Valsts darba inspekcija (VDI) darba drošības kampaņas “Drošas darbavietas iniciatīva” ietvaros šomēnes rīkoja seminārus mazo un vidējo uzņēmumu vadītājiem un darbiniekiem. To mērķis bija pievērst uzņēmēju un nodarbināto uzmanību balsta un kustību sistēmas darbības saslimšanām darbavietās, to izraisošajiem faktoriem un ergonomisku darbavietu ierīkošanas nepieciešamībai.
Ziemeļvidzemes reģiona VDI Cēsu biroja valsts darba inspektors Valdis Tabūns atzina, ka teju 90 procenti cilvēku noteiktā dzīves posmā cieš no balsta un kustību sistēmas darbības, kā arī ar darbu saistītiem kakla un augšējo ekstremitāšu traucējumiem un slimībām. Šie traucējumi ir plaši izplatīta problēma darbavietās, un īpaši neaizsargāti no balsta un kustību sistēmas darbības saslimstībām ir nodarbinātie mazos un vidējos uzņēmumos, jo ne visos strādā darba drošības speciālists, kurš konsultē un uzrauga ergonomisku darba vietu ierīkošanu.
“Ik gadu pieaug arodslimību skaits darba vietās, līdz ar to nākas darba devējus un uzņēmumu darbiniekus izglītot. Šoreiz akcents bija likts uz pareizu smagumu pārvietošanu, kas ir svarīgi ikvienā darba vietā. Gados jauniem strādājošajiem, kuriem nav nostiprināta muguras muskulatūra, nepareizi kustoties, sāpes mugurā ir jūtamas jau pusgadu pēc tam, kad cilvēks ir uzsācis darbu. Celtniecībā strādājošajiem pietiek pat ar vienu nepareizu kustību, ceļot smagumu pagriezienā, lai rastos diska trūce, kas ir jāoperē. Darba nespēja šajā gadījumā ilgst pat vairāk nekā gadu. Jāpiebilst, ka kampaņas pamatideja nebija stāstīt par drošu darba vidi, bet rosināt uzņēmējus uz drošas darba vides izveidi,” saka V.Tabūns un piebilst, ka semināru apmeklēja ļoti daudz rajona darba devēju, to pārstāvju.
“Ir skaidrs, ka šāda veida kampaņas izglīto. Kādam pietiek vienreiz dzirdēt, kādam jāstāsta vairākkārt, taču rezultāts ir. Un par šīm lietām jārunā. Arī paši šobrīd braucam uz dažādām darba vietām un pārbaudām jautājumus, kuri tieši skar pareizu smagumu celšanu,” stāsta valsts darba inspektors.
Komentāri