Jaunais gads nāk ar vairākām pārmaiņām energoresursu tirgū. No 1.janvāra dzīvojam atvērtā elektroenerģijas tirgū, bet 31. martā stāsies spēkā aizliegums Latvijā tirgot un uzpildīt ES tehniskajām prasībām neatbilstošus gāzes balonus. Proti, vecie, tik ierastie sarkanie 50 litru gāzes baloni tiks izņemti no aprites, tos vairs nemainīs un neuzpildīs.
Sākotnēji bija plānots, ka šī prasība stāsies spēkā jau pērnā gada sākumā, taču, ņemot vērā, ka tirgus tam nebija gatavs, noteica garāku pārejas periodu. Vispirms līdz šī gada 1.janvārim, bet pagājušā gada decembrī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi “Gāzes balonu aprites, uzraudzības un kontroles kārtība”, kas paredz jauno kārtību, stāsies spēkā šī gada 31.martā. Lai arī 1.aprīli uzskatām par joku dienu, balonu gāzes lietotājiem tie nebūs nekādi joki. Jo, visticamāk, veco sarkano balonu tā vienkārši neviens uzņēmējs nemainīs pret jauno, tāpēc cilvēkiem šie jaunie baloni būs jāpērk par savu naudu. Šobrīd uzpildīta 27 litru gāzes balona cena ir aptuveni 50 eiro. Pēc tam jau maiņa notiks kā ierasts, bet sākotnējais ieguldījums būs jāveic. Gāzes balons ir cilvēka īpašums, un maz ticams, ka uzņēmumi, kuri darbojas gāzes balonu tirgus apritē, būs gatavi investēt naudu, lai kompensētu apmaiņu. Precīzas veco balonu uzskaites sistēmas valstī nav, to skaits nav zināms, taču ministrija izsaka aplēses, ka to skaits ir vairāk nekā 200 tūkstoši.
Ekonomikas ministrijā norāda, ka jaunā gāzes balonu aprites un uzraudzības kārtība atrisinās vairākas gāzes balonu tirgū pastāvošās problēmas – neskaidrās gāzes balonu īpašumtiesības, tirdzniecības nosacījumus un informācijas trūkumu par legālajām gāzes balonu tirdzniecības vietām, kā arī precīzi noteiks gāzes balonu lietotājam sniedzamās informācijas apjomu.
Šobrīd gāzes balonu tirgus Latvijā funkcionē pēc “pudeļu taras” principa, proti, izlietojot gāzes balonu un nododot to gāzes balonu tirgotājam, pretī
var saņemt citu, uzpildītu gāzes balonu. Ministrijā norāda, ka šāds tirgus modelis nav savienojams ar augstu gāzes balonu lietotāju drošības līmeņa nodrošināšanu, tāpēc tiek mainīta līdzšinējā gāzes balonu aprites prakse. Turpmāk apritē atradīsies identificējami gāzes baloni, kā arī tiks precīzi noteikta atbildīgā persona par gāzes balona stāvokli un periodisko pārbaužu veikšanu balona lietošanas laikā.
Tāpat paredzēts, ka visas gāzes balonu tirdzniecības vietas tiks reģistrētas publiskā reģistrā, tādējādi nodrošinot gāzes balonu lietotājiem pilnīgu informāciju par gāzes balonu tirgotājiem un ierobežojot “pelēkā” gāzes balonu tirgus īpatsvaru.
Latvijā darbojas vairāki uzņēmumi, kas nodarbojas ar gāzes balonu uzpildi, kā arī vairāki desmiti tirgotāju. Šobrīd neviens neprognozē, kāda būs tirgus reakcija uz šo notikumu.
Uzņēmumā “Latvijas Propāna gāze” laikrakstam paskaidroja, ka
šobrīd komentārus nesniegs, jo Ministru kabineta noteikumus saņēmuši, bet vēl nav pieņēmuši lēmumu par cenām, par rīcību. Plašāku informāciju uzņēmums būšot gatavs sniegt tuvāk šim datumam, kad būšot skaidra uzņēmuma stratēģija, cenas, cita informācija.
Gāzes balonu pārdevējs Jānis Lūkins pastāstīja, ka apritē joprojām pārsvarā ir vecie, sarkanie gāzes baloni: “Šobrīd vēl visi turpina mainīt tos, bet
no aprīļa to vairs nedrīkstēsim darīt, varēsim tos pieņemt tikai utilizēšanai. Jauno balonu nāksies iegādāties par naudu, un tad jau varēs atkal veikt apmaiņu, uzpildi. Ar šo 27 litru balonu pietiek nedaudz īsākam laikam kā ar veco, bet jaunie ir drošāki un ekonomiskāki.”
Arī tirdzniecības centrā “Vecpiebalga”, kur var samainīt gāzes balonus, pārdevējs Māris Repelis saka, ka cilvēki joprojām izmanto vecos, lai gan kāds arī iegādājoties jauno: “Pagaidām gan vēl tie ir atsevišķi gadījumi, jo tas tomēr ir naudas jautājums. Taču no šiem izdevumiem jau neizdosies izbēgt, lai kā cilvēki
taupīs. Tagad dažs brauc pat ar pilnībā neiztukšotiem, lai samainītu pret pilniem, dažs pat vairākus mājās iekrājis, un kādu laiku varēs
izvilkt. Bet kaut kad jau pienāks brīdis, kad nāksies jauno tomēr pirkt, jo vecos neviens vairs nepildīs un nemainīs. Cenšamies jau cilvēkiem stāstīt par gaidāmajām izmaiņām, bet pagaidām lielu aktivitāti nemana.”
Aptaujātie gāzes balonu lietotāji norāda, ka kaut kas ir dzirdēts par to, taču šobrīd vēl nedomājot. Tiesa, tas būšot kārtējais pārbaudījums maciņiem, bet tauta jau pie tā esot pieradusi.
“Ik pa laikam šāds “pārsteigums” mūs sagaida. Pirms kāda laika visiem nācās iegādāties TV dekoderus, lai varētu skatīties televīziju, tagad būs jāpērk baloni, un gan jau atkal kaut ko izdomās,” teica cēsniece Iveta.
Latvijas valdība pieņēma noteikumus, lai būtu drošāk, taču rungai ir otrs gals, proti, šie baloni cilvēkiem būs jāpērk. Taču nav dzirdēts par kādiem risinājumiem, kā palīdzēt mazaizsargātajiem, kam šie 50 eiro ir liela nauda. Par to valdībā laikam atkal nav aizdomājušies, un, visticamāk, tas atkal būs uz pašvaldību pleciem. Cēsu novada Sociālās aģentūras direktore atzina, ka tikai tagad no “Druvas” uzzina, ka var rasties šāda problēma: “Par to vēl neesam pat domājuši, bet, visticamāk, nākamajā sociālo jautājumu komitejas sēdē likšu deputātiem to priekšā, jo šāda problēma, ka cilvēki nāks pēc palīdzības, tiešām var rasties.”
Jānis Gabrāns
Komentāri