Cēsu Vēstures un mākslas muzejā izveidota izstāde “Stāsts par pienu”.
Izstādes autore, muzeja pedagoģe Evita Muceniece skaidro, ka tā paredzēta galvenokārt bērniem. Sagaidot bērnudārzu audzēkņus un skolēnu grupas, stāstīs par to, kā rodas piens un piena produkti, bērniem rādot muzeja priekšmetus, kas piensaimniecībā izmantoti 19. un 20. gadsimtā. Būs arī stāsts par piena iegūšanu mūsdienās – SIA „DeLaval” muzejam dāvinātajā īsfilmā „Slaukšanas robots”.
Izstādes mākslinieks Dainis Andersons starp daudzajiem muzeja priekšmetiem skatītājiem par prieku radījis arī melnraibo govju pulciņu. Dažām no tām jau doti vārdi. Senas fotogrāfijas un apraksti izstādē novietoti zemāk, nekā pierasts redzēt, tā, lai tie būtu bērnu acu augstumā. Telpas vidū stāv liels saimes galds, lai ap to varētu sasēst skolēnu grupa. Iecerēts, ka uz galda allaž būs maize, bet bļodiņā krējums, no kura visu acu priekšā sakuls sviestu, kā to senāk darīja lauku mājās. Gatavais produkts tūlīt pat būs nogaršojams.
Izstādes atklāšanā sviesta kulšana bija uzticēta Dainim Andersonam un Jolantai Sausiņai, Vidzemes vēstures un tūrisma centra direktorei, kuri izbaudīja bērnišķu atklāsmes prieku par to, kas nekad nav darīts, bet izdevies. Pirmie izstādes skatītāji baudīja un lielīja svaigo sviestu, arī pienu un mājās sietu biezpienu. Skatītāju vidū bija Pastariņa pamatskolas 1. un 5. klases skolnieces Laine un Lelde Lozes. Meitenes apliecināja, ka abām garšo piens. Lelde un viņas klasesbiedri pagājušajā mācību gadā starpbrīžos dzēruši skolas pienu. Tas, kā pienu ieguva un pārstrādāja senākos laikos, meitenēm bija jaunums.
Stāsts par piensaimniecības attīstību Latvijā līdz 20.gadsimtam izstādē apliecināts ne tikai ar mājsaimniecības priekšmetiem, arī ar daudzām dokumentālam liecībām. Kādā no 30. gadu fotogrāfijām sviesta fasēšanas brīdī redzams Jaunpiebalgas pienotavas meistars Antons Sējējs, citā – piena slaukšanas sacensību dalībnieces Taurenē. Redzami arī lielražošanas sākumi – piena pildīšana pudelēs. Izstādē izmantoti priekšmeti no Cēsu muzeja un Valmieras novadpētniecības muzeja.
Izstāde iekārtota Raunas ielas “Akmens ligzdā” – muzeja pagaidu telpās, kamēr Cēsu pilī notiek remonts. Nams ir celts 19. gadsimta beigās kā Cēsu Pils muižas grāfu Zīversu pārvaldnieka Otasona dzīvojamā māja. “Šajā namā esam labi iedzīvojušies,” par muzeja līdzstrādniekiem radītajiem apstākļiem zinātniskās darbības veikšanai un krājuma glabātavai sacīja muzeja direktore Dace Tabūne. Tagad nama divās lielākajās telpās iekārtotas arī muzeja priekšmetu izstādes. Apmeklētāji pēc vairāku mēnešu pārtraukuma atkal ir laipni gaidīti muzejā, lai iedziļinātos vēsturē vai zinātniski pētnieciskajam darbam izmantotu bibliotēku.
Komentāri