SIA “Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija” (“ZAAO”) jau kopš dibināšanas lielu vērību pievērsusi vides izglītībai, īstenojot projektus, rīkojot konkursus, seminārus, mācības. Īpaša vērība pievērsta skolas vecuma bērniem un pirmsskolēniem, jo “ZAAO” speciālisti atzīst, ka tā ir viņu galvenā mērķpublika, kam mācīt par atkritumu šķirošanu, vides nepiesārņošanu, jo no viņiem īpaši atkarīgs, kādā vidē dzīvosim.
Jau 2004.gadā izdota grāmata “Cilvēks, vide, atkritumi” pašiem mazākajiem, kas tapa sadarbībā ar pirmsskolas izglītības iestādēm. Šonedēļ Priekuļu pirmsskolas izglītības iestādē “Mežmaliņas” bija īpaša diena, jo klajā nāca mācību materiāls dabas zinībās pirmsskolai “Vides mācība maziem bērniem”, kas tapis, sadarbojoties “ZAAO” speciālistiem un “Mežmaliņas” skolotājām. Grāmatas autores ir Ilze Freimane un Inese Iesmiņa no “Mežmaliņas” un “ZAAO” vides izglītības speciāliste Ieva Veģere. Ieguldījumu izdevuma tapšanā devušas vēl vairākās šīs pirmsskolas izglītības iestādes skolotājas. Zīmējumus veidojusi cēsniece Daiga Jirgensone. Šī grāmata ir zaļa ne tikai saturā, bet arī pēc būtības, jo mācību materiāls izgatavots no videi draudzīga papīra, kas nesatur hloru, bet darba lapas no otrreizējās pārstrādes papīra. Finansiālu atbalstu sniedza Latvijas Vides aizsardzības fonds.
Grāmatas būtību labi raksturo tajā lasāmais teikums: “Lai labāk izprastu dabā notiekošās likumsakarības un mazos noslēpumus, ir ļoti svarīgi būt tiešā saskarē ar dabu, lai bērns to varētu saskatīt, sadzirdēt, aptaustīt, izvērtēt.”
“Mežmaliņa” jau sen ir zaļi domājoša pirmsskolas izglītības iestāde, kas rūpējas par apkārtējo vidi, mācot to arī mazajiem priekuliešiem. Iestādes vadītāja Kristīna Bernāne stāsta, ka sākums meklējams 2001. gadā, kad Inese Iesmiņa sākusi piedalīties “ZAAO” projektos. Visvairāk gūts no sadarbības ar zviedriem, kuri mainījuši skolotāju domāšanu.
“Zviedri mums lika apstāties un padomāt. Viņi norādīja, ka pārāk steidzamies. Mēs allaž kaut kur skrienam, iekšā vienmēr gruzd doma, ka kaut ko kavējam. Klausoties zviedru stāstīto, likās, ka to visu jau zinām, bet drīz vien sapratām viņu vēstījuma būtību – jāiet un jādzīvo dabā, jāsaprot, ka esam tās sastāvdaļa, nevis dabas pavēlnieki,” stāsta K.Bernāne.
Šis gads “Mežmaliņai” bijis ražīgs, no Vides ministrijas saņemta nauda aktīvās atpūtas trases izveidei, tapusi šī grāmata. Vides ministrijas balvu “Ābols” ieguva Priekuļu pašvaldība, un tur ir arī “Mežmaliņas” nopelns.
Grāmatas autore Ilze Freimane pastāstīja, ka izdevums bijis loģisks turpinājums iepriekš īstenotajiem projektiem: “Mūsu veikums novērtēts arvien labāk, pagājušā gada pavasarī Ieva Veģere teica, ka to visu vajadzētu apkopot grāmatā. Darbs nebija viegls, bet gada garumā domas sakārtojās, tēmas izkristalizējās, un tagad ar prieku turam rokās šo grāmatu. Tajā apkopots izziņas materiāls pedagogiem, lai viņiem vairs nav jāmeklē citur, ko pastāstīt par stiklu, papīru, organiskajiem atkritumiem. Ir arī metodiskais materiāls, kā strādāt ar bērniem, ko darīt, atrodoties dabā. Mums ir liela pieredze, sākums nebija viegls, jo jāprot mazajiem saprotami pastāstīt par tādām tēmām kā organiskie, bīstamie atkritumi. Rezultāts ir acīmredzams. Vislabākais novērtējums, ka Priekuļu vidusskolas skolotāji atzīst – esam sagatavojuši zaļi domājošus bērnus. Arī vecāki nāk pie audzinātājām un saka, ka viņi vairs nevarot kopējā atkritumu kastē iemest ne stikla, ne plastmasas pudeli, viss jāsāk šķirot. Bērni arī vecākiem liek domāt, kā pareizi jārīkojas.”
Ieva Veģere atzinīgi novērtēja kopdarbu, uzsverot, ka ir svarīgi, lai par šiem jautājumiem tiktu stāstīts jau pirmsskolas izglītības iestādēs: “Ja grāmata “Cilvēks, vide, atkritumi” galvenokārt fokusēta uz atkritumu tēmu, tagad iznākusī ir ar plašāku tematiku. Tajā ir daudz informācijas tieši pedagogiem.
Ir metodiskie norādījumi, kā strādāt ar bērniem ārpus telpām, lai viņi iemācās droši justies dabā, lai izprastu tās procesus, mijiedarbību. Ceram, ka izdevums ļaus bērniem rast izpratni par daudziem vides jautājumiem. Šo grāmatu var izmantot ne tikai pirmsskolas izglītības iestādēs, arī pirmajā klasē.”
Vidzeme vides izglītībā ir privileģētā stāvoklī, jo citur Latvijā šāda mācību materiāla nav. “ZAAO” allaž pievērsusi lielu uzmanību vides izglītībai. I.Veģere uzsver, ka viņi allaž gatavi dalīties ar informāciju.
Lai iepazīstinātu iespējami plašāku publiku, plānoti semināri Cēsu, Limbažu, Valmieras un Valkas rajonā.
Priekuļu “Mežmaliņā” 11.decembrī grāmatu prezentēs rajona bērnudārzu pārstāvjiem.
Grāmatas ievadā teikts: “Pirmsskolas vecuma bērni ir atvērti, gatavi izzināt un iepazīt apkārtni, tāpēc šis
vecumposms ir piemērots, lai radītu apstākļus videi draudzīgas attieksmes veidošanai pret vidi. Svarīgs ir tas, ko bērns iemācās bērnībā, jo tas paliek atmiņā uz mūžu. Cerīga ir šodiena un rītdiena, jo radusies iespēja nesavtīgi iesaistīties dabas atveseļošanā un aizsardzībā.”
Grāmatas prezentācijas pasākumā teikts paldies visiem, kuri iesaistījušies tās tapšanā. Piemiņas veltes pasniedza “ZAAO”, Priekuļu pagasta padome, bet “Unibanka” uzdāvināja piemiņas monētu kā sākumu nākamajiem projektiem.
Komentāri