Ar skanīgu Vidzemes kamerorķestra un 20 jauno mūziķu Vidzemes reģiona bērnu mūzikas skolu talantīgāko audzēkņu saspēli izskanēja ikgadējais Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas rīkotais koncerts “Vidzemes talanti”.
“Mūzikas vidusskola jauniešiem ir kā tilts, lai spēlētu kopā ar orķestri koncertzālē. Tā savukārt ir kā tilts tālākam, iespēja sajust uzstāšanās saviļņojumu, gandarījumu, lai būtu vēlme nodarboties ar mūziku. Talanti Vidzemē vēl ir. Varam būt priecīgi, ka mūzikas vidusskola joprojām darbojas, ka ir arī mazās mūzikas skolas. Kovids un demogrāfija ir valsts problēma, mēs darām savu darbu, lai aug jauni mūziķi un izpildītāji,” saka Mūzikas vidusskolas direktors Vigo Račevskis.
Jauniešiem gatavošanās “Vidzemes talantiem” sākās jau pavasarī. Pedagogu rosināti, jaunie mūziķi sagatavoja video ierakstu, muzikālo priekšnesumu novērtēja kamerorķestra mākslinieciskais vadītājs Andris Veismanis. No 29 koncertam pieteiktajiem tika uzaicināti 20. Tapa izvēlēto skaņdarbu aranžijas orķestrim. Tās sadarbībā ar orķestri veidoja Andris Riekstiņš, Emīls Rusovs, Kristaps Pētersons un Annija Anna Zariņa. Divos mēģinājumos jaunieši, no kuriem daudzi pirmoreiz uzstājās kopā ar orķestri, bija gatavi koncertam. Vasarā viņi un pedagogi turpināja muzicēt, slīpēt izvēlēto skaņdarbu.
Diriģēt Vidzemes kamerorķestri A.Veismanis bija uzticējis savam maģistrantūras studentam Rihardam Lapiņam. “Ir prieks spēlēt kopā ar jauniešiem. Atceros, kā pats bērnībā uzstājos, to satraukumu un pacilātību. Mūzikas skolu audzēkņu mākslinieciskais sniegums ir augstā līmenī. Aug jaunie talanti,” vērtē Rihards Lapiņš, kurš ir arī A.Kalniņa mūzikas vidusskolas pedagogs.
Pēc uzstāšanās Cēsu mūzikas skolas audzēkne Evija Akaševa atzīst, ka nav bijis satraukuma, un ir apmierināta, kā nospēlēja. Evija “Vidzemes talantos” piedalījās arī pirms trim gadiem, un pieredze lieti noder katrā koncertā. Nākamgad viņa pabeigs bērnu mūzikas skolu. “Mūzika man ir un būs tuva,” uzsver cēsniece.
Jaunpiebaldziete Katrīna Eihentāle uzstājās, gan muzicējot kvartetā, gan kā soliste. “Man patīk spēlēt. Pirms vairākiem gadiem jau piedalījos “Vidzemes talantos”,” stāsta Katrīna, bet kvarteta mūziķes Dārta Damroze un Aleksa Vīķele uzteic Katrīnu, ka no viņas daudz mācās. Šajā reizē kopā ar jaunietēm saksofonu spēlēja pedagogs Tālivaldis Narvils. “Jātur līdzi jaunajiem, jāieklausās, nemaz nav tik viegli,” viņš atzīst.
Pēc klavierklases audzēkņa Gustava Kalēja uzstāšanās pedagoģe Ilze Mazkalne ar sniegumu ir apmierināta. “Labi nospēlēja, bez svārstībām. Gustavs pabeidza tikai 3.klasi, bet mācāmies sarežģītus skaņdarbus. Galvenais, ka viņam patīk spēlēt, improvizēt, un tas dod brīvību, “ vērtē pedagoģe.
Katram jaunajam mūziķim uzstāšanās bija gan gaidīts notikums, gan satraucošs pārbaudījums. Kā atzina kāda koncerta klausītāja, talantīgie jaunieši ne tikai labi nospēlēja iemācīto skaņdarbu, bet to izdzīvoja.
Koncertā īpašs pārsteigums bija sagatavots Cēsu bērnu mūzikas skolas audzēknim Eduardam Grimmam. Cēsu Rotari klubs Cēsu Mūzikas vidusskolas attīstības biedrībai dāvināja marimbu. Eduards to varēs izmantot mājās, mācoties muzicēt. “Nedomājām, ka pa vasaru varēsim sagādāt instrumentu, bet mūs atbalstīja rotarieši Latvijā, draugi Vācijā. Lai Eduardam jauni koncerti! “ teica kluba pārstāve, atbalsta projekta vadītāja Sanita Krieviņa , bet kluba pārstāve Mārīte Raudziņa uzsvēra pedagogu ieguldījumu, ģimeņu atbalstu bērniem, jauniešiem, lai viņi iepazītu un mācītos mūziku. Kluba prezidents Jānis Ronis pauda pārliecību, ka kluba atbalsts mūzikas vidusskolai un jaunajiem mūziķiem turpināsies.
Koncerts izskanējis. Īpašu noskaņu radīja ģimenes dārzniecības “Silavirši” hortenzijas un gladiolas, kas rotāja skatuvi.
Vigo Račevskis atzīst: “Esmu iedvesmots par to, ko jaunieši darīja uz skatuves, gandarīts, ka Vidzemē ir briljanti. Sarūgtināts, ka nav klausītāju pilna zāle. Tas darbiņš mums visiem – dalīties, ja esam iedvesmoti. Mēs centīsimies iedvesmot gan audzēkņus, gan klausītājus.”
Komentāri