Pēdējā laikā vidusskolēniem par svarīgu mērķi kļuvusi autovadītāja apliecības iegūšana. Rindas Ceļu satiksmes drošības direkcijā un pilsētā redzamie mācību auto liek to manīt.
Kādēļ palielinājusies jauniešu vēlme kļūt par autovadītājiem? Sava nozīme ir runām, ka tagadējo trīs mēnešu vietā mācīties autoskolās drīz nāksies sešus mēnešus. Autovadītāju kursi it kā kļūšot dārgāki. VAS Ceļu satiksmes drošības direkcija kvalifikācijas daļas speciālists Aldis Bērziņš ”Druvai” pastāstīja, ka pieaugošā vidusskolēnu interese bieži vien ir arī prestiža un modes tendences jautājums: ”Vēl viens iemesls varētu būt ģimeņu labklājības līmeņa paaugstināšanās – jaunietim auto iegāde (15 gadus vecs auto dažu simtu latu vērtībā) vairs nav nesasniedzams sapnis. Ņemot vērā to, ka liela daļa jauniešu līdztekus studijām arī strādā, autovadītāja apliecība daudziem ir nepieciešama.”
Aldis Bērziņš atklāja, ka vislielākais sekmības koeficients B kategorijas vadītāja apliecības iegūšanā ar pārliecinošu pārsvaru (40,3 procenti) pēdējos gados ir jauniešiem vecumā no 18 līdz 20 gadiem. Pagājušajā gadā jauno autovadītāju skaits šajā grupā sasniedzis jau 11634.
Cēsniece, 12. klases skolniece Monta Vīņaude pirms nepilniem diviem mēnešiem ieguva autovadītājas apliecību. Gan teorijas, gan praktisko iemaņu eksāmenu Monta nokārtoja ar pirmo reizi. Viņa ir pārliecināta, ka mūsdienu straujajā dzīves ritmā jaunietim prasme vadīt auto atrisina daudz problēmu. Vecāki viņai uztic savu auto, ko Monta izmanto, lai nokļūtu skolā.
– Kas tevi pamudināja iestāties autoskolā?
– Vispirms vecāki. Arī pati uzskatu, ka, sasniedzot pilngadību, jāiegūst autovadītāja apliecība. Tas ļoti noderēs arī augstskolā, ja līdztekus mācībām strādāšu.
– Neko nesaprotot no tehniskām lietām un auto vadīšanas, trīs mēnešu laikā var kļūt par profesionālu šoferi?
– Domāju, ka profesionalitāte nāk ar gadiem, uzkrājoties pieredzei. Taču arī vadītājiem ar stāžu gadās pārkāpt ceļu satiksmes noteikumus vai iekļūt negadījumā. Jauniešiem ir liela vēlme un gribasspēks iemācīties braukt ar auto. Trīs mēnešos to var izdarīt.
– Kādēļ tā palielinājusies jauniešu interese iegūt autovadītāja apliecību?
– Zināmā mērā jaunietis var kļūt neatkarīgs no vecākiem. Mūsdienu steidzīgajā ritmā automašīna ir ļoti liela priekšrocība – iespējams operatīvi nokārtot dažādus jautājumus, ekonomēt laiku, ko pavadītu, ejot kājām. Protams, ir jaunieši, kuri nenovērtē iegūto dokumentu, jo draugi un alkohols viņiem ir aktuālāki, taču netrūkst to, kuri saprot iegūtās auto vadīšanas privilēģijas. Man svarīga ir neatkarības sajūta. Patīkami, ka varu braukt arī viena, neatkarīgi no vecākiem. Arī darba tirgū ir liels pieprasījums pēc darbiniekiem ar autovadītāja tiesībām.
– Sabiedrībā valda uzskats, ka tieši jauno šoferu dēļ bieži notiek ceļu satiksmes negadījumi.
– Daļēji tam piekrītu, jo jaunības maksimālismā cilvēks cenšas izbaudīt braukšanas ātrumu un asumu, kas rada draudus citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Bieži vien tikai traģiski negadījumi spēj izmācīt braukt arī rāmi un apdomīgi.
– Vai kādreiz gadās pārkāpt ceļu satiksmes noteikumus?
– Braucu tā, kā man mācīja instruktore. Protams, uz ceļa gadās situācijas, kuras autoskolā neesmu apguvusi. Vienreiz gadījās neliels pārpratums stāvlaukumā. Atļauto braukšanas ātrumu nepārkāpju. Braucot pa pilsētu, nav nekādas nepieciešamības to darīt.
– Kādu ielās izjuti citu vadītāju attieksmi pret mācību automašīnu?
– Ļoti lielai daļai autovadītāju tā ir noraidoša. Šoferi ir nervozi, allaž steidzīgi. Lieku stresu topošajiem autobraucējiem rada pieredzējušo autovadītāju neiecietība – nepatikas izrādīšana signalizējot, svaidīšanās ar apvainojošiem žestiem. Protams, pie satiksmes ielās ir jāpierod, taču žēl, ka vadītāji ar stāžu piemirsuši – arī paši kādreiz mācījās vadīt auto. – Ko tu vēli pieredzējušiem autovadītājiem? – Lai braucēji biežāk ieklausās zemapziņas balsī – lēnāk brauksi, tālāk tiksi! Iegūt autovadītāja apliecību nav viegli, bet to atgūt ir vēl grūtāk. Tāpēc novērtējiet to! Un respektējiet mūs – jauniņos!
Komentāri