Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Pēršana neattaisnojas nekad

Druva
00:00
31.01.2009
5

Jaunizveidotais portāls www.noliecsiksnu.lv vēsta, ka 37 procenti iedzīvotāju uzskata – dažos gadījumos bērna fiziska sodīšana ir attaisnojama. Tāpēc jautāju psiholoģei Ivetai Berķei, kāpēc veidojas šāds uzskats, un vai fizisks sods kā audzināšanas metode ir attaisnojams.

I. Berķe: “Gribētu nodalīt divas lietas. Viena, kad vecāki pēršanu izmanto tīri apzināti kā audzināšanas metodi, kas mantota no paaudzes paaudzē un tiek pieņemta. Siksna vai žagars kaut kur stāv, ja problēma – seko pēriens. Esmu dzirdējusi pat par profilaktiskiem pērieniem reizi nedēļā, ja arī nav iemesla. Otra,

kad tas tiek darīts aiz pieaugušo bezspēcības, uz augsta stresa līmeņa fona kādās konflikta situācijās. Kad emocijas sakāpinātas tiktāl, ka vienīgais veids, kā ar to tikt galā – sist. Vienalga kam – bērnam, sunim, kaķim. Tā ir nespēja kontrolēt sevi, tikt galā ar savu stresu.

Jo lielāki riska faktori sociāli ekonomiskajā situācijā – nedrošība, neskaidrība par nākotni, elementāru vajadzību trūkums, kad jādomā, ko ģimenei dot ēst, jo augstāks stresa līmenis pieaugušajiem. Ja tādā brīdī bērns prasa vecāku uzmanību, pieaugušais nevis atbild, bet uzkliedz viņam vai pat sit. Protams, jāņem vērā katra cilvēka individuāli psiholoģiskās īpatnības, ir pieaugušie, kuri spēj labāk kontrolēt savas emocijas un uzvedību, un tie, kuriem paškontroles spējas vājākas. Jo paškontroles spējas pieaugušajam zemākas, paaugstinātas spriedzes apstākļos pastāv risks, ka viņš var kļūt vardarbīgs.

Jāatceras, ka pēriens var dot tikai īslaicīgu rezultātu. Drīzāk turpmāk bērnam tās būs bailes no sekām vai sapratne – ja tā darīšu, dabūšu pērienu. Vai tas attaisnojas, ja bērnā paliek bailes, nedrošība un rodas neuzticēšanās pieaugušajiem? Jo attiecības starp pieaugušo un bērnu pēc pēršanas mainās, vecāki var izjust gan kaunu, gan vainas izjūtu, bērni izjūt bailes, pazemojumu, arī kaunu. Un šīs ir jūtas, kas attiecībās starp bērnu un vecākiem rada plaisu. Kur ir vardarbība, tur rodas grūtības uzticēties, būt patiesā kontaktā ar pieaugušajiem.

Domāju, ka procentuāli ir ļoti daudz ģimeņu, kurās šādu audzināšanas metodi neizmanto. Speciālistu uzmanības lokā jau nonāk tikai tās, kurās šīs grūtības pastāv. Bet tā ir visas pasaules problēma, mantota jau no seniem laikiem. Lai situācija mainītos, vajadzīgs laiks. Par sišanu kā audzināšanas metodi, kas izraisa ārkārtīgi smagas psiholoģiskās sekas bērnam, pasaulē runā relatīvi nesen. Pirmie pētījumi ir tikai pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu sākumā. Tātad tikai dažās pēdējās desmitgadēs pievērš uzmanību tam, ka bērnu sist ir slikti.

Modelis, ka pēriens ir normālas audzināšanas veids, darbojas līdz brīdim, kad pieaugušie saprot, ko ar to nodara bērnam. Tas, ka vecāki šobrīd sāk jautāt, atzīt, ka viņi sit bērnus, bet labprāt gribētu darīt kaut kā citādāk, ir pirmais solis uz pārmaiņām. Varam kaunināt un nosodīt vecākus, nosaukt viņus par vardarbīgiem, bet pareizāk būtu sniegt idejas un pieredzi, kā vēl tikt galā ar dažādiem audzināšanas jautājumiem, kā risināt attiecības ar bērniem. Kādreiz pietiek iedot vecākiem ierosmes, kā tikt galā ar savu stresu, kā strukturēt ikdienu, lai atrisinātu savas problēmas, veicinātu veselīgāku kontaktu ar bērnu. Ja vecāki saņem atbalstu no bērnudārza audzinātājas, skolotāja vai atrod starp citiem vecākiem domubiedrus, ar kuriem parunāties, kādi vēl ir veidi, kā reaģēt, audzināt un sadarboties, tā ir iespēja mainīties. Tāpēc svarīgi neklusēt, bet vaicāt. Vecākiem ir svarīgi sniegt informāciju par to, ka tas, kā viņi reaģē uz bērnu, atsauksies turpmākajā dzīvē. Bet to var izdarīt tikai caur personisko pieredzi. Speciālisti var informēt, lasīt lekcijas, tā aktualizējot šo problēmu, bet svarīgi, lai visi vecāki saprot, ka nepareizas audzināšanas metodes traucē attiecībās ar bērnu. Būtiski ir tas, ja vecāki izvēlas nesist savus bērnus. Var viņiem likties, ka bērns rīkojas nepareizi, dara blēņas, bet jāatceras, ka no vecāku rīcības būs atkarīgs, kā šī problēma risināsies turpmāk. Ja mēģinās slikto uzvedību „izsist”, ilgtermiņā tas ietekmēs vecāku un bērnu attiecības, tajās ienāks bailes un nedrošību. Tas ved uz neuzticēšanos, un bērns nepaļausies uz saviem vecākiem. Bērni ne jau ar sišanu atriebsies saviem vecākiem, bet ar norobežošanos, ar nespēju būt kopā. Bērni, kļūstot pieauguši, var saprast vecākus, var teikt, ka pēriens palīdzēja izaugt par kārtīgu cilvēku, bet mani nepārliecina, ka viņi ar to tikuši galā.

Svarīgi, lai vecāki saprot, ka var par šīm problēmām runāt un viņus nenosodīs. Diemžēl ir gadījumi, kad vecāki nonāk līdz kriminālatbildībai par bērnu sodīšanu.

Ja no paaudzes paaudzē tiek nodots viens audzināšanas modelis, ja nekur citur nesmeļamies pieredzi, nerunājam par to, nejautājam, kā varētu citādāk, nav iespējams iemācīties citus audzināšanas veidus. Bet, ja ir apziņa, ka gribas ko citādi, var iemācīties, ka problēmas atrisināmas arī sarunu ceļā. Mana pārliecība, ka ļoti daudzās ģimenēs audzināšana tā arī notiek – caur sarunām un kontaktu.

Cilvēkiem, kuri bērnībā cietuši no fiziskās vardarbības, pastāv risks, ka viņi būs emocionāli, fiziski vai seksuāli vardarbīgi. Taču noteikti nav sakarība, ka visi bērni, kuri cietuši no fiziskas vardarbības, pieauguši būs vardarbīgi pret saviem bērniem. Tikpat labi var būt pretējā reakcija, bērni, kuri piedzīvojuši fizisku vardarbību, caur šīm sāpēm, kaunu, pazemojumu un atsvešinātību nākotnē izvēlēsies kaut ko tādu saviem bērniem nedarīt. Un viņi nākamajām paaudzēm nodos pavisam citu audzināšanas modeli, atšķirīgu no tā, ar ko saskārās bērnībā.

Tā ir mana pārliecība, ka pēršana neattaisnojas nekad. Lai arī liekas, ka tajā brīdī daudz atrisinās, sāpes un aizvainojums bērna dvēselē paliek dziļi.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi