Apskatot lauku tūrisma piedāvājumus, nevar nepamanīt, ka Cēsu rajonā ir ļoti grūti atrast viesu namus vai kompleksus, kas piedāvātu SPA procedūras. Tas šķiet neparasti, īpaši tādēļ, ka Vidzemes Vēstures un tūrisma centra vadītāja Jolanta Sausiņa atzīst, ka mūsu rajons pēc tūrisma uzņēmēju skaita ir līdera pozīcijās valstī.
Mūsu rajona lauku tūrisma uzņēmēji plaši piedāvā dažādas atpūtas iespējas, arī relaksāciju pirtī un pat pirtnieka pakalpojumus, tāpat daudzviet ir burbuļvannas un vannas. Tomēr SPA būtībā neviens nepiedāvā.
Lai gan pēdējos gados SPA ir ieguvusi lielu popularitāti, tas reizē ir arī nedaudz abstrakts jēdziens, ko ne visi izprot. Jēdziens SPA radies no latīņu valodas “Sanus per Aquam”, kas nozīmē “Veselība caur ūdeni”. Tādēļ arī lielākoties visas SPA procedūras saistītas ar ūdeni, termālajiem avotiem un to ietekmi uz veselību. Kā SPA procedūras pazīstamas arī dažādas masāžas, pirtis, dubļu vannas un aplikācijas. Tomēr SPA cilvēkiem asociējas ne tikai ar ārstnieciskām procedūrām, bet lielākoties ar relaksāciju, patīkamu atpūtu, iekšējas harmonijas un labsajūtas gūšanu. Tādēļ daudzviet kopā ar dažādiem SPA piedāvājumiem klienti tiek palutināti ar mūziku, krāsu terapiju, nomierinošām smaržām, jogas un meditācijas nodarbībām un īpašu maltīti.
Latvijā SPA procedūras tiek piedāvātas ne tikai lielās viesnīcās, piemēram, „Baltic Beach Hotel” un „Jūrmala SPA”, bet arī laukos, kas īpaši piemēroti SPA, jo aizvien pieprasītāks kļūst arī miers un klusums. Vidzemē viena no pazīstamākajām un populārākajām ir veselības un atpūtas centrs “Mārcienas muiža” Madonas rajonā.
Viens no retajiem piedāvājumiem, ko izdevās atrast mūsu rajonā, ir ūdens firmas “Svētavots” SPA baseins. Firmas komercdirektore Ilze Rubene skaidro, ka par baseinu ar „Svētavota” ūdeni ir liela interese, īpaši ziemā, jo tas atrodas ārā, ir iespēja izbaudīt relaksāciju un reizē arī kontrastu, ja apkārt var redzēt sniegu, lūkoties debesīs. „Baseinā ir iespējams izbaudīt avota ūdens ietekmi, gaisa un ūdens masāžas, kā arī gaismas terapiju. Baseinā ir septiņas sēdvietas, un katrā vietā masāžas ietekme ir citādāka, jo tiek masēti citi punkti. Katrs var izvēlēties arī krāsu, kuras ietekme ir vairāk nepieciešama, piemēram, zaļo sirdij. Būtiski arī tas, ka ir iespēja būt svaigā gaisā, nevis telpā,” uzskata I. Rubene, piekrītot, ka cilvēki vēlas izmantot relaksāciju ar SPA.
Tūrisma asociācijas „Lauku ceļotājs” mājas lapā pie SPA piedāvājumiem rodama informācija arī par Vidzemes novada rehabilitācijas centru „Līgatne”. Centra mārketinga vadītāja Inga Jaunzeme apstiprina, ka ir izstrādātas medicīniskā SPA programmas, kas tiks piedāvātas tuvākajā nākotnē.
J.Sausiņa uzskata, ka, iespējams, tas, ka SPA piedāvājuma mūsu rajonā trūkst, ir saistāms ar šo procedūru nodrošināšanas izmaksām. Otra problēma ir cilvēkresursu trūkums, jo, lai piedāvātu dažādās procedūras, jābūt zinošiem, kvalificētiem speciālistiem.
Tomēr Cēsīs ir senas ūdens dziedniecisko procedūru tradīcijas. Cēsis ar to savulaik guvušas lielu popularitāti. „Grāfs Zīverss izveidoja aukstās ūdens dziedniecības iestādi 1841. gadā,” pastāstīja J.Sausiņa. Jau 1839. gadā kāds ārsts Cēsīs ierīkojis aukstā ūdens dušas.
Tomēr J.Sausiņa uzskata, ka mūsdienās: „SPA kļuvis par modes vārdu. Nereti pakalpojumi tiek nosaukti par SPA, nemaz neizprotot šī vārda jēgu.” Viņa atzīst, ka nereti viesu nami iespēju relaksēties burbuļvannā dēvē par SPA, taču: “Ņemot vērā to, kāda ir konkurence Latvijas un Eiropas tirgū, ar to ir daudz par maz.”
Tomēr J.Sausiņa vērtē, ka Cēsu rajonā ir daudz potenciālu vietu, kuras ir upju, avotu un ezeru tuvumā: „Visiem, protams, nav jāpārorientējas un jākļūst par SPA centriem, viesnīcām, bet mūsu rajonā ir visi priekšnoteikumi, lai to izmantotu. Lielai daļai tūristu viens no pamatnoteikumiem, izvēloties tūrisma objektus, uz kuriem doties, ir dabas un ūdens tuvums, kā arī sakoptība.”
Arī Vidzemes tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs Raitis Sijāts vērtē, ka Latvijā salīdzinājumā ar Igauniju SPA piedāvājuma joma nav attīstīta. Igaunijā ļoti daudzi tūrisma uzņēmēji piedāvā SPA procedūras, Latvijā SPA piedāvājumi koncentrējas Jūrmalā. Arī R. Sijāts kā būtībā vienīgo SPA viesnīcu Vidzemē atzīmē Mārcienas muižu.
J.Sausiņa tomēr atzīst, ka tūrisma uzņēmējiem nebūt nav jātiecas tikai uz SPA piedāvājumu sniegšanu, jo izmantot iespējams arī citas tendences, aizvien vairāk palielinās nūjošanas popularitāte un pieprasījums pēc dabas takām.
Komentāri