Pēdējo dienu laikā Gaujā ūdens līmenis cēlies par septiņiem centimetriem. Kā komentēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona pārvaldes komandieris Jānis Skrastiņš, ja pašreizējie laika apstākļi šādi saglabāsies vēl dažas nedēļas, lielu plūdu Vidzemē nebūs.
Pirms pāris nedēļām prognoze par iespējamajiem plūdiem gan bijusi bēdīgāka, bet pašreizējie laika apstākļi, kad pa naktīm piesalst un sniegs strauji nekūst, ir salīdzinoši labi.
Domājot par to, cik lieli plūdi šajā gadā Vidzemi varētu skart, jāvērtē arī citi faktori. “Jāņem vērā cik daudz ūdens zeme spēj uzsūkt, kā upēs izies ledus – vai veidosies kādi sastrēgumi. Gaujā uz ledus ir parādījies ūdens. Pirms Valkas upē ir vietas, kur ledus ir izgājis, bet Valmierai cauri tas nav gājis. Tas nozīmē, ka ledus kaut kur ir uzsēdies. Lai ledus izkustētos, ūdens līmenim Gaujā jāpaceļas vēl par 10 līdz 20 centimetriem. Svarīgi arī, cik brīva ir izeja uz jūru,” aģentūrai LETA paskaidroja Skrastiņš.
VUGD katru dienu saņem mērījumus un prognozes no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, bet arī paši glābšanas dienesta darbinieki ik dienu apbraukā bīstamākās vietas.
Pagaidām iedzīvotājiem glābšanas dienesta palīdzība vēl nekur nav bijusi vajadzīga.
Jau ziņots, ka ūdens līmenis pārsvarā ceļas visās upēs, un visstraujāk tas notiek mazajās Vidzemes augstienes upēs – Lielajā Juglā ūdens līmenis cēlies par 33 centimetriem, Ogrē līdz 15 centimetriem, Aiviekstē arī līdz 15 centimetriem.
Daugavas augštecē patlaban ūdens līmenis stāv uz vietas vai arī ceļas tikai par dažiem centimetriem, arī pie Jēkabpils līmenis aizvadītajā diennaktī cēlies tikai par sešiem centimetriem, bet vairāk uz upes lejteces pusi ūdens līmenis Daugavā jau cēlies straujāk – no 16 līdz 39 centimetriem, tomēr ledus uz upes joprojām stāv uz vietas.
Tiek prognozēts, ka Daugavā līmenis tuvākajās dienās diezgan strauji celies, bet no 28.marta līdz mēneša beigām process palēnināsies, jo būs aukstas naktis.
Gaujā pagaidām ūdens līmenis ceļas pamazām – no viena līdz sešiem centimetriem, savukārt Kurzemes upē, piemēram, Bārtā, bijušas līmeņa svārstības un, iespējams, bijusi arī ledus iešana. Šajā upē ūdens līmenis, salīdzinot ar vakardienu, ir pazeminājies par 38 centimetriem.
Reta ledus iešana bijusi mazākajās upēs, bet līdz marta beigām lielajās Latvijas upēs ledus iešana netiek prognozēta.
LETA
Komentāri