Piektdiena, 27. decembris
Vārda dienas: Elmārs, Inita, Helmārs

Bezatbildība atsauca nelaimi

Druva
12:36
30.12.2014
12
Nodegusi Cimzes Maaja

15.decembrī ap septiņiem vakarā Raunas pagasta “Mētrainēs” izcēlās ugunsgrēks. Bez dzīvesvietas palika astoņas ģimenes.

Tagad skats uz ēku Cimzā, kur savulaik dzimis skolotājs, mūziķis Jānis Cimze, ir pavisam bēdīgs. Divstāvu ēkas lielākajai daļai jumts nodedzis. Arī no dzīvokļiem otrajā stāvā maz kas palicis pāri. Pirmais stāvs, dzēšot uguni, pieliets ar ūdeni. Visa iedzīvotāju iedzīve gājusi bojā. Var tikai pateikties Dievam, ka nelaime notika vakarā, nevis naktī un ka neviens nav cietis. Blakus mājai ir brikešu ražotne un galdniecība, ja vējš nebūtu bijis saudzīgs, var tikai iedomāties, cik liela nelaime varēja notikt.

Kāpēc un kur sākās ugunsgrēks, noskaidros eksperti. Mājas iedzīvotājiem tagad citas rūpes.

“Šajā mājā māsai un brālim dzīvokļi,” stāsta Mārtiņš Ķūķis. “Druva” viņu satika, kad bija atnācis apskatīties, vai vēl nav palicis neskarts kas sadzīvē noderīgs. “Biju darbā, kad viss notika. Tēvs dzīvoja māsas dzīvoklī otrajā stāvā. Viņš ir ļoti slims. Ugunsdzēsēji sauca, lai sit ārā logu un lec. Viņš to nevarēja izdarīt. Ugunsdzēsēji izsita logu, izcēla. Var tikai apbrīnot viņu, kā dūmos izturēja,” stāsta Mārtiņš. Tagad tēvs apmeties pie māsas, kura strādā pie saimnieka, kurš arī nodrošina ar dzīvesvietu, bet tur nevar dzīvot uz palikšanu.

“Brālis šajā mājā nopirka dzīvokli, gandrīz bija pabeigts remonts, tagad vairs nav nekā,” klusi piebilst Mārtiņš un uzsver, ka brālis un māsa atradīs, kur dzīvot, lielākās rūpes ir par tēvu. Arī pats viņu nevar ņemt pie sevis, jo ģimene ar mazu bērnu dzīvo dienesta dzīvoklī.

“Atjaunot te neko nevar,” ejot apkārt mājai, saka Mārtiņš. Uz verandas jumta lietū līst izmests atpūtas krēsls no māsas istabas.

Edgara Bogdanova mamma “Mētrainēs” nodzīvojusi 62 gadus. “Te no rītiem ziemā istabas ļoti aukstas, bēniņi nav siltināti. Pirms trim nedēļām mamma pārcēlās uz centru. Ja mamma būtu te bijusi, tas būtu emocionāli pārāk liels trieciens. Viņa ļoti grib

atbraukt

uz dzīvokli, lai cik tas būtu sāpīgi, bet viņa

jau nevarēs pāri gruvešiem tikt,” pastāsta Edgars. Arī viņš atbraucis apskatīties, vai ir kas, ko varētu paņemt. “Tas, kas nesadega, pieliets ar ūdeni. Nekas vairs nav lietojams,” bilst Edgars.

Raitis Zariņš ar dēlu tikko bija iebraucis mājas pagalmā, kad zvanīja ugunsdzēsēji, ka “Mētraines” deg. Sievasmāte bija mājās. “Ieskrējām mājā, tad arī liesmas aizgāja pa jumtu. Pēc 15 minūtēm bija klāt ugunsdzēsēji no Raunas. Steidzām ko darīt, lai uguns nepārmetas uz blakus ēkām – šķūni, galdniecību. Mājas gaitenis dega, no otrā stāva onkulis netika ārā. Mums tik garu kāpņu nav.

Tas bija ļoti grūts brīdis, kad palīdzēt nevari. Tad atbrauca ugunsdzēsēji no Valmieras, izmantoja autokāpnes, izsita logu un viņu izglāba. Atbrauca arī ugunsdzēsēji no Smiltenes, Valkas. Vairākas stundas bija cīņa ar uguni,” atceras Raitis Zariņš. Viņam pieder dzīvoklis pirmajā stāvā.

Atskatoties uz notikušo, Raitis tikai nosaka: “Tai nelaimei reiz bija jānotiek, un mani tā nepārsteidz. Visiem dzīvokļiem ir īpašnieki, bet māja nevienam nepieder.” Kaimiņus viņš pirms gadiem vairākkārt rosinājis sākt kopīgi māju apsaimniekot, krāt naudiņu lielākiem darbiem. “Dzīvoklis nebeidzas pie tā durvīm, mājai ir bēniņi, skursteņi, arī pagalms, kur jānopļauj zāle. Bet tas nevienu neinteresēja. Tādi bezatbildīgi esam, tālāk par degungalu nedomājam. Mājā nedzīvo tikai pensionāri, lielākoties spēcīgi, strādājoši cilvēki,” domās dalās Raitis Zariņš. Vairākkārt arī kaimiņus aicinājis talkās, atbilde viena – kāpēc man jādara. Raita dzīvoklis nav izdedzis, bet viss pieliets, nākamajā dienā bez gumijas zābakiem nevarēja ieiet. Visu, kas vēl bija izmantojams, viņš atdeva citiem, ja noder.

Raitis,

tāpat kā vēl divi kaimiņi, savu dzīvokli bija apdrošinājis. Eksperti vērtēs kompensācijas. “Dzīvoklis bija silts, visas komunikācijas,” viņš tikai piebilst.

Pēc Raita iniciatīvas 2008.gadā pie “Mētrainēm” tika pielikta piemiņas plāksne, kas atgādināja, ka šajā mājā dzimis Jānis Cimze. “Arī tas iedzīvotājus neinteresēja. Kad mūziķa jubilejas reizē Raunas koris un viesi dziedāja, neviens neiznāca paklausīties, tāpat arī pirms tam sakopt apkārtni,” ar neizpratni par vienaldzību saka Raitis. Viņš tagad pats arī piemiņas plāksni no mājas noņēmis. Tā nekur nepazudīs. Varbūt pieliks pie pusmuižas kalpu mājas, kur tagad galdniecība. Bet vasarā koris noteikti atbrauks Cimzā padziedāt.

No mājas, kas celta 18.gadsimtā, spējusi pārdzīvot karus, tagad pretī debesīm slejas apdeguši skursteņi, apkārt apdegušu dēļu gali, šīfera lauskas, salauztas mēbeles…Kādā dzīvoklī uz palodzes sabirušas Ziemassvētku kaktusa lapiņas.

Novada dome katrai ugunsgrēkā cietušajai ģimenei sniedz materiālu pabalstu – 430 eiro, atbalsta arī nodibinājums “Raunas evaņģēliski-luteriskās draudzes sociālās aprūpes centrs “Žēlsirdība”. Patlaban visiem ir, kur dzīvot, pašvaldība palīdzēja divām ģimenēm. “Sirmais vīrs, kuram var būt problēmas ar dzīvesvietu, dzīvoja pie meitas, viņš nav deklarējies Raunas novadā. Tas ierobežo pašvaldības iespējas palīdzēt,” skaidro domes priekšsēdētāja Evija Zurģe.

Kas tālāk notiks ar “Mētrainēm”? Novada domes priekšsēdētāja atzīst, ka mājas iedzīvotājiem vēl būs jāatrisina ļoti daudzas problēmas. Pusei īpašumi nav nostiprināti Zemesgrāmatā,

vienam nav nokārtots mantojums. “Iedzīvotājiem pašiem ir jālemj, ko darīs ar māju. Par to viņiem jāvienojas,” atgādina Evija Zurģe un piebilst, ka diemžēl to, ka māja ir jāapsaimnieko, ne tikai savs dzīvoklis, nesaprot vismaz 80 procenti daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju. Kurš labos jumtu, tīrīs skursteni, pirmajos stāvos dzīvojošos neinteresē, tāpat kā applūdis pagrabs piektā stāva dzīvokļu īpašniekus.

Raitis Zariņš ir pārliecināts, ka māju var atjaunot, tikai to nav spējīgi izdarīt dzīvokļu īpašnieki: “Mums visiem šī māja kā kultūrvēsturiska jānodod pašvaldībai, jāatsakās no dzīvokļiem. Tad tā jāiekonservē, un gan jau ar laiku sabiedrībā mainīsies attieksme pret to, kas mums visiem ikdienā jāciena, ir tautas pamats, un “Mētraines” izdosies atjaunot.” No citiem kaimiņiem “Druva” dzirdēja, ka vienīgais risinājums – drupas šķūrēt nost. “Lai mājas iedzīvotāji nedaudz attopas no nelaimes, tad sauksim sapulci, kurā viņiem pašiem jāpieņem lēmums,” saka domes priekšsēdētāja.

Sarmīte Feldmane

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Līgatnes bibliotēkai simts gadu

00:00
27.12.2024
6

Sanākot bijušajiem darbiniekiem un lasītājiem, nosvinēta Līgatnes pilsētas bibliotēkas simtgade. Kā jau salidojumā, bibliotekāres Agneses Osītes vēstures faktu atgādinājums mijās ar atmiņām. “Šodienas bibliotēka ir    saistīta ar 1924.gadā dibinātās Līgatnes papīrfabrikas slimo kases bibliotēku. Tā atradās tagadējā Pavāru mājā, toreiz to sauca “Wilhema”,” stāsta A.Osīte, piebilstot, ka bibliotēkas vēsturē Līgatnē ir senāka. 1897.gadā, kad Līgatnes […]

Pasargāt sevi no nelaimēm

00:00
27.12.2024
5

Krāpnieki kļuvuši ļoti aktīvi. Iedzīvotājiem jābūt aizvien uzmanīgākiem. Decembrī aktualizējusies krāpšana pa telefonu un šī metode kļuvusi tehnoloģiski vēl smalkāka. Cilvēks, kas saņem zvanu, dzird sava tuvinieka balsi, kurā tiek lūgta palīdzība. Arī kopumā telefonkrāpšanu decembrī bijis daudz, vairāk nekā parasti reģistrē mēnesī. Un cietuši arī Cēsu novada iedzīvotāji. Par krāpniecību un citām aktualitātēm “Duva” […]

Rada noskaņu eglīšu alejā

00:00
26.12.2024
38
1

Ziemassvētku laikā ne viens vien cēsnieks un pilsētas viesis dodas uz Rožu laukumu, lai apskatītu organizāciju un iestāžu izpušķotās divdesmit svētku eglītes. Sestdien, 14.12., pie eglīšu alejas cēsniece Ingrīda “Druvai” sacīja: “Ir patiesi interesanti apskatīt izrotātās eglītes, īpaši tās, kur ļoti piedomāts un ieguldīts darbs    – Piebalgai rotājumos ir ūdensrožu tēma, gaļas kombināts izvēlējies […]

Dāvanas tepat no pagastiem

00:00
25.12.2024
33

“Piebalgas dāvanu pietura” Vecpiebalgas kultūras nama mazajā zālē guvusi lielu interesi. Ideja, ka pirms Ziemassvēt­kiem, kad ikviens domā, kā iepriecināt savējos, jāpiedāvā kaut ko no vietējo amatnieku un mājražotāju darinājumiem, radās rokdarbniecei Ilzītei Sarmulei. “Ļoti gribējās, lai cilvēki iznāk no mājas, atnāk līdz kultūras namam. Ne katrs var aizbraukt uz pilsētu pēc dāvanām, bet tepat […]

Ziemassvētku miers lai katrā namā!

00:00
24.12.2024
33
1

Šajos Ziemassvētkos vēlam jums visu to gaišāko un siltāko – tādu piparkūku smaržu mājās, kas spēj sadziedēt jebkuru sirdi un tādas sniegpārslas debesīs, kas liek noticēt brīnumiem! Lai eglītes zaros iemirdzas ne tikai lampiņas, bet arī acis par kopā būšanu ar savējiem! Neaizmirstiet pa laikam nosnausties – pat Ziemassvētku vecītis to dara! Un, ja kūkas […]

Saule kalnā, sliktais sadedzis

00:00
23.12.2024
29
1

Kad diena pa minūtei vien pārvar nakti, ir Ziemas saul­grieži. Ceļu uz tiem latvisko tradīciju kopēji sāk ar Bluķa vakaru. Tā simbolam bluķim vienalga, cik tas smags vai mazs, atdodam veco, to, kas sevi izsmēlis, ko negribam ņemt līdzi jaunajā Saules gadā. Bluķa vakars allaž ir priecīgs rituāls notikums, kas pulcē dažādas paaudzes. Nedēļas nogalē […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
28
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
12
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
20
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
31
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi