Dodoties ceļojumā uz ārzemēm, jābūt pārliecinātam, ka kredītkarte nepievils.
Palika bez naudas
Raksta iniciatore bija cēsniece Līga, kura “Druvai” dalījās bēdās par to, ka ārzemēs palikusi bez naudas. Viņas debetkarte nav ņemta pretim veikalos, bet pats bēdīgākais bijis fakts, ka arī no bankomātiem naudu viņa nav varējusi izņemt.
“Nebiju tik tālredzīga, lai samainītu ceļojumam pietiekami lielu naudas summu. Eiro paņēmu vien kabatas naudai, domājot, ka visur norēķināšos ar kredītkarti. Nepatīkamākais nāca vēlāk, kad skaidrā nauda bija iztērēta un no bankomātiem neko laukā dabūt nevarēju. Zvanot uz Latviju savai bankai, atbilde skanēja apmēram tā: “Diemžēl Eiropas valstu bankomāti ir tik civilizēti, ja šo karti nepazīst un nemāk apstrādāt.” Ko varēju darīt? Esot gan Spānijā, Francijā un Vācijā, karti liku visos bankomātos, kas pagadījās pa ceļam. Naudu nedabūju. Vien noskatījos, kā citi pērk dāvanas saviem bērniem,” stāstīja Līga. <b>Kredītkarte vai debetkarte?
Hansabankas Cēsu filiāles klientu menedžere Inga Sniedze, runājot par norēķinu kartēm, skaidro: “Pirmais, ko nereti klienti nezina, ir tas, vai viņiem ir kredītkarte vai debetkarte. Arī pārdevēji ierasti saka, lai dod kredītkarti,” saka I. Sniedze un piebilst, ka kredītkartes lietotājam, atšķirībā no debetkartes lietotāja, ir iespēja saņemt kredīta limitu. Līdz ar to, veicot norēķinus, klients var izmantot ne tikai līdzekļus, kas atrodas kartes kontā, bet arī kredīta limita ietvaros aizņemties naudu no bankas.
Turpretim debetkartes lietotājs var izmantot tikai tos līdzekļus, kas atrodas kartes kontā.
“Bieži vien klients pats zina, ka viņam ir debetkarte, tomēr saka – kredītkarte. Taču tas nenozīmē, ka ar debetkarti nevar norēķināties ārzemēs vai no bankomāta izņemt naudu,” saka klientu menedžere. Kartes dažādās valūtās
I. Sniedze stāsta, ka bankas ierasti maksājumu kartes klientiem izsniedz latos, ASV dolāros un eiro valūtā.
“Lielākoties klientiem kartes ir piesaistītas latiem. Taču kartes konta valūta neietekmē kartes darbību ārzemēs, jo bankas nodrošina nepieciešamo valūtu konvertāciju attiecīgās valsts valūtā, un klients latu, eiro vai ASV dolāru karti var bez jebkādām problēmām lietot visur pasaulē. Arī, iepērkoties veikalos Eiropā, lati automātiski tiek pārkonvertēti eiro,” skaidro klientu menedžere. Darbosies vai ne?
Bankas darbiniece nenoliedz, ka ar jebkuras bankas karti var gadīties liksta un tā nedarbojas.
“Taču visbiežāk negadījumi ar kredītkarti var notikt veikalā, norēķināšanas mirklī, kad nevar atrast sakaru savienojumu. Un līdz ar to pārdevējs var teikt, ka karte nedarbojas. Gadās, ka pārdevēji Eiropā vienkārši nevēlas klientus apkalpot ar karti. Taču norēķinu kartēm jābūt izmantojamām visur pasaulē, jo ne jau Latvija tās ir izdomājusi. Šīs ir starptautiskas norēķinu sistēmas – Visa international, EiroCard, MasterCard, American express. Līdz ar to, vai karte darbojas vai ne, nav tik daudz bankas, kā varbūt tieši ar sistēmu sakariem saistīti jautājumi,” atzīst I.Sniedze, piebilstot, ka pirms aizceļošanas der pārliecināties arī par norēķinu kartes derīguma termiņu. Prestižākas un mazāk prestižas kartes
I. Sniedze atzīst, ka klienti pēc savām vajadzībām un iespējām izvēlas norēķinu kartes.
“VISA Classic, VISA Gold, EiroCard, MasterCard ir prestižākas norēķinu kartes nekā, piemēram, Visa Electron vai Maestro, kas arī ir starptautiskas norēķinu kartes. Iegādājoties kartes, atšķirība ir cenā. Maestro un Visa Electron gada maksa ir nepilni četri lati, Visa Classic karte jau maksā 15 latus gadā. Taču ir vēl prestižākas kartes, kuru gada maksa ir vēl lielāka,” stāsta I. Sniedze un turpina: “Iespējams, klientam, kurš ilgāku laiku uzturas ārzemēs vai daudz ceļo, ir izdevīgāk izvēlēties nedaudz prestižāku karti. Tad arī apkalpošana ārzemēs var būt labāka. Īpaši, ja klientam ir vēl kredītkarte, ir skaidrs, ka viņš var maksāt vairāk. Pie tam prestižo vai labo karšu priekšrocības ir tās, ka ar tām klients var iepirkties internetā, rezervēt viesnīcas un iznomāt auto.” Pirms dodies ceļā, noskaidro!
Klientu menedžere atzīst, ka, dodoties ārpus Latvijas robežām, ieteicams pakonsultēties ar savas bankas speciālistiem un noskaidrot jautājumus, kas saistīti ar norēķinu kartēm.
“Ja cilvēks bieži ceļo, nav slikti, ka viņam ir divas dažādas starptautisko norēķinu sistēmu kartes, piemēram, Visa Classic un Maestro. Ja kaut kur Eiropā neņems pretim vienu, iespējams, paņems otru. Taču ieteiktu pirms ceļojuma katram samainīt līdzi nelielu naudas summu skaidrā naudā konkrētās valsts valūtā, lai negadītos neparedzēti un negaidīti sarežģījumi,” saka I.Sniedze.
Komentāri