Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Anna, Ance, Annija

Ar godbijību pret kalnu

Druva
00:00
12.01.2008
2

“Brīdī, kad ieraugu Kalnu visā tā varenumā, pēkšņi mani pārņem neaprakstāms prieks. Laikam jau, tikai kāpjot kalnos, atrodu sevi, un tā ir neizsakāma bauda – sajust, ka ķermenis tev uzgavilē,” savā grāmatā “Everesta otrā seja” raksta mūsu novadnieks, alpīnists, “Druvas” aptaujas “Gada cilvēks” 1998.gada laureāts Ilgvars Pauls.

Aizvadītā gada nogalē Cēsu Izstāžu namā pulcējās cilvēki, kuri ar kalniem ir uz “tu”, lai būtu klāt šīs grāmatas atvēršanas brīdī. Bija interesanti sajust kalnu auru, vērot vīrus, kuri bijuši virsotnēs, kuras vairums cilvēku redzējuši tikai televīzijā vai fotogrāfijās.

Grāmatā aprakstītas 16 I.Paula ekspedīcijas, gan iekarojot astoņtūkstošniekus, gan īstenojot “Septiņu virsotņu programmu”, kuras ietvaros uzkāpts visu kontinentu augstākajās virsotnēs. Tiesa, Austrālijas augstākais kalns Kostjuško ir tikai 2228 metrus augsts, un pats alpīnists to nosaucis par Austrālijas Gaiziņkalnu. Salīdzinot ar 8848 metru augsto Everestu, tas tiešām šķiet kā neliels paugurs. Grāmatā ir arī ļoti daudz fotogrāfiju, kas ļauj vizuāli izsekot alpīnista gaitām, iekarojot virsotnes.

Stāstot par grāmatas tapšanas ieceri, I.Pauls atzina, ka nevarējis nerakstīt, jo jūtot parādu savai zemei un tautai: “Daudzie gadi kalnos un neskaitāmās ekspedīcijas ļāvušas uzkrāt plašu materiālu – bildes, dienasgrāmatas, aprakstus. Tas viss krājās līdz brīdim, kad melnraksts pārtapa tīrrakstā. Lai doma par grāmatu bija sen, kāpjot tam nav laika un tas likās mazsvarīgi. Kad kāpu, parasti skatījos uz priekšu, domāju par nākamo kalnu, nevis par to, kas ir noticis. Kad beidzu aktīvās alpīnista gaitas, sapratu, ka ir laiks grāmatai, bet pagāja vairāki gadi, līdz tā ieraudzīja dienas gaismu. Grāmatā ar godbijību gāju pie kalna, ar cieņu pret visu šo reģionu, Tibetu, Nepālu, turienes iedzīvotājiem. Šis ir mēģinājums izveidot interesantu kaleidoskopu, kurā apvienots redzētais un piedzīvotais 16 ekspedīcijās, lai gan par vienu otru ekspedīciju uz astoņtūkstošniekiem varētu sarakstīt atsevišķu grāmatu. Ekspedīcija, kas ilgst trīs mēnešus, ar visiem piedzīvojumiem, notikumiem, pārdzīvojumiem ir veselas grāmatas cienīga. Vienā grāmatā viss jāpasaka ļoti kodolīgi, tajā pašā laikā tur cauri jāvijas tam dramatismam, kas ir katrā ekspedīcijā.”

Grāmatu “Everesta otrā seja” I.Pauls veltījis savai ģimenei – sievai Sanitai, dēliem Edijam un Raivo, jo, pēc alpīnista teiktā, arī ģimenei šīs ekspedīcijas bijis pamatīgs pārbaudījums. Himalaju ekspedīcijas ilgst mēnešiem, un šajā laikā mājas solis gūlies uz mājās palicēju pleciem. Taču mājinieku atbalsts bijis arī nozīmīgs faktors iecerēto virsotņu sasniegšanai. Taču vēlme redzēt, kā aug bērni, būt kopā ar ģimeni beigās izrādījās stiprāka par kalnu vilinājumu, un nu jau sešus gadus ekspedīcijas uz kalniem palikušas vien I.Paula atmiņās. Grāmatas veidošana bijusi iespēja atkal izdzīvot pieredzēto.

I.Pauls teicis: “Pret kalniem vienmēr esmu izjutis dziļu cieņu, zināmā mērā varu pieskatīt sevi izredzētajiem tāpēc vien, ka man bijusi iespēja kalniem pieskarties. Ar katru pārvarēto augstuma metru šī sajūta par piederību izredzētajiem kļūst spilgtāka. Ja Alberts Šveicers savu dzīves filozofiju spēja ietvert frāzē “Godbijība pret dzīvību”, tad manējā ir “Godbijība pret kalnu”.

Astrīda Iltnere, kura virzīja grāmatas tapšanas procesu, atzina, ka tā bijusi īpaša sajūta – turēt rokā dienasgrāmatu, kas pabijusi pašā aug-šā – Everesta virsotnē: “Un lai arī kalnā visa uzmanība jāpievērš kāpšanai, jo kalni nepiedod pat vismazāko nevērību un kļūdu, Ilgvars Pauls vienmēr atrada laiku pierakstīt izjūtas, pārdzīvojumus, notikumus, arī ekspedīcijas tehniskās nianses. Šī grāmata ir kā noderīga izziņas literatūra ikvienam. Bija interesanti sadarboties ar Ilgvaru, un viņu vislabāk raksturo godīgums un prasīgums pret sevi un līdzcilvēkiem. Ja tā nebūtu, viņš neuzkāptu pusē no pasaules augstākajām virsotnēm.”

Grāmatas atvēršanas svētkos alpīnists pateicās visiem, ar kuriem kopā kāpis kalnos, no kuriem varējis mācīties. Viņš tika pieņemts kā savējais pirmajā latviešu ekspedīcija uz Everestu.

“Varēju būt plecu pie pleca ar šiem rūdītajiem vīriem, vērot, kā notiek procesi, varēju iziet cauri iekšējām sadursmēm, nesaskaņām, lieliski saprotot, kāpēc tās rodas. Tās taču ir visur, arī te, uz zemes ikdienā, bet kalnos, kur nākas darboties ļoti ekstremālās situācijās, no šādas rīvēšanās nevar izvairīties. Iespējams, ka grāmatā kaut ko esmu pateicis ļoti tieši, bet šodien modē tāds teiciens “Neuztveriet to personīgi”,” teica I.Pauls.

Uz jautājumu, vai var pilnībā aiziet prom no kalniem, alpīnists atzīst, ka tas prasa tikpat lielu gribasspēku kā kāpjot kalnos. Taču kalnu vilinājums viņam bija un paliks kā neaizmirstams hobijs.

“Tiem, kuri kāpj astoņtūkstošniekos, šis hobijs ir augstā profesionālā līmenī, jo citādāk nav iespējams tikt tur augšā. Uzkāpšanu astoņtūkstošniekā var salīdzināt ar Olimpiskajām spēlēm, arī uz tām neviens nesagatavots nedodas. Neviens jau nekāpj kalnos, cerot, ka nu tik pasaule viņa sasniegumus novērtēs. Nē, patīkams ir pats process, kurā arī grūtības ir pašsaprotamas. Zināmās situācijās šīs lielās grūtības man ir pat noteikts baudas faktors. Tā ir meistarība, kā konkrētajā situācijā spēj rīkoties, tas ir garīgais spēks un fiziskā kondīcija. Tās ir lietas, kas dod baudu dzīvot,” atzīst I.Pauls.

Nobeigumā gribu citēt viņa dienasgrāmatas fragmentu, kas, iespējams, ir pats svarīgākais grāmatā: “1997.gada 27.maijs. 9.25 pēc Nepālas laika esmu Everesta virsotnē! Paveros apkārt un, nezinādams, kas īsti jādara, nonākot pasaules augstākajā vietā, noskūpstu virsotni. Jurija topošā grāmata saukšoties „Everesta divas sejas”, tad manējā varētu saukties „Everesta otrā seja”. Sajūsma liela, fotografējam, filmējam. Baudām mirkli un skatāmies uz virsotnēm – tās visas ir zem mums. Ir jauki, ka esi šeit – Virsotnē, taču saprotu arī to, ka šī ir tikai daļa no tevis sasniegtā. Tu nevari kā daudzkārt sportā atkrist un teikt – jā! Priekšā vēl ļoti saspringts darbs – soli pa solītim lejup. Nelaimes ļoti bieži notiek tieši atceļā, kad alpīnisti ir sasnieguši mērķi un uzvaras priekos zaudējuši koncentrēšanos.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
21

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
216

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
58

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
33

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
82

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
121

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
64
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
26
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi