“Latvijas Gāze” Cēsu siltumtīklu uzņēmumam atsūtījusi brīdinājumu, ka tiks pārtraukta gāzes padeve, ja līdz 23. novembrim netiks samaksāts parāds 120 tūkstošu latu apmērā par gāzes piegādēm oktobrī. Tas nozīmē, ka pilsēta var palikt bez apkures. Siltumtīklu uzņēmuma direktors Jēkabs Blaus jau pirms kāda laika brīdināja par to, ka veidojas kritiska situācija, kas visnopietnākajā veidā apdraud siltuma ražotājus. Proti, dabas gāzes cena piesaistīta mazuta kotācijai un katru mēnesi, pieaugot mazuta kotācijai, automātiski palielinās gāzes cena. Pēdējo mēnešu laikā šis pieaugums kļūst arvien lielāks. Savukārt, siltuma ražotājiem jāiet garais process, kamēr regulators apstiprinās cenu. Līdz ar to gāzes cena, kas apstiprināta siltumenerģijas tarifā un ko siltuma ražotājs var iekasēt no iedzīvotājiem, vienmēr ir mazāka par to, ko pieprasa “Latvijas Gāze”. Kā stāsta J.Blaus, novembrī vien šie zaudējumi ik dienu ir tūkstoš latu: “Mums vienkārši nav naudas, ko maksāt par patērēto gāzi, nemaz nerunājot par kaut kādiem ieguldījumiem attīstībā. Situācija ir ļoti sarežģīta. Mēs nevainojam “Latvijas Gāzi”, bet tos, kuri pieļāvuši šādu situāciju, ka siltuma ražotājiem visu laiku jāstrādā ar zaudējumiem.”
Lai arī siltuma ražotājs par šo problēmu informējis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, iesakot arī siltuma ražotājiem atļaut maksu paaugstināt, vadoties pēc “Latvijas Gāzes” reālā brīža cenām, pagaidām nekas netiek darīts situācijas normalizēšanai. Ekonomikas ministrijā sagatavoti noteikumi, kas ļautu tarifu piemērot pēc reālās gāzes cenas, bet tie nav pieņemti.
Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulatora priekšsēdētājs Guntis Bērziņš norādīja, ka situācija ir nopietna, kurināmā cenai strauji pieaugot, tarifi netiek līdzi. Vidzemes regulators gan cenšoties nedaudz prognozēt cenas, bet regulēšanas komisija tarifiem pieejot ļoti pedantiski un ņemot vērā gāzes cenu, kas ir iesniegšanas brīdī.
J.Blaus informēja, ka no iedzīvotājiem līdz šim iekasēti aptuveni 100 tūkstoši, ko var pārskaitīt “Latvijas Gāzei”, bet ar to ir par
maz.
Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders atzina, ka par šo problēmu uzzinājis vien vakar ap pusdienlaiku: “Nosūtījām informāciju siltuma ražotājiem, lai trešdien līdz
plkst. 17 iesniedz domei rīcības plānu. Vai samaksās, ja ne – kāda būs viņu rīcība. Tāpēc tagad neko nevaru komentēt, redzēsim, kā veidosies situācija.”
Komentāri