudzās nacionālajās virtuvēs ļoti spēcīgas ir tradīcijas.

– Reiz teici, ka gribētu savu restorānu šī vārda vislabākajā nozīmē.

– Joprojām neesmu šo domu atmetis, tagad cītīgi studēju uzņēmējdarbības vadību. Tas, šķiet, ir katra pavāra sapnis – atvērt savu restorānu. Protams, nedaudz baida, ka mazpilsētā cilvēki tam vēl nav gatavi. Jāmeklē risinājumi, jāstrādā ar cilvēkiem, jādod viņiem informācija.

Manuprāt, apmeklētāji būtu gatavi gan gaidīt ilgāku laiku, gan vairāk maksāt, tikai ēdienam, apkalpošanai un visam pārējam jābūt tādā līmenī, lai klients saprasu, ka tas bija tā vērts. Bet tad arī šefpavāram jābūt ar nostāju, ka atlaides nebūs, ka šis būs augstākās kategorijas restorāns, nevis kafejnīca ar restorāna elementiem.

– Neesam pieraduši pie lēnas ēdiena baudīšanas, jo dzīves ritms dzen. Bet varbūt vajadzētu reizi mēnesī nolikt visu malā un aiziet uz restorānu.

– Restorāna īpašniekam ir par maz, ka cilvēki nāk reizi mēnesī, zāli vajag pilnu katru dienu no pirmdienas līdz svētdienai. Pretējā gadījumā būs bankrots. Nepieciešams ilgs laiks un rūpīgs darbs, lai sagatavotu publiku, bet esmu pārliecināts, ka pienāks laiks, kad viņi to novērtēs un gribēs nākt uz restorānu. Nevis lai vienkārši paēstu, bet lai baudītu ēdienu atbilstošā atmosfērā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Puzuri telpā – rotājumi ar mistiku

00:00
22.12.2024
6

Mājas rotāšanai Ziemassvētkiem padomu netrūkst. Lai cik dažādas ir iespējas, ne vienā vien ģimenē svētku sajūtu telpās rada pašu gatavoti puzuri. Kā pie tādiem tikt, daudzviet rīko meistarklases. Interesentu iemācīties netrūkst. Drabešu Amatu mājā, kad ierodas “Druva”,  meistars Andris Roze kārtējā nodarbībā rāda un skaidro, kā sagriezt salmiņus, kā izvērt diegu, ja kļūda, jāvērtē, vai […]

Zosēnos tradīcija – pašiem radīt svētkus

00:00
21.12.2024
40
3

Jau vairākus gadus Zosēnos iedzīvotāji Melnbāržos laukumā pie kultūras nama paši organizē un rīko sev sirsnīgus svētkus. Viena no tādām reizēm bija trešajā Adventē, kad vietējie gan andelējās ar pašu darinātiem labumiem, gan sagaidīja rūķenīti Snipiņu un Ziemassvētku vecīti Rumpompo, ar ko kopā devās rotaļās, izbrauca kamanās. Īpašu prieku bērniem sagādāja Ziemas­svētku vecīša ierašanās uz […]

Kādi bija un ir piebaldzēni

00:00
20.12.2024
61

Jaunpiebalgā, Vecpie­balgā, Inešos un Zosēnos aizvadītā vasara paliks atmiņā ar piebaldzēnu mērīšanu. “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekta Piebalgā” datu ievākšanas daļas noslēguma pasākums sākās ar Vecpiebalgas deju kolektīva “Mudurainis” un  Jaunpiebalgas jauniešu deju kolektīva “Piebaldzēni” dejām. Projekta komanda piebaldzēniem, kuri Vecpiebalgas kultūras namā bija sanākuši krietnā pulkā, stāstīja gan par secinājumiem, kas gūti, analizējot 1936.gada  […]

Seniori saņem siltās jakas

00:00
19.12.2024
56
2

Sociālās aprūpes centra “Sērmūkši” un “Mārsnēni” iemītnieki saņēma dāvinājumu – siltas jakas. Tuvojoties Ziemassvētkiem, SIA “ZAAO”, AS “AJ Power Recycling” un SIA “IRVE” īstenojuši sirsnīgu iniciatīvu, senioriem ziedojot vairāk nekā 130 siltās jakas, tādējādi rūpējoties, lai vēsajos ziemas mēnešos sociālās aprūpes centru iemītniekiem būtu silti. Ziedojumu saņēma biedrības “Labāka rītdiena” četri sociālās aprūpes centri, tai […]

Dzejā izskan gan prieks, gan sociāli sāpīgi jautājumi

06:17
18.12.2024
22
1

Novembra izskaņā Rīgas Latviešu biedrības namā norisinājās Nacionālais dzejas slams, kurā piedalījās dzejnieki, kas bija iekļuvuši kādā no 11 sezonas dzejas slamu fināliem, arī no dzejas slama Cēsīs un festivālā “Veidenfests”. Decembrī Cēsīs, mākslas telpā “Mala”, notika viens no dzejas slamu pēcfināla pasākumiem, kurā savu dzeju runāja reģionu dzejas slamu finālisti un uzvarētāji no visas […]

Uz Ziemassvētku tirdziņu pēc prieka un dāvanām

00:00
18.12.2024
57
1

Ziemassvētku tirdziņā Līgatnes kultūras namā valda nesteidzīga rosība. Apmeklētāji ienāk, vispirms pārlaiž skatienu, dažs uzreiz secina: “Te jau ir izstāde!” Tad sāk iepazīt plašo piedāvājumu. Tirdziņa rīkošanas idejas uzturētāja, Amatu mājas vadītāja Daina Birne atzīst, ka šogad beidzot jūtams, ka cilvēki kļuvuši brīvāki, vēl pērn bija jūtama pandēmijas laika pieredze. “Māj­ražotāji, amatnieki bija gan samazinājuši […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
23
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
25
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
19
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
24
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi

Pārdod

23:57
24.11.2024
32

Mēs tīram dīzeļfiltrus visiem automobiļu, kravas transporta, traktoru, harvestera, kombaina un iekrāvēju modeļiem. Neatkarīgi no jūsu transportlīdzekļa veida, piedāvājam profesionālu un efektīvu tīrīšanu. Šī dīzeļfiltru tīrīšanas tehnoloģija ar augstu tvaika temperatūru neietver ķīmisku līdzekļu izmantošanu procesa atvieglošanai, kas nozīmē, ka process ir pilnībā ekoloģisks. Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu vai zvaniet.

Pārdod

23:57
24.11.2024
33

Piedāvājam kvalitatīvas rekuperācijas un ventilācijas sistēmas Jūsu mājām un birojam. Nodrošinām svaigu gaisu un energoefektivitāti, samazinot siltuma zudumus un uzlabojot iekštelpu mikroklimatu. Piedāvājam pilnu servisu – sākot no konsultācijas līdz uzstādīšanai. Uzlabojiet gaisa kvalitāti un ietaupiet enerģiju ar mūsu uzticamajiem risinājumiem. Sazinieties ar mums, lai izvēlētos piemērotāko sistēmu Jūsu vajadzībām! Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu […]

Pārdod

23:56
24.11.2024
29

Piedāvājam dažādus apkures risinājumus Jūsu mājām un/vai biznesam. Mūsu klāstā atradīsiet grīdas apsildes sistēmas, infrasarkanos paneļus, gāzes sildītājus un citus energoefektīvus risinājumus, kas nodrošinās komfortu un ietaupīs Jūsu izdevumus. Nodrošinām profesionālu konsultāciju un uzstādīšanu, lai Jūs varētu izvēlēties piemērotāko variantu savām vajadzībām. Sazinieties ar mums jau šodien un uzziniet, kā varam uzlabot Jūsu apkures sistēmu! […]