Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Anna, Ance, Annija

Ar lepnumu, ne pazemību

Druva
00:00
22.12.2007
2
5lp K Skujenieks

Pazīstamais, visās paaudzēs cienītais dzejnieks un tulkotājs Knuts Skujenieks kļuvis piederīgs Liepai. Viņam liepēnieši piešķīra Veidenbauma prēmiju par krājumu “Mūsu dzīve nokalpotā”. Saruna ar viņu par Ziemassvētkiem, dzīvi un dzeju.

– Ziemassvētkos

viss apstājas vienā punktā. Laiks pārdomām. Es domāju, kā esam dzīvojuši. Kad cilvēks gados jauns, viņš domā, kā dzīvos tālāk, es par to vairs tik daudz ne. Esmu pateicīgs par katru dienu, kura nodzīvota. Jauni cilvēki to nesaprot. Vajadzētu pārdomāt, vai

esi dzīvojis mierā un saskaņā ar savu sirdi, arī sirdsapziņu. Tas, protams, ideālais variants. Vienmēr paliek kas nepadarīts, kas izdarīts ne tā, kas grauž, vienmēr ir ko sev pārmest. Neviens neesam ideāls. Bet šis brīdis ir pārdomām. Šajā ziņā neesmu ne pagāns, ne kristietis. Cienu visas kristīgās tradīcijas, un nav nekas pretī pavilkt bluķi. Galvenais, ka šajā brīdī viss apstājas un tad sāk griezties. Un tad, kas zina, cik ilgi

katrs nodzīvosim nākamajā lokā. Katrs gribam nodzīvot labāk, tā, lai labi būtu arī citiem. Un tas visgrūtākais, jo ne vienmēr, kas labi tev, der arī citiem. – Ziemassvētki ir arī dāvināšanas laiks. – Ģimenē esam pieņēmuši, ka pieaugušiem cilvēkiem neko nedāvina. Mazbērniem gan. Lielākajam, kam pieci gadi, sagādājām tāfeli ar krītu un slaukāmo lupatu, mazākajam, kurš vienmēr palīdz virtuvē, nopirkām bērnu trauku servīzi, kā jau lielākajam šefpavāram. Redzēs, kā dāvanas novērtēs. Mašīnu viņiem tik daudz, ka nezina, kur likt. Bērniem vispār šodien ir pārāk daudz mantu, bet pārāk maz tādu, kas ir tieši viņiem gatavotas, un vēl mazāk tādu, kuras

paši gatavojuši. Tā ir, citi laiki, citas dziesmas. Kad bērni bija mazi, tad lielāko istabu rotājām ar lielām piparkūkām. Bērni mīklu grieza dažādās formās, cepām. Tās radīja svētku sajūtu. Tā arī ir dzīves mācība – kādreiz, skarbākos apstākļos, cilvēki prata radīt svētkus. Tad problēmu nebija mazāk, tikai citas. Kā rakstīju kādā dzejolī – esmu no tās pasaules, kuras gandrīz nav. Esmu 20. gadsimta cilvēks.

– Bet dzejā jauns.

– Dzejnieks, kam lieli mazbērni, nevar rakstīt kā 18 gadīgs jauneklis. Jaunie kolēģi aizdomīgi skatījās uz manu pēdējo krājumu “Mūsu dzīve nokalpotā”. Mēs tiešām esam nokalpojuši, kā pratām. Ar dzejniekiem ir tāpat kā ar sportistiem, baletdejotājiem, aktīvais mūžs nav tik garš. Grūti noturēties dzejas seglos. To var tad, ja cilvēks ir godīgs pret to, ko dara. Pastāv uzskats, ka dzejnieks ir mūžam jauns. Tās ir blēņas. Viņš ir tik vecs, cik ir.

Ja kaut ko uzkricelēju, tā nav dzejošana. Kādi vairs burvīgi mirkļi 70 gadu vecumā. Tad jābūt Gētem,

katrs to nevar. Par dzejoļu krājumu esmu gandarīts, tajā apkopots vairāk nekā desmit gados rakstītais. Nākamgad iznāks “Rakstu” pēdējais sējums. Tas būs raibs, arī jaunības dzejoļi, kurus īpašā vērtē neturu, arī vēstules no lēģera.

– Vai atceraties pirmo uzrakstīto dzejoli? – Pirmo dzejoli uzrakstīju astoņu, deviņu gadu vecumā. Kaut ko par sniegu, to atceros. Bet 70 gadu jubilejas svinībās māsīca šo dzejoli nolasīja. Kā tas, gājis caur daudzām rokām, saglabājies, vēl nezinu. Varbūt ielikšu pēdējā sējumā.

Četru gadu vecumā dēls sacerēja savu vienīgo dzejoli. Ne jau uz papīra, bet norunāja: “ Zaķis aizgāja uz mežu un salūza, Suns aizgāja uz upi un salūza. Cilvēks aizgāja uz bodi un salūza.” Vairāk viņš nav dzejojis, nodarbojas ar praktiskām lietām, meita dzīvo un strādā Holandē, ir dizainere. Skumji vecākiem, bet viņai jādzīvo sava dzīve. Nekad bērniem neesam teikuši, ko lai viņi dara, lai izvēlas paši, ja būs vajadzīgs padoms, paprasīs. Tieši tāpēc nekad ar bērniem neesam sanīdušies. Viņi zina, kur dabūt padomu. Mēs nedomājam, lai bērni piepilda mūsu sapņus. Tā uzskatīt ir briesmīgākais noziegums pret bērnu, jo bērns no piecu gadu vecuma ir patstāvīgs cilvēks, ar savu raksturu, domāšanu. Vecākiem galvenais, lai viņiem labi iet. Laiki

mainījušies. Ko mēs zinām par to, ko viņi dara, par viņu profesiju? Nevaram dzīvot kā kādreiz – tēvs bija zemnieks, vectēvs zemnieks, tad varēja mācīt. Viņi prata savu darbu un to mācīja jaunajai paaudzei. Uztaisīja mazu grābeklīti un kopā strādāja, mācīja.

Skatāmies, kā aug mazbērni Hugo un Emīls. Mēs viņus tā neaudzinātu, bet arī neko nesakām. Tas vecāku ziņā. Ēmīlam mana tēva vārds. Tēvs nomira Amerikā, vēl ir viņa biedri, kuri kapiņu var uzkopt. Aizsūtīju bildi, ka dzimtā ir Emīls Skujenieks.

– Kāpēc sākāt tulkot?

– Sāku ļoti sen, vidusskolas laikā. Tulkot ir interesanti. Tā ir profesija, kurā esi režisors un aktieris. Tev jāiejūtas lomā un jāiztaisa tā, lai cilvēks, kurš to valodu neprot, lasot dabūtu to noskaņu, kas ir dzejolī. Tulkotājs ir ļoti grūta profesija, bet sviedru smārdu dzejolī nedrīkst just. Valodai jābūt vieglai, brīvai. Tulkotājs atveido ne tikai saturu, arī formu, melodiju, kompozīciju. Daudz kur pasaulē tā nedara. Kolēģi pārliek, pārstāsta saturu. Ja dzejai ir stingrs mugurkauls, tā nepazūd tulkojumā. Vai var pārstāstīt Rainera Marijas Rilkes dzeju? Pārstāstā zūd visa burvība. Tam ēteriskumam

jāskan arī latviski. Ja tulkojums izdodas, lasītājs dabū ne tikai baudu, bet labs tulkojums spēcīgi ietekmē latviešu oriģināldzeju. Kad rakstu pats, varu lietot tos paņēmienus, kurus pārvaldu, atdzejojot bieži vien jāizmanto tas,

kas man ne visai patīk. Protams, tulkotājam jāspēj pacietīgi strādāt un jābūt talantam. Kurš katrs to nevar. Man patīk tulkot tautasdziesmas.

Ir kolēģi, kuri brīnišķīgi tulko, bet viņi ir pārāk inteliģenti, pārāk smalki, lai bristu pa kūti. Ja manī kas ir no laucinieka, tad tā ir valoda. Bez tās nevar tulkot tautasdziesmas. Jārunā dabiskā valodā, nevis smalkā un izmeklētā. Lasītājam jājūt, ka viņš nelasa dzeju, bet tautasdziesmu. Man valodu izjūta no dabas dota, tāpēc arī tulkoju.

Nav pasaulē ar informāciju bagātākas par dzejas valodu. Dzeja būs vienmēr vajadzīga. Cik daudz? Tas ir cits jautājums.

– Cik valodu jūs protat? Dažviet rakstīts, ka 30.

– Man cits rēķins. Cik valodas es pazīstu? Ar pazīšanos ir tā kā dzīvē. Ir ļoti intīma pazīšanās un tāda, ka pāris reizes redzējis uz ielas. Tāpat ir ar valodām. Vecāmāte, pie kuras pavadīju bērnību, runāja vāciski, krieviski, lietuviski, poliski.

Galva nav miskaste. No katras valodas kas paliek. Strādājis esmu ar daudzām valodām. Sarunāties varu kādās piecās. Labākajos gados man nebija iespējas braukāt, ceļoju pie rakstāmgalda. Vairākās valodās varu lasīt, bet ko runāt, nesaprotu.

Nedēļas laikā Horvātijā pamazām sāku runāt. Būtu varējis padzīvot mēnesi, jau runātu. Maķedonijā vienreiz meklēju, ko nopirkt suvenīram, nezinu, kādā valodā runāju, iespējams, lauzītā serbu. Tirgotāja prasīja, vai tava sieva netamborē, varēju atbildēt, ka viņai nav laika. Ar slāvu valodām viegli tikt galā. Aizvien strīdas, cik to ir – 11 vai 13.Tās visas kā vienas lielas valodas izloksnes. Tagad, taisot jauno latgaļu valodu, liek iekšā poļu, krievu vārdus.

Ar grieķu valodu ir citādāk. Tulkojot lūdzu konsultanti, lai patulko parindeņus. Vairs nevaru fiziski tik daudz vārdnīcu izšķirstīt, un jau aizmirstas atrastie vārdi. Tā ir. Kā viena dusmīga lauku sieva teica otrai: “Tu esi sklerozes stadijā un alfabēts.” Kad man ir pareizais tulkojums, melnraksts, sēžos klāt un sāku labot. Izrādās, ka tas, kas tulkots kā roze, ir granātkoks, un tā nav vis vīģe, bet dateļpalma. To tulkojis cilvēks, kurš zina sarunvalodu. Bet dzejas valoda ir citādāka.

– Piedaloties dažādos literātu saietos, jūs pārstāvat Latviju. Tā ir liela atbildība.

– Ārzemēs, kad esi vienīgais un pārstāvi Latviju, protams, ir atbildība.

Neesmu nekāds superpatriots, bet ir situācijas, kad esi kas vairāk par dzejnieku. Rakstnieku seminārs notika uz kuģa Egejas jūrā, iegadījās 18.novembris. Jaunākie kolēģi bija visnotaļ vienaldzīgi, viņus bija pārņēmušas citas intereses. Man bija līdzi balzams, rupjmaize, kāda šprotu kārba. Neesmu no tiem, kam patīk organizēt, bet, ja jādara, daru. No rīta pienāca klāt poļi un pajautāja, vai man nebūtu nekas pretī, ja pa kuģa radio apsveiktu valsts gadadienā. Kamēr viņi gatavojās, ukraiņi to izdarīja. Man Latvijas karogs bija, nostājāmies goda stājā, nodziedājām himnu. Tu esi Latvija, tas jādara.

Ko cilvēki visvairāk lamā? Laiku un valdību. Laiks ir vai nu par karstu, vai aukstu, valdība ir lamāšanai. Jebkuram lēmumam, kuru tā pieņems, vienmēr būs pretinieki. No vienas puses, cilvēks grib ko jaunu, bet tanī pašā laikā vēlas, lai viss paliek pa vecam. Tāda ir viņa daba, vislabāk būt piesardzīgam optimistam.

– Mums taču ļoti patīk sevi salīdzināt ar citiem. Citās valstīs viss ir labāk, skaistāk.

– Mēs skatāmies uz kaimiņiem, bet neņemam vērā, ka viņi skatās uz mums. Tas ir ar lepnumu jāuzņem. Arī mēs varam palīdzēt, dot padomu.

Visu laiku pieraduši, ka zviedri mūs atbalsta. Pirms gadiem Stokholmā bija iecerēts būvēt dzelzceļa līniju cauri vēsturiskajam centram, dažus metrus no baznīcas, kur apglabāti visi zviedru karaļi. Bija atbraucis rakstnieku savienības vadītājs, stāstīja par situāciju. Puspajokam viņš noteica: “Brauciet mums palīgā glābt vēsturisko centru.” Labi. Uzrakstīju vēstuli, kurā uzsvēru, ka mēs negribam jūs mācīt, bet mēs zinām, ko nozīmē sagraut vēsturiskas vērtības. Mums ir rūgta pieredze, kuru jums nenovēlam. To parakstīja teju visas radošās savienības. Kopā ar arhitektu Jāni Lejnieku braucām uz Stokholmu.

Kopā ar zviedru rakstniekiem devāmies uz protesta mītiņu. Tas notika akadēmijas vienā zālē, tur dāmas sēdēja cepurēs. Tāds, lūk, izskatījās protesta mītiņš. Domājām, ka pasākums starptautisks, bet bijām vienīgie ārzemnieki. Pieteicāmies arī pie vides ministres Annes Linnes. Viņa mūs nepieņēma oficiāli, pasēdējām vestibilā un padzērām kafiju. Ministre atzina, ka arī ir pret, bet ministrijā domas dalās, aiz tām stāv liela nauda. Pēc dažiem mēnešiem dabūjām zināt, ka dzelzceļa būve pārtraukta.

Kad tagad braucu garām, sirdī silti.

Ne jau mēs ko palīdzējām. Mēs nebraucām kā lūdzēji, bet kā talcinieki.

– Jūs jau gadiem apmeklējat dzejas sarīkojumus “Kalāčos”.

– Tā darīšu arī turpmāk. Tagad esmu no Eduarda draudzes un Veidenbaumam rada.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
18

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
195

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
55

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
31

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
82

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
119

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
58
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
24
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi