Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Anna, Ance, Annija

Nepazaudēt Latviju sirdī

Druva
00:00
16.11.2007
4

Rīta agrumā sirms vīrs ar sarkanbaltsarkanu karogu rokās Raunā dodas pie Brīvības pieminekļa. Stiprās, darbā savagotās rokas to uzvelk mastā. Viņš vēl paskatās debesīs – karogs plīvo.

“Kopš Atmodas laika svētkos un atceres dienās uzvilkt mastā karogu

ir mans pienākums ,” ar lepnumu saka raunēnietis Ilgvars Plētiens. Arī pa dienu no mājas loga ik pa laikam viņš paraugās, kā karogs plīvo.

Atmodas laikā Raunā izveidojās spēcīga Tautas frontes nodaļa. Ilgvars Plētiens bija tās vadītājs. Tautfrontieši no padomju gadu sārņiem attīrīja pieminekli, tā apkārtni, atjaunojuši uzrakstu “Dievs, svētī Latviju!” Lauktehnikas vīri izgatavoja karoga mastu. Ilgvars Plētiens gan atzīst, ka pirmās Latvijas laika fotogrāfijās nekur mastā karogs nav redzams, bet šodien tas ir tik pašsaprotami, ka karogs pie pieminekļa, pilsdrupu pakājē plīvo. 1988. gada 18. novembrī karogu iesvētījis mācītājs. “Tas gan, kā jau pašu šūts, ilgi nekalpoja, izbalēja. Tas kopā ar mums pabijis gan Daugavmalā, gan uz barikādēm. Pirmo karogu, kaut saplēstu, esmu saglabājis. Tad Amerikas latvieši dāvanā atsūtīja no izturīga auduma. Tas kalpo vēl tagad,” stāsta Ilgvars Plētiens. Viņam tāpēc, ka māja vistuvāk Brīvības piemineklim, uzticēts gādāt, lai karogs svētkos un sērās būtu mastā. “Brīžam jau šķiet, ka spēka tā kā pietrūkst, nav nemaz tik viegli karogu uzvilkt. Kamēr varēšu…,” klusi piebilst 77 gadus vecais vīrs.

“Mazais latvis” un Sibīrija

Uzticība un Latvijas mīlestība Ilgvaru Plētienu dzīvē mētājusi kā sabangota jūra nelielu laivu. Tēvu kā Latgales artilērijas pulka saimniecisku darbinieku, kurš bija atbildīgs par kurpniekiem, segliniekiem, drēbniekiem, izsūtīja 1945.gada janvārī. Gadu vēlāk Ilgvars sāka studijas Cēsu skolotāju institūtā.

“Iesaistījos skolnieku pagrīdes organizācijā “Latvijas mazpulku savienība”, kas vēlāk apvienojās ar pretošanās kustību “Mazais latvis”. Daudz ko pret padomju varu darījām. Tika rīkoti pat šifrēšanas kursi, gaidot, ka amerikāņi un angļi nāks Latviju atbrīvot un tad varēsim viņiem palīdzēt,” notikumus pirms vairāk nekā sešdesmit gadiem atceras Ilgvars Plētiens. Patriotiski noskaņotie jaunieši pirms 18. novembra pie reklāmu stabiem līmēja skrejlapas ar uzsaukumiem pretoties okupācijas varai. Viņi lasīja partizānu avīzi “Sudrabota saule”, kas gāja no rokas rokā. Bet kādu notikumu Ilgvars stāsta kā īstu piedzīvojumu. “Man patika klīst pa Cēsu pilsdrupām. Katru rītu pa parku skrēju. Tajā pašā laikā arī viens krievs skrēja, bijām jau sākuši pat sveicināties. Sarunāties nevarējām, jo krieviski nepratu,” stāstījumu sāk bijušais students. Viņš vairs neatceras, kur toreiz dabūjis sarkanbaltsarkano karogu. “Imantam Bērziņam, kuru pazinu vēl no pamatskolas gadiem, ierosināju to kaut kur uzvilkt. Naktī pilsdrupās uzkāpām kokā un tajā iekārām. Līdz vienpadsmitiem dienā karogs plīvoja. No pils, kur bija izmitinājusies armijas daļa, to redzēt nevarēja,” ar smaidu saka Ilgvars. Ienaidnieki meklēti ar suņiem, bet velti, jo naktī, laikam jau, lai glābtu latviešu puišus, bija uzsnidzis sniegs. “Nākamajā rītā parkā bija izlikti vairāki posteņi. Man atļāva iet skriet, kā ik rītu sasveicinājos ar krievu virsnieku,” stāsta Ilgvars.

Vēlāk gan izrādījies, ka abu organizāciju vienotājs bijis nodevējs, un 1948. gada maijā sāka apcietināt to biedrus. Novembrī Ilgvaram nolasīja spriedumu – 25 gadi izsūtījumā. Viņam vēl nebija astoņpadsmit, citiem vienaudžiem piesprieda tikai desmit. Pēc tiesas māte prasījusi, kāpēc dēlam tik daudz. Par izrunāšanos. “Man prasīja, vai atzīstu, ka esmu nepareizi rīkojies. Atbildēju, ka esmu guvis vēl lielāku pārliecību, ka šī iekārta ir nepareiza. Ne jau es viens to teicu, tāda pārliecība bija mums visiem. Tā bijām audzināti. Patriotiski,” saka Ilgvars Plētiens. Tika notiesāti 62 jaunieši, kuri mācījās skolotāju institūtā, Priekuļu tehnikumā, arodskolā un citviet Latvijā.

Atmodas laikā Rīgā satikušies 14 “Mazā latvja” biedri. Viņi zina, kurš nodevis. Ilgvars papētījis arhīvā. Daži aizbraukuši ciemos, parunājuši. Viņš nokliedzies, ka neko neviens nepierādīs. Arī nodevējs

ticis izsūtīts uz Sibīriju, nebijusi viņam dzīve laimes pilna. “Ar atriebību neko neiegūsi. To, ko zaudējām, neatgūsim,” saka Ilgvars. Cēsu pusē vēl dzīvo trīs “Mazā latvja” biedri – Jāzeps Punculis, Jānis Ozoliņš un Ilgvars Plētiens. Politiski neuzticams

Tāds Ilgvars Plētiens padomju varai palika uz visiem laikiem. Tāpat kā viņa vecāki un trīs māsas, kuras tagad dzīvo Cēsīs un Raunā. Tā kā Raunā Ilgvaram dzīvoja radi, no Sibīrijas viņš atgriezās te. Visu mūžu nostrādāja “Raunas lauktehnikā”.

“Biju aktīvs, sportisks, arodbiedrībā par sporta lietām atbildēju. Laikam jau par daudz aktīvi darbojos, jo pamazām mani izstūma. Aiz muguras dzirdēju: “Te kaut kāds sibīrnieks arodbiedrību komandēs!” ar smaidu, bet reizē smeldzi saka Ilgvars Plētiens.

Sibīrijā padomju varai nokalpotie gadi kā ēna aizsteidzās priekšā daudzās dzīves situācijās. Ilgvars Lauksaimniecības ministrijas sistēmas sacensībās trīs gadus pēc kārtas tika atzīts par labāko virpotāju, vienreiz Vissavienības sacensībās ieguva otro vietu. “Uzvarētājiem Maskava iedeva ceļazīmi uz Čehoslovākiju. Aiznesu dokumentus uz drošības komiteju. Pēc dažām dienām ierados partijas komitejā, tajā istabā, kur drošībnieks pieņem. Iegāju kabinetā, mani papīri uz galda. Drošībnieks skatījās uz mani, klusēja. Tad teicu: “Man atkal ir nepatikšanas.” Viņš atplauka, ka nav jāsāk runāt pirmajam. Neko patīkamu nevarot pateikt, man esot jaunības nepatikšanas. Man ieteica braukt ceļojumā pa PSRS. Pateicos, ka jau esmu izceļojies bez maksas. Raunā plīvo karogs

“Simtgades Dziesmu svētku laikā Raunā pilsdrupās kokā bija uzvilkts Latvijas karogs. Tosvētdien remontēju savu moskviču. Pieskrēja puikas – manējais un partijas sekretāres dēls, abi draudzējās. “Tēti, pilsdrupās egles galā plīvo karogs!” “Kāds karogs?” nesapratu. “Divas sarkanas svītras pa malām, balta pa vidu,” puikas noskaldīja. “Ko muldat? Bet uz to pusi neejiet,” devu padomu. Pēc pāris stundām atbrauca no Rīgas čekas un nozāģēja koku, noņēma karogu.

Tajā pašā dienā mani pratināja, divreiz uz Cēsīm izsauca. Pētersons skaidri prasīja, lai atzīstos. Teicu: “Man Latvijas karogs pārāk svēts, lai katra koka galā vilktu.” Pētersons vēl ierosināja, lai paklausos, ko cilvēki runā. Tad viņam jautāju: “Kā jūs vērtējat cilvēkus, kuri maina savas domas?” Viņš atklāti atbildēja: “Slikti.” Es vien piebildu: “Es arī.” Tā šķīrāmies.

Sākumā gribēja dēlam piešūt, ka viņš vainīgs. Puika diezgan ēverģēlīgs bija. Čekisti bija visus puikas nostādījuši rindā, arī partijas sekretāres dēlu, un likuši sunim ostīt un pēcāk meklēt pēdas. Nekas neiznāca, jo karoga vilcēji, ejot pa strautiņu, suņiem pēdas bija nojaukuši. Arī karoga kātu nogriezuši turpat pie skolas, lai aizdomas kristu uz vietējiem.

Pēc diviem gadiem

vainu piesēja diviem smilteniešiem, kuri muļķīgi iekrita. Tēvs ar dēlu pirms 18. novembra bija gājuši priedē vilkt karogu, bet tieši tobrīd pie priedes miliči, kuri patrulēja, bija piesēduši šņabi iedzert. Tā abi rokās iekrita.

Tautas frontes laikā runājām par šo notikumu. Tad Druvis Skulte tikai izmeta, ka karogu pilsdrupās uzvilkuši raunēnieši, kuri studēja universitātē.

Prata nosargāt

Brīvības piemineklis Raunā izdzīvoja padomju gados. Par tām reizēm, kad gribēts to nojaukt, Ilgvars Plētiens zina stāstīt leģendas. Gan, ka vienīgo buldozeristu dienā, kad bijis jānostumj piemineklis, piedzirdījuši, gan, ka kāda sieviete aizstājusies priekšā, gan, ka pienotavas direktors, kad izpildkomitejā sprieduši par nojaukšanu, tā naivi jautājis: “Nu ko jums tā skaistā meitene sliktu dara?” Tas ilgāku laiku Raunā bijis populārs teiciens.

Neilgi pirms Atmodas Raunā paklīdušas runas, ka no Rīgas studenti brauks nolikt ziedus. Sabraukuši miliči un čekisti, izgaismojuši ar mašīnu ugunīm. “Man draugs ir Aleksandrs, braucu no vārda dienas svinībām. Rauna pilna miliču. Arī vietējie gaidīja, kas notiks,” stāsta Ilgvars un piebilst, ka divi puiši pa dienu klusi pienākuši un nolikuši ziedus. Kāda redzējusi, sākusi kliegt. Puiši aizturēti, bet palaisti. Sabiedrībā jau juta citas vēsmas. Zemessargs un partija

Ilgvars Plētiens Raunā ne tikai dibināja Tautas frontes nodaļu, arī aicināja kopā zemessargus. Piecus gadus viņš strādāja zemessardzes 2.Vidzemes brigādes štābā par informācijas daļas priekšnieku. “Kad pensionējos, veidoja Tautas partiju, esmu dibinātājos.

To iekārtu, kas bija 50 gadus, nevaru pieņemt. Bet mācījušies gan no vēstures mēs neesam. Žēl, ka tāda ir Latvija šodien,” domās dalās Ilgvars Plētiens un piebilst, ka tic, ka kaut kas mainīsies.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
10

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
132

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
48

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
30

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
80

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
119

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
26
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
18
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi