Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Nakti pavada apstādījumos

Druva
23:00
21.09.2007
5

Sācies mācību gads. Lai gan lielākā daļa skolēnu apzinīgi dodas uz mācību iestādēm, tomēr ir daļa bērnu, kuri izvēlas palikt uz ielas. „Druva” vaicāja pašvaldības policijas nepilngadīgo lietu inspektoram Zigfrīdam Bitainim un rajona policijas pārvaldes nepilngadīgo lietu inspektorei Innai Orlovskai, cik aktuāla Cēsīs un rajonā ir klaiņojošo bērnu problēma.

Klaiņo pat sešus gadus veci bērni

„Lielākoties bērniem, kuriem iepriekš nebija problēmu ar skolas apmeklēšanu, tādu nav arī mācību gadam atsākoties,” skaidro I.Orlovska.

Nereti skolas nodarbību neapmeklēšanai seko arī neiešana mājās. Inspektori norāda, ka klaiņotāju vidū var izdalīt divas kategorijas – skolēni, kas to dara regulāri un kuriem neiešana uz skolu kļuvusi par dzīves veidu, un ir bērni, kuri uz skolu neaiziet vienu, divas dienas, bet pēc tam saņemas. ”Regulārie klaiņotāji tiek pieskaitīti pie ielu bērnu kategorijas, jo viņi visu savu dzīvi būtībā pavada uz ielas,” skaidro I.Orlovska.

Statistika par šo problēmu ir mainīga. I.Orlovska norāda, ka var būt pat tā, ka septembrī ir pieci, bet oktobrī jau 25 klaiņojošie bērni. Divu nedēļu laikā, sākot no 3. septembra, policija saņēmusi informāciju par vairākiem bērniem, kuri mācības nav uzsākuši vai skolā bijuši tikai vienu dienu.

Arī vecuma robežas vairs nav konkrēti nosakāmas. I.Orlovska vērtē, ka: „klaiņošana aktuāla var būt jau septiņu, astoņu gadu vecumā, bet var būt arī pusaudžu vecumā ap 14, 15 gadiem” .

I.Orlovska stāsta, ka bieži problēmas ir ar bērniem, kuriem uz skolu jābrauc: ”Viņi gaida autobusu, bet reizēm nesagaida vai nokavē, tad klīst pa pilsētu.”

Z. Bitainis atzīst, ka bērni bieži vien nepasaka vecākiem, kurp devušies, piemēram, pagājušajā gadā bijis gadījums, kad pieci puiši aizbraukuši dzīvot pie ezera ar teltīm. Vecāki, protams, bijuši ļoti uztraukušies un pēc palīdzības vērsušies policijā.

Gan I.Orlovska, gan Z. Bitainis skaidro, ka iemesli, kādēļ bērni izvēlas neiet uz skolu un mājām, ir dažādi, tomēr visbūtiskākās ir attiecības ģimenē. I.Orlovska vērtē: ” Ja no mazotnes bērns netiks audzināts, ja tas netiks darīts no sirds, bet tikai pienākuma pēc, tad pusaudžu gados bērnu vairs nevarēs savākt. Lielākā daļa šo rūpju bērnu būtībā ir audzināšanas kļūdas un ģimenes attiecību sekas.” Šie bērni ir kļuvuši izturīgi

”Ir bērni, kuri negrib atgriezties arī mājās, tad tiek meklētas vietas, kur pārnakšņot. Tas var būt gan pie draugiem, gan pamestās mājās, jaunceltnēs, kāpņu telpās, bēniņos, siena gubās, šķūņos,” stāsta inspektori. I.Orlovska atklāj, ka bijis gadījums, kad bērni naktis pavadījuši pat pie veikala esošā atkritumu konteinerā, kur samesti papīri un papes kastes: ”Dzīve viņus ir norūdījusi, viņi vairs nebaidās no slimībām, no sasaldēšanās. Viņu organismi kļūst izturīgi.”

Z.Bitainis atceras gadījumu, kad puisis nakti bija pavadījis pilsētas apstādījumos. Savukārt I.Orlovska pastāstīja: ”Pirms dažiem gadiem bija gadījums ar jaunu puisi, kuram bija izteikta nosliece uz klaiņošanu. Viņš bēga no mājām, tiklīdz sastrīdējās ar vecākiem. To viņš darīja jebkurā gadalaikā un laika apstākļos. Kādā ziemas naktī viņš bija gulējis ārā un apsaldējis kājas. Par laimi, nebija paliekošu seku, bet pēc šī gadījuma viņā kaut kas mainījās, viņš vairs neklaiņoja.” Inspektors piekrīt, ka šādi gadījumi var likt cilvēkam attapties, tomēr var beigties arī letāli.

I.Orlovska un Z.Bitainis neslēpj, ka liela problēma ir tā, ka ģimenes ārsti bērniem izraksta attaisnojošas zīmes, lai gan, iespējams, bērns slimību ir notēlojis: ”Mēģinājām vienoties ar ārstiem, lai bez vecāku ziņas zīmi nedod, bet arī šādos gadījumos bērni samelo, ka mamma vai tētis visu zina. Daži mākslīgi paaugstina temperatūru, sūdzas, ka sāp vēders vai galva, ko ir grūti diagnosticēt. Šādā veidā klaiņošana ļoti bieži tiek attaisnota.” Cēloņi – ģimenes nesaskaņas

Klaiņošana nebūt nav tikai nelabvēlīgo ģimeņu problēma. Ar to saskaras arī ļoti labi situētās ģimenes. Z.Bitainis secina: „Viņi ir materiāli nodrošināti, bet kaut kā bērniem tomēr pietrūkst. Šo “kaut ko” viņi sāk meklēt citur. ”

Inspektori norāda, ka lielākoties atklājas ģimenes nesaskaņas, to dēļ arī bērns šādi rīkojas. Z.Bitainis norāda, ka problēmas rodas, ja vecāki ir pārlieku aizņemti darbā, strādā vairākās darba vietās, pat naktīs. Tāpat sarežģītas situācijas nereti veidojas ģimenēs, kur vecāki strādā Īrijā un bērnus audzina vecmāmiņas, kuras var būt pārāk stingras vai pārāk pielaidīgas. Sarežģījumi ir arī šķirtajās ģimenēs – bērni mēdz mānīt vecākus, pasakot, ka padzīvos, piemēram, pie mammas, bet dzīvo citur un uz skolu nemaz neaiziet.

I.Orlovska stāsta, ka bērni mēdz mānīties arī par to, ka bijuši skolā: ”Viņš atnāk mājās laikā, kad patiešām beidzas stundas. Vecāki pavaicā, vai bijis skolā, viņš atbild apstiprinoši. Rezultātā vecāki par problēmu uzzina tikai tad, kad jāsaņem liecība vai arī kādā vecāku sapulcē. Vecāki paļaujas uz to, ka skola informēs, bet viņiem arī pašiem vajadzētu painteresēties, vai bērns ir skolā un kā viņam sokas,” atzīst I.Orlovska.

I.Orlovska tomēr norāda, ka būtiska loma ir skolai: ”Iespējams, bērns nav atradis kontaktu ar skolotājiem, vienaudžiem, kuri bērnu atstumj vai ietekmē fiziski. Tad klaiņošana ir kā bēgšana no problēmām.”

Vienaudžu attiecības ietekmē arī finansiālais stāvoklis, tas, kādas drēbes un mantas var iegādāties, pat tas, vai iespējams aiziet uz solāriju. Tomēr inspektori atzīst, ka problēmas klasē var un vajadzētu pamanīt skolotājiem. ”Ir skolas, kuras šādus gadījumus noklusē un cenšas atrisināt iekšējā vidē, taču vēlāk, kad beidzot jāvēršas policijā, var būt jau par vēlu. Daudz šādos gadījumos jāstrādā sociālajiem darbiniekiem, psihologiem, jo policija vien nevar atrisināt visas problēmas un sadzīviskās lietas,” skaidro I.Orlovska. Pieaug un mainās

Klaiņošana ir smaga problēma. Palīdzēt var speciālisti, tomēr inspektori norāda, ka, lai šie bērni mainītos, vajadzīgi cilvēki, kuriem viņi var uzticēties, kuri sniegtu atbalstu. Tie var būt vecāki, draugi un otras pusītes, sociālais darbinieks, skolotājs vai policists. Tomēr arī bērni paši mainās: ”Ja 13, 14 gados klaiņošana ir viņu ikdiena, tad 16, 17 gados viņš jau var būt nācis pie prāta.”

Klaiņošana var beigties arī tiesas priekšā, ja izdarīts kāds noziegums. I.Orlovska skaidro, ka tad vienīgā iespēja, kur šādos gadījumos saņemt izglītību, ir sociālās korekcijas izglītības iestāde, kur mācīties var no viena līdz trim gadiem: ”Tur viņi ir drošībā, iegūst izglītību un reizēm iemācās lietas, ko ģimenēs negūst. Apmēram 60 – 70 procenti šo bērnu pēc tam turpina mācīties.”

Piemēram, izglītības pamatus šādā iestādē guvis arī kāds 12 gadus vecs puisītis, kurš pirms tam mācējis vien uzrakstīt savu vārdu ,un arī to viņš apguvis policijā.

I.Orlovska uzskata: ”Ja laikus pamana problēmu, tad kopā ar vecākiem to var atrisināt. Klaiņotājiem ir vajadzīga stingra kontrole. Bieži vien palīdz skolas maiņa, jo bērns tajā visu var sākt no jauna. Jāatceras, ka bērnam ir jāvelta uzmanība un laiks, jo klaiņojot mazais var kļūt vai nu par upuri, vai pats nonākt uz noziedzīgu nodarījumu ceļa.”

Inspektori uzsver, ka vecākiem regulāri jāinteresējas par mācību gaitu, turklāt vērtīgi būtu, ja informāciju par sekmēm viņi varētu saņemt arī mobilā telefonā īsziņu veidā vai e-pastā. Tāpat svarīgi ir interesēties par to, kur bērns pavada brīvo laiku, jo nereti, kad bērns pazūd, vecāki nespēj atbildēt pat to, kas ir viņa draugi.

Abi inspektori atzīst, ka svarīgi, lai sabiedrība nav vienaldzīga, lai informē par klīstošiem bērniem, aizdomīgiem cilvēkiem, mašīnām, kas braukā vietās, kur jaunieši pulcējas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
36

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
35

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
28

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
78

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
115

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
63

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
7
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
11
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi