Septembrī valdība akceptēja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta biškopībai piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības kārtība”. Paredzēts, ka tie nodrošinās atbalstu biškopības produktu ražošanas un tirdzniecības veicināšanai.
Noteikumi paredz kārtību, kādā tiks piešķirts, administrēts un uzraudzīts valsts un ES atbalsts biškopībai laika periodam pēc 2007. gada. Normatīvajā aktā noteikts, ka atbalstu piešķirs tehniskajai palīdzībai un informēšanas pasākumiem, lai palielinātu medus ražošanas efektivitāti un uzlabotu produkcijas kvalitāti un nekaitīgumu. Atbalsts tiks arī bīstamās bišu slimības varrozes kontrolei, sadarbībai ar biškopjiem vai biškopju apvienībām, lai veiktu medus kvalitatīvo rādītāju kontroli.
Zemkopības ministrijas preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Solveiga Lazovska skaidro, ka realizējot normatīvajā aktā noteiktos atbalsta pasākumus, tiks nodrošināta ES finansējuma piesaiste biškopības nozares kritisko jautājumu risināšanā. Turklāt tas veicinās biškopju profesionālā līmeņa celšanos un arī biškopības produkcijas kvalitātes uzlabošanos.
”Domājams, ka galvenās darbības jomas, kuras saņems finansiālu atbalstu, būs bišu saimju īpašnieku praktiska apmācība saimes klīniskai apskatei, iespējamo bišu slimību konstatēšana un to ārstēšana, bišu barības bāzes pilnveidošana, ekonomiskā analīze un aprēķini rentablas biškopības izveidošanai,” informē S.Lazovska.
ZM lopkopības nodaļas vadītāja Ineta Lavrinoviča skaidro, ka
atbalsts tiks piešķirs katru gadu laikā no 1.septembra līdz nākamā gada 31.augustam: ”Uz atbalstu varēs pretendēt biškopju organizācijas, kas reģistrētas biedrību un nodibinājumu reģistrā, tomēr ar šo organizāciju starpniecību atbalstu varēs saņemt tie biškopji, kuriem tas nepieciešams.
Biškopis var iesniegt organizācijā pamatotu pieprasījumu konkrētai vajadzībai, šī organizācija savukārt varēs vērsties Lauku atbalsta dienestā (LAD), kas administrēs un uzraudzīs atbalsta sniegšanu.”
Amatas novada ”Kalna Smīdes” saimnieks, biškopis Jānis Sietiņsons skaidro, ka pamatā atbalsta saņēmējs ir Latvijas Biškopības biedrība. J.Sietiņsons uzskata, ka, ja palīdzību gūst nozare kopumā, tad iegūst arī biškopji: „Dažādas apmācības un kursi sniedz biteniekiem iespēju gūt vērtīgas zināšanas.”
Turklāt J.Sietiņsons norāda, ka biškopji biedrībā var vērsties pēc konsultācijas un atbalsta.
LAD Ziemeļvidzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes atbalsta daļas vadītāja Gita Ulmane skaidro, ka arī biškopji atbalstu var saņemt programmā ”Lauku saimniecību modernizācija.” Pirmā kārta noslēdzās 3. oktobrī, bet G.Ulmane prognozē, ka nākamā uzsāksies janvārī.
Arī I.Lavrinoviča paskaidro, ka valsts biškopjiem nesniedz tiešu atbalstu: „Tomēr viņi var iesniegt projektus lauku attīstības programmas ietvaros saimniecību modernizācijai, piemēram, lai saņemtu atbalstu bišu mājiņu atjaunošanai, sviedes iegādei vai telpu rekonstrukcijai, būvniecībai.”
Komentāri