Viens no galvenajiem policijas uzdevumiem ir nodrošināt sabiedrisko kārtību, novērst noziegumu izdarīšanas iespējamību, tomēr darbinieku skaita trūkums nereti kavē risināt problēmas.
Ja agrāk policistiem bija palīgi, tad jau vairākus gadus šāds institūts nepastāvēja. Bet tagad policijas darbinieka palīga amats ir atjaunots, pastāstīja Valsts policijas Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba. Līdz ar to cilvēkiem, kuri vēlas iesaistīties sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, radusies šāda iespēja.
No decembra spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi ”Policijas darbinieka palīgu darba organizācijas un pienākumu pildīšanas noteikumi”. J. Goba skaidro: ”Būtiskākais, lai šiem cilvēkiem ir vēlēšanās darboties. Tas ir brīvprātīgs, godprātīgs darbs bez atlīdzības.”
J. Goba vērtē, ka par policijas darbinieka palīgu var kļūt jebkurš atbildīgs un godīgs cilvēks, kuram ir apņemšanās palīdzēt nodrošināt sabiedrisko kārtību un novērst pārkāpumus. ”Palīgi visvairāk ir nepieciešami inspektoriem lauku iecirkņos. Protams, arī pilsētā palīdzēt būs iespējams,” atzina J. Goba, atcerēdamies, ka agrāk aktīvi policistu palīgi bijuši zemessargi, piemēram, Straupē. J. Goba vērtē, ka līdz šim arī pilsētas vecāku dome aktīvi iesaistījusies policijas darbā, piedaloties reidos, taču tagad būtu iespēja arī oficiāli kļūt par palīgiem.
J. Goba uzskata, ka policijas darbinieku palīgi būs būtisks atbalsts, tomēr uzsver, ka palīga statuss nedrīkst tikt izmantots savtīgos vai ļaunprātīgos mērķos. Tādēļ, pirms cilvēks tiks pieņemts par palīgu, notiks rūpīga izvērtēšana. Pretendentam līdz ar iesniegumu jāiesniedz darbavietas vai mācību iestādes izsniegts raksturojums, autobiogrāfija un uzziņa, kas apliecina, ka kandidāts nav sodīts. Turklāt nepieciešams būs arī policijas darbinieka ieteikums, kurā norādītas potenciālā palīga personiskās īpašības, kā arī iepriekšēja piedalīšanās likumpārkāpumu apkarošanā.
J. Goba skaidro, ka palīgiem būs arī apliecības. Viņiem būs tiesības, nepārsniedzot pilnvaras, atklāt noziedzīgu nodarījumu un administratīvo pārkāpumu cēloņus un veicinošos apstākļus, palīdzēt veikt pasākumus notikuma vietas apsargāšanai, noskaidrot likumpārkāpumā iesaistītās personas un aculieciniekus, turklāt atbilstoši iespējām sniegt palīdzību cietušajiem. Tomēr palīgiem būs jāstrādā ciešā saiknē ar policijas darbinieku un sava darbība jāveic vadošā darbinieka norādītajā kārtībā.
Personām , kuras vēlas kļūt par policistu palīgiem, jāinteresējas rajona policijas pārvaldē, tālrunis 4101203, vai pie tuvākā iecirkņa inspektora.
Komentāri