Darba inspekcija novembra sākumā uzsāka kokapstrādes nozares inspicēšanas kampaņu.
Valsts darba inspekcija (VDI) līdz novembra vidum valstī īsteno inspicēšanas kampaņu kokapstrādes nozarē, kuras mērķis ir apsekot uzņēmumus un izvērtēt faktiskos darba apstākļus.
Ziemeļvidzemes reģiona VDI Cēsu biroja valsts darba inspektors Valdis Tabūns atzīst, ka negadījumu skaits kokapstrādes uzņēmumos nav retums.
“Apmeklējot uzņēmumus šīs kampaņas ietvaros, valsts darba inspektori pārbauda, vai tiek ievērotas darba aizsardzības prasības, strādājot ar darba aprīkojumu un saskarsmē ar asiem priekšmetiem, kā arī, vai tiek nodrošināta individuālo aizsardzības līdzekļu un drošības zīmju lietošana. Pēc rajona statistikas datiem redzam, ka kokapstrāde, līdzīgi kā būvniecība, ir viena no bīstamākajām nozarēm,” saka V.Tabūns un piebilst, ka pusotras nedēļas laikā ar kolēģi ir apsekojuši septiņus kokapstrādes uzņēmumus rajonā.
“Pieredze un pārdomas šobrīd ir dažādas. Redzam, ka darba devēji daudz vairāk domā par darbinieku drošību, bet netrūkst daudzu jautājumu, pie kuriem nākotnē ikvienā uzņēmumā vēl jāpiestrādā. Redzam, ka darba devēji arvien vairāk aktualizē liela trokšņa problēmu darba vietā. Teorētiski visi darbinieki ir nodrošināti ar individuālās aizsardzības līdzekļiem, šajā gadījumā ar austiņām. Taču ne visi darbinieki tās lieto. Bet saistībā ar šo jautājumu jāsaka – nākotnē darba inspektori par individuālās drošības līdzekļu lietošanu varēs sodīt ne tikai darba devējus, kā tas bijis līdz šim, bet arī pašus darbiniekus,” stāsta valsts darba inspektors un piebilst, ka uzņēmumos konstatēti dažādi pārkāpumi – nedokumentē darba iekārtām veiktās apkopes, ventilācijas sistēmu apkopes bieži vien atstātas novārtā, nepievērš pietiekamu uzmanību ķīmisko vielu lietošanai darba vietās.
“Taču pozitīvais ir tas, ka redzējām – iepriekšējā kampaņa par smagumu pārcilāšanu nesusi augļus. Daudzviet šie jautājumi ir sakārtoti. Iegādātas dažādas palīgierīces – rati un transportieri,” stāsta V.Tabūns un uz jautājumu, kādēļ vēl joprojām visvairāk nelaimes gadījumu notiek tieši šajā nozarē, atbild: “Iespējams, tas tādēļ, ka nereti darbinieki neievēro strādāšanas un atpūtas laiku sadalījumu. Ir ļoti grūti koncentrēties un būt modriem pie darba galdiem un bīstamām darba iekārtām visas darba dienas garumā vai daudzas stundas no vietas. Tāpēc tik bieži arī notiek nelaimes gadījumi darba vietās, gūstot zāģētas vai cita veida traumas.”
VDI Cēsu biroja valsts darba inspektors saka, ka, veicot pārbaudes rajona kokapstrādes uzņēmumos, izteikts ne mazums brīdinājumu.
“Pārkāpumi nebija rupji, bet to bija daudz. Bija pat uzņēmumi, kuros konstatēja vairāk par desmit pārkāpumiem. Taču, ja gada laikā iegriežamies vienā un tajā pašā uzņēmumā vairākkārt, tur teorētiskā daļa jau ir gandrīz laba. Atliek vien to īstenot simtprocentīgi dzīvē,” vērtē V.Tabūns.
Jāpiebilst, VDI statistika rāda, ka 2006.gadā valstī kokapstrādes nozarē reģistrēti 242 nelaimes gadījumi darbā. Desmit darbinieki traumu rezultātā gājuši bojā, bet 31 gadījumā gūtas smagas traumas. 2006.gadā VDI reģistrēti 29 arodsaslimšanas gadījumi kokapstrādes nozarē, bet 2007.gada pirmajā pusē – 12.
Komentāri