Pagājušajā nedēļā Rīgas Valdorfskolas un Nītaures vidusskolas audzēkņi viesojās Nītaures pagasta “Zaļā groza” bioloģiskajās saimniecībās – “Suces”, “Plumpaiņi” un “Jautrīši”, lai iepazītu bioloģisko saimniekošanu, nogaršotu ekoproduktus, kā arī gatavotu kopā ar pavārmeistaru Mārtiņu Sirmo.
Mācību ekskursija bija viena no aktivitātēm Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) projektā “Bioloģiskās lauksaimniecības tirgus attīstība”, ko finansē Eiropas Savienība un līdzfinansē Zemkopības ministrija.
Projektu izpilda reklāmas un komunikāciju aģentūra “Airport”. Projekta vadītāja Lolita Ozoliņa skaidro, ka paredzētas dažādas aktivitātes, kas saistītas ar skolēnu izglītošanu par veselīgu uzturu, Latvijas lauksaimniecību, arī bioloģisko.
“Valdorfskolas un Nītaures vidusskolas 6. – 9. klašu skolēnus projekta nedēļā aicināja izteikt esejās, domrakstos, dzejā un zīmējumos domas par to, kas ir dabīgs produkts un kādēļ to lietot uzturā. Darbus vērtēja M. Sirmais kopā ar LBLA pārstāvjiem. Labākie četri skolēni no katras klases guva iespēju piedalīties ekskursijā uz Nītauri.”
“Plumpaiņu” saimniece Ilona Andreviča pastāstīja, ka skolēni iepazinuši saimniecību, nogaršojuši ekoproduktus: “Skolēni varēja redzēt un uzzināt, kas ir bioloģiskā saimniekošana, kādi ir izaudzētie produkti. Viņiem patika lauku dzīve, visi ar lielu interesi gāja gan kūtīs, gan dārzos. Nevarēja pat izšķirt, kuri ir rīdzinieki, kuri nītaurieši!”
I. Andreviča atzīst, ka vislielāko sajūsmu radījis M. Sirmais, ar kuru kopā tika gatavoti dažādi ēdieni no saimniecību produktiem. Saimniece uzsver, ka bērnus ietekmējis M. Sirmā stāstītais par veselīgu uzturu, par to, ka gatavošana nebūt nav sarežģīta un ka šādu ēdienu lietot ir daudz labāk, nekā jau gatavu nopirkto. Tāpat pavārs dalījies domās par neveselīgo pārtiku, našķiem, piemēram, kolu.
Rīgas Valdorfskolas direktora vietniece audzināšanas darbā Guna Doniņa pastāstīja, ka ekskursija uz Nītaures bioloģiskajām saimniecībām bija vērtīga un arī garšīga: “Bērni teorētiski zināja, kas ir ekoprodukts un bioloģiskās saimniecības. Tomēr pilsētniekiem ir svētīgi paskatīties, kā aug dārzeņi un kā tie izskatās. Liels pārsteigums bijis, ka kabacis var būt arī mazs un ka tā ziedus arī var lietot uzturā.”
Komentāri