Šonakt vienu stundu aizskriesim uz priekšu. Trijos naktī pārgriezīsim pulksteņus, lai svētdienas rītā kaut ko nenokavētu.
“Druva”, interesējoties par laikrāžiem, aizdomājās, kurš brīdis cilvēka dzīvē ir pats svarīgākais. Pati svarīgākā stunda, minūte un sekunde. Savstarpēji kolektīvā vienojāmies, cerot, ka lasītāji domās līdzīgi, tas ir cilvēka piedzimšanas brīdis. Sekunde, kas pārsteidz, liek smaidīt un raudāt prieka asaras tiem, kas mazuli sagaidījuši, un pulkstenis pieskaita arī to sekundi, kad ar skaļu sveicienu pasauli ierauga sagaidītais. Tāpēc devāmies uz Cēsu klīniku, lai jūs iepazīstinātu ar to pulksteni, kurš saskaitījis tūkstošiem šo laimes brīžu.
Pie dzemdību zāles sienas tikšķ pavisam parasts pulkstenis. Mediķi stāsta, ka tikai vienu dzemdību laikā viņi tajā raugās daudzkārt.
“Dzemdības nemēra stundās vai pusstundās. Kad bērniņš jau ir pavisam tuvu ienākšanai pasaulē, laiks ir mērāms sekundēs,” saka ginekoloģe Inguna Zupa, bet vecmāte Irēna Dukaļska stāsta, ka pirmais darbs, bērniņam piedzimstot, ir paskatīties pulkstenī.
“Tas notiek pats no sevis. Man pat liekas, ka visi zālē esošie uzreiz paskatās pulkstenī, un kāds no mediķiem steidz bērna dzimšanas laiku fiksēt. Tas notiek līdz minūtes precizitātei,” stāstīja Irēna.
Ārsti un vecmātes stāstīja, ja citviet slimnīcā, arī gaiteņos, pulksteņi rīt, 27. martā, tiks pagriezti par stundu uz priekšu, rīta rosībai sākoties, tad dzemdību nodaļā pulksteņi stundu uz priekšu tiks pagriezti tieši trijos naktī, kā nosaka Ministru kabineta noteikumi
. Šāda kārtība – pārgriezt pulksteņus trijos naktī – tiek ievērota jau gadiem, kopš valstī notiek pārēja uz vasaras laiku un atpakaļ.
“Neatceros gadījumu, ka šo stundu mainīšanas laikā kāds mazais būtu nācis pasaulē, bet vispār savāda tā situācija. Ja aizdomājas, tad var gadīties, ka šajā naktī divi bērni var piedzimt it kā vienlaicīgi, kaut piedzimuši būs ar stundas starpību,” tā neonatoloģe Sandra Kide. Taču dzemdību nodaļā bijuši gadījumi, kad mazie piedzimst tieši pusnaktī.
“Pulkstenis rāda pusnakti. Ja tiešām runa ir par vienu minūti, tad ļaujam vecākiem izvēlēties bērna dzimšanas dienu. Nesen bija tāda situācija, un vecāki par dzimšanas dienu izvēlējās nākamo dienu,” tā Irēna Dukaļska.
Vēl mediķi stāstīja, ka interese par bērna piedzimšanas laiku ir pirmā un lielākā. Jautājumi seko viens otram- cikos piedzima, cik smags, cik garš bērniņš, kā jūtas. Pirms daudziem gadiem pirmais jautājums bijis par dzimumu, tagad vacāki parasti to zina, tāpēc jautājums par dzimšanas laiku ir galvenais.
“Pulkstenis mums ir precīzs. Domāju, pats precīzākais visā slimnīcā. Dzimšanas laiku varam pateikt līdz minūtes precizitātei,” tā dzemdību nodaļas vadītāja Sandra Kumpiņa, bet galvenā vecmāte Veronika Medne neslēpa, ka nereti uz dzemdību nodaļu zvana arī vecāki, kuru bērni dzimuši pirms vairākiem gadiem, zvana pieaugušie, kuri vēlas noskaidrot precīzu dzimšanas laiku.
Te gan jāpaskaidro, ka bērniņa piedzimšanas minūti fiksē laikrādis, tad to uz papīra pieraksta vecmāte, bet, kad mazulis kopā ar vecākiem dodas prom no slimnīcas, viņa piedzimšanas vēsture līdz ar visiem tik svarīgajiem datiem tiek nodota arhivāram. Vismaz pusgadsimtu seni bērnu piedzimšanas dati joprojām glabājas slimnīcas arhīvā, pat cilvēki, kuriem tagad jau sirmas galvas, var uzzināt savu precīzo dzimšanas laiku, kuru atceras šis vai cits pulkstenis, kurš pieskaitījis laimīgu mirkli dzemdību zālē.
Ne tikai dzemdību nodaļas, arī publiskie pulksteņi Cēsīs vasaras laiku sāks rādīt tieši trijos naktī. Bet, ja kādam naktī gribas iet un skatīties, kurš tad ir tas, kurš sv. Jāņa baznīcas tornī pārgriež pulksteni, tas būs darīts velti.
“Pulkstenis baznīcas tornī tiek regulēts no satelīta,” saka draudzes padomes loceklis Raimonds Kiršfelds un piebilst, ka pat stiprs vējš un arī elektrības piegādes pārtraukumi netraucē pulkstenim būt precīzam.
Gan par pulksteni baznīcas tornī, gan vēl citiem publiskajiem laikrāžiem Cēsīs ikdienā rūpējas firma “Laika stils”. Tās direktors Vladimirs Lukjanovičs pastāsta, ka pēdējo desmit gadu laikā pulksteņi kļuvuši modernāki un mehāniskie laikrāži jau pieder vēsturei. “Pulksteņi kļuvuši daudz kompaktāki un precīzāki. Tie tiek regulēti, izmantojot GPS,” stāsta Vladimirs un uzsver, ka Eiropā tiek izmantota šī mūsdienīgā tehnoloģija.
“Visi taču gribam, lai, sākoties vasaras vai ziemas laikam, jau no rīta pulkstenis pilsētas centrā vai baznīcas tornī rāda pareizu laiku. Pārgriezt rādītājus drīkst tikai noteiktajā laikā, tātad kādam naktī tas būtu jādara, un tas nebūt nav tik patīkami. Mājās taču laikrādi varam pārgriezt vakarā un naktī necelties. Ar GPS pārgriešana notiek automātiski. Dažās pilsētās, piemēram, Ventspilī, Liepājā pulksteņus regulē radiosignāls no Frankfurtes,” pastāsta “Laika stila” direktors un atzīst, ka publiski pieejamie pulksteņi, kurus regulē, pagriežot ar roku, jau kļuvuši par ļoti lielu retumu.
Bet tepat Cēsīs pie baznīcas ir pulkstenis, kas nav jāpārgriež. Saules pulkstenis vienmēr rāda pareizo stundu.
Ilze Kalniņa Sarmīte Feldmane
Komentāri