Jaunietes, kas Cēsīs klātienē sākušas studēt pedagoģiju, vēl ir ceļā uz profesionāliem svētkiem – Skolotāju dienu.
Skolās svētku dienu pedagogiem šonedēļ svinēja ar audzēkņu sagatavotiem pārsteigumiem, par tradīciju kļuvušo mainīšanos lomām, kad stundu dodas vadīt vecāko klašu audzēkņi, bet pedagogi iejūtas skolēnu lomā. Profesionālos svētkus skolu kolēģi atzīmē, arī dodoties kopīgā izbraucienā.
Tagadējās studentes ne viena vien klases priekšā kā skolotājas pirmo reizi iejutušās tieši Skolotāju dienā. Dagnija Bērziņa atzīst, ka skolasbiedriem novadītā mācību stunda ir bijusi viens no impulsiem studijām izvēlēties pedagoģiju, pie tam jaunizveidotajā studiju grupā. Pagājis tikai mēnesis, kopš Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Cēsu filiālē ir klātienes nodaļa. Tajā iestājušās 18 jaunietes, lai apgūtu pirmsskolas un sākumskolas skolotājam nepieciešamās zināšanas profesionālajā bakalaura studiju programmā “Skolotājs”.
Skolnieces viņas vairs nav, bet par skolotājām vēl tikai top. Kad mērķim būšot tuvāk, tad arī varēšot svinēt profesijas svētkus, uzskata studentes. “Bija prieks redzēt, ka augstskolā Cēsīs esam ļoti gaidītas. Speciāli mums gatavota auditorija, tajā veikts remonts,” sacīja D.Bērziņa.
Augstskolas Cēsu filiāles vadītāja Mārīte Raudziņa, kura uzņēmusies arī grupas kuratores pienākumus, apliecināja, ka pārdomāti un mērķtiecīgi notikusi sagatavošanās studentu uzņemšanai klātienē. Studenti lekcijas klausās trīs dienas nedēļā, bet divas dienas atvēlētas studentu patstāvīgajam darbam. Uz lekcijām brauc augstskolu pasniedzēji no Rīgas, lektoru vidū ir arī cēsnieki Ilze Skujiņa un Ieva Radzobe.
To, ka pedagoģijā studenti bija gaidīti, liecina arī fakts, ka grupai Cēsīs augstskola atvēlējusi 13 budžeta vietas. Vēl divām studentēm mācību maksu nodrošinās Cēsu pilsētas dome, kura noslēgusi līgumu ar jaunajām speciālistēm, ka pēc studijām viņas iestāsies darbā kādā no Cēsu pilsētas izglītības iestādēm. Pedagoģijas studijas nav lētas. Trīs jaunietes, kas iesākušas studēt par maksu, noslēgušas ar augstskolu līgumu 3495 latu apmērā. Tai skaitā par pirmo kursu jāsamaksā 750 latus.
“Visi mani draugi nemaz vēl nezina, ka esmu sākusi studēt pedagoģiju,” sacīja Irēna Āboliņa, jautāta, kā apkārtējie uztver skolotāja profesijas izvēli. Citas studentes stāsta, ka jaunumu paziņas uzņēmuši ar sapratni, bet arī piebilstot, ka tā nebūs profesija, kurā varēs labi nopelnīt. Ekonomistu un juristu profesijas jauniešiem pašlaik šķiet izdevīgākas.
“Izglītība, ko iegūst skolotāji, ir tik laba, ka tā paver iespējas studijas turpināt arī kādā citā nozarē. Pedagogiem nav jābaidās, ka tādējādi citi ceļi būs slēgti un atliks strādāt skolā,” vērtēja Inga Dubrova, netieši apliecinot Latvijā vērojamo situāciju, ka pedagoģiju studējošie jaunieši darba vietu ne vienmēr meklē izglītības iestādēs. Taču pēc skolotājiem un bērnudārzu audzinātājām ir liels pieprasījums. Pēc augstskolas beigšanas Cēsu rajona pedagogu saimi ar jauno mācību gadu parasti papildina tikai trīs, četri speciālisti. Jaunā iecere – radīt iespēju profesiju iegūt dienas nodaļā tepat Cēsīs, jādomā, šo situāciju mainīs. Studijas ir tuvāk mājām, cerams, arī darba vietas izvēle būs Vidzemē. Uz studijām dienas nodaļā dodas ne vien cēsnieces, jaunietes brauc no visas Vidzemes. “Esmu no Mālpils. Uz Cēsīm braukāt ir izdevīgāk nekā uz Rīgu. Arī tāpēc, ka daļu no ceļa varu veikt kopā ar vīru, viņam dodoties uz darbu,” pastāstīja Jolanta Ozoliņa. Vairākas kursa biedrenes piebilda, ka mācības Cēsīs uzskata par priekšrocību. Nav jādodas uz Rīgu, jāpieņem lielpilsētas burzma.
Komentāri