Rajona padome Eiropas Savienības Intereg IIIB projekta “Inovāciju aplis” ietvaros izdevusi pastkaršu komplektu “Cēsu rajona pilis un muižas”. Izdevēji aicina iepazīt noslēpumainās un romantiskās rajona pilis un muižas, kuras gadsimtiem bijušas vēsturisku notikumu un cilvēku likteņu liecinieces.
“Daudzi rajona iedzīvotāji jau iepazinuši grāmatu “Cēsu rajona pilis un muižas stāstos, nostāstos un spoku stāstos” un atzinuši par noderīgu izdevumu. Tā kā projekta budžetā vēl bija nauda, domājām, ko praktisku un vajadzīgu varētu dot tūrisma attīstībai rajonā ,” stāsta projekta koordinatore Rita Merca. Projekta dalībnieki vērtējuši, ka tūristiem pieejamās pastkartes ir vienveidīgas, kopā radusies doma, ka cēsnieki var sagatavot kaut ko citu, interesantu un jaunu.
“Uz pastkartes ir garāks teksts par to, kas bildē redzams, formāts ne tas ierastais. Galvenais, tās nav parastās, spīdīgās skaistbildītes, bet sveicieni no kādas pils vai muižas un reizē arī informācija par to, ” tā Guna Rukšāne, grāmatas par pilīm un muižām autore.
Savukārt pastkaršu izdevēja Anda Nordena ir gandarīta, ka kopīgais darbs izdevies un pastkartes ir kā loģisks grāmatas turpinājums. Arī dizaina elementi vieni un tie paši. “Grāmatā daudzas pilis un muižas jau tik labi iepazītas, ka, šķiet, ko vēl var atklāt. Var un daudz,” domās dalās
Anda Nordena un atklāj, ka vairākas fotogrāfijas
bildētas pavisam nesen. Izvēlētajam pastkartes formātam vajag sarežģītāku kompozīciju nekā ierastajam. Uz dažām pastkartēm redzamas divas fotogrāfijas. Bet uz visām ir muižu un piļu īpašnieku ģerboņi. Anda vienmēr pratusi pārsteigt ar vienkāršo un, kā atzīst kolēģi, viņa katrā darbā ieliek sirdi.
Pastkartes aicina ceļojumā pa rajona pilīm un muižām. “Ceļojums sākas Straupes senpilsētā un turpinās netālajā Mazstraupes muižā, jo leģenda vēsta, ka tās abas viduslaikos savienoja pazemes eja. Ceļu turpinot uz Ungurmuižu, vērts ielūkoties sienu gleznojumos redzamā grenadiera acīs – tās stāsta par skarbo Ziemeļu kara laiku 18.gadsimta sākumā, kas tik radikāli mainīja gan Vidzemes, gan ikkatra iedzīvotāja likteni..” Un tā ik teikums rosina doties ceļā, lai apskatītu Raunas pili, kuru sākts celt 13.gadsimta otrā pusē un tā bijusi Rīgas arhibīskapa rezidence līdz 16.gadsimta vidum, vai Skangaļu muižas kungu māju, kur bērnības vasaras pavadījis bijušais Zviedrijas premjerministrs Ūlovs Palme, vai varbūt pakavēties 1753.gadā uzbūvētajā Ungurmuižas tējas namiņā.
Šīs pastkartes ir dāvana gan savējiem, gan ārzemniekiem. Tās izdotas divtūkstoš eksemplāros un kā prezentācijas materiāls pieejams vietējās pašvaldībās un rajona padomē.
“Viens attēls ir tūkstoš vārdu vērts – tā rakstīts pastkaršu komplekta uzrunā senatnes un mākslas cienītājiem,“ stāsta Rita Merca un piebilst, ka atliek cerēt – pastkartes rajona iedzīvotājiem un viesiem noderēs, jo izziņas materiālu nekad nevar būt par daudz, sevišķi tādu, kuros informācija nenoveco.
Komentāri