Gandrīz gadu presē nekas nav ticis rakstīts par šahu. Varbūt kādam radies iespaids, ka Cēsīs šahu vairs nespēlē, bet patiesībā tā nav. Tiesa, runājot par Cēsīm, gan pareizi būtu teikt, ka pilsētā šaha dzīve ir komā. Ir jau vēl palikuši daži vecie dinozauri, taču uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi. Pa retam cenšamies piedalīties dažādos šaha pasākumos Vidzemes novadā, jo Vidzemē kopumā šaha ozols nav nokaltis, bet turpina spēcīgi zelt.
Decembrī Limbažu rajona Lādezera pamatskolā notika Vidzemes novada veterānu čempionāts šahā. Sacensības notika vecuma grupās 60+, 70+ un 80+, tātad piedalījās patiesie veterāni. Sacensības pulcēja šahistus no Rīgas, Valmieras, Limbažiem un Cēsīm. Šīs sacensības gribu nosaukt par unikālām, jo dalībnieku vidū bija arī Latvijas valsts vienaudzis profesors Georgs Siliņš no Rīgas, kurš šī gada maijā atzīmēs 90. dzimšanas dienu. Nosauciet vēl kādu sporta veidu, kurā 90 gadu vecumā turpina aktīvi piedalīties sacensībās. Manuprāt, tas ir Ginesa rekordu grāmatas cienīgs fakts. Profesors Siliņš, kurš ir meistarkandidāts šahā, ir iecienījis sacensības Limbažos un ir biežs viesis tajās. Ņemot to vērā, Limbažu šaha klubs iecerējis sarīkot turnīru, kas veltīts G. Siliņa apaļajai jubilejai.
Par Vidzemes novada absolūto čempionu veterāniem, tāpat kā 2006.gadā, izdevās kļūt šī raksta autoram. 2.vietā Antons Seņkāns no Valmieras, 3. – Ilgonis Dambītis no Limbažiem. Cēsnieks Ivars Ģēgeris vecuma grupā 60+ izcīnīja bronzas godalgu. Mazāk veiksmīgs starts padevās jaunpienācējam Cēsu šaha veterānu saimē Aivaram Rubenim, kurš 60+ vecuma grupā ierindojās 7.vietā. Kā atzina pats spēlētājs, šīs nosacītās neveiksmes dēļ viņš rokas nav nolaidis, bet ir apņēmības pilns uzlabot savu sniegumu.
Jāteic, ka Limbažos šaha dzīve rit aktīvi, un par to jāpateicas šīs pilsētas šaha dzīves dvēselei Jānim Plitniekam. Vairākās pilsētas un rajona skolās darbojas šaha pulciņi, kuros jaunieši apgūst šīs spēles iemaņas. Limbažos notiek dažādi šaha turnīri un, atskatoties uz aizvadīto gadu, gribu minēt vienu nozīmīgu. Katru gadu 15.februārī, kas ir izcilā latviešu komponista Emiļa Melngaiļa dzimšanas diena, tiek sarīkots viņa piemiņas turnīrs šahā. Iespējams, ne visi zina, ka komponists bija arī viens no spēcīgākajiem Latvijas šahistiem. Man pašam bijusi izdevība redzēt viņu cīnāmies pie šaha galdiņa. Katru gadu šajā datumā šahisti, arī cēsnieki, pulcējas viņa dzimtajā pagastā, lai Vidrižu vecajā skolā uzspēlētu šahu un būtu kopā atmiņās ar savu diženo tautieti.
Ir jau aktīvisti arī citviet. Valmierā nopietnu darbu ar jauniešiem vada pensionētais skolotājs Anzelms Tamanis, bet sacensību organizatoriskais darbs ir šaha entuziasta Jāņa Līgata rokās. Vienā no viņa rīkotajiem pasākumiem, Valmieras rajona ātrspēles čempionātā, kas
ilgst gada garumā, jau ilgstoši ar panākumiem piedalās Cēsu šaha veterāns Mintauts Zaklauskis.
Apskats par Vidzemi nebūtu pilnīgs, ja nepieminētu vēl vienu šaha centru – Valku. Šajā Ziemeļvidzemes pilsētā šaha dzīvi uztur ilggadējais šaha kluba vadītājs Vsevolods Dudzinskis. Viņš paveicis daudz, vispirms jāmin viņa darbs ar jaunatni, kas guvis atzinīgu novērtējumu valstī. Paralēli tam viņš organizē arī dažādus šaha turnīrus pilsētā un rajonā. Minēšu vien dažus, kuros piedalās arī cēsnieki – Vidzemes novada čempionāts bez vecuma cenza; ilggadējā Palsmanes pamatskolas direktora, meistarkandidāta šahā Edmunda Gubāta piemiņas turnīrs Variņu pagastā; psihiatra, meistarkandidāta šahā Pētera Graves piemiņas turnīrs Strenčos.
Jā, ir Vidzemē cilvēki, kuri mīl šahu un prot organizēt sacensības. Mēs, vecie Cēsu šahisti, ceram, ka arī mūsu pilsētā šī spēle nākotnē ieņems tai pienākošos vietu.
Komentāri