Talitas un Gunta Rozenblatu ģimenē aug divas meitas un trīs dēli, no kuriem jaunākajam ir divi gadi, vecākajam – 16. Uz tikšanos pie vietējās mākslas skolas, kas ir Talitas darba vieta, mammai līdzi bija arī meita Terēza Talita.
Lai gan valsts mērogā nereti tiek diskutēts, ka tikai retas ģimenes gatavas audzināt daudz bērnu, kuplās saimes mamma saka, ka Jaunpiebalgā daudzbērnu ģimeņu netrūkst. Talita pārliecināta, ja iespējas audzināt vairāk nekā vienu atvasi vērtētu pēc iztikas līdzekļiem, ”tad mūsdienās bērnu nevar atļauties”.
Valsts atbalsts lielajai ģimenei
esot. Protams, var rēķināt, cik liels vai niecīgs, tomēr pats būtiskākais, ka tas ir.
Vecākais dēls pagājušajā gadā absolvējis 9. klasi Jaunpiebalgas vidusskolā, bet pārējiem trim skolas vecuma bērniem mācību režīms atšķiras no vienaudžiem – viņi mācās mājās. Talita skaidro: ”Tā kā gan es, gan mana mamma un tētis esam ar pedagoģisko izglītību, tad bērni mācās mājās, bet kontroldarbus kārto skolā. Un viņi aiziet arī uz kādu konsultāciju.”
Šādā alternatīvā veidā plānots iegūt pamatskolas izglītību. Pedagogi ģimenes izvēli akceptējot. Talita atzīst: ”Tā kā šī taciņa nav iestaigāta, tad rodas dažādi jautājumi, bet kopumā skolotāji ir ļoti atsaucīgi. Tāpat arī rajona izglītības pārvalde atbalstīja šo ideju, par ko esmu ļoti pateicīga.
Izglītības sistēmā ir dažādas iespējas, ko un kā darīt, un šis ir viens no piedāvātajiem variantiem, kuru cilvēki var izvēlēties. Mēs to mēģinām izdarīt praktiski.”
Uz jautājumu, vai tā bērniem ir labāk, Talita atbildēja: ”Mums tā ir labāk.” Arī mazā Terēza Talita saka, ka šādi mācīties viņai patīk, bet ar skolas biedriem satikties varot nodarbībās mākslas skolā.
Ģimenei tuva ir māksla – patīk gan zīmēt, gan gleznot, gan veidot, piemēram, no māla. Un tieši keramikas pamatus Jaunpiebalgas mākslas skolā pasniedz Talita.
To, ka vēlas lielu ģimeni, Talita sapratusi jau pirms apprecēšanās: ”Mamma stāstīja, ka tad, kad biju maziņa, gadus piecus veca, jau slējos uz pirkstgaliem, lai ratiņos paskatītos uz zīdainīšiem. Man jau tad ļoti patika bērni.”
Talita atbalsta audzināšanu ar mīlestību: ”Neaizraujos ar lielu piespiešanu. Nevar teikt, ka būtu grūti. Vai tad var būt grūti audzināt ar mīlestību?”
Ģimenē izveidojusies īpaša, jauka tradīcija – ģimenes aplis – visi sanāk kopā un izsaka savas domas. Tā kā visi izsakās un visi arī dzird otra pateikto, tad, izrunājot gan priekus, gan bēdas, izdodas atrast arī labus risinājumus problēmām, ja tās radušās.
Komentāri