”Man patīk, ja interjerā ir skaisti priekšmeti,” saka jaunā māksliniece Ginta Barisa, kura Cēsīs atvērusi stikla trauku apgleznošanas salonu.
Kāpēc jāglezno uz stikla, ja to var darīt, piemēram, uz audekla vai kartona? ”Ar stiklu sāku darboties nesen. Radās ideja, ka mākslu var pārvērst taustāmākā veidā, lai to spētu iegādāties vairāk cilvēku. Gleznas cilvēki iegādājas retāk, jo tās naudas izteiksmē ir dārgākas. Beidzu Cēsu mākslas skolu, pēc tam Rīgas dizaina mākslas vidusskolu, bijušo lietišķās mākslas koledžu. Māksla man bijusi tuva jau no bērnības, vienmēr esmu zīmējusi,” stāsta jaunā māksliniece un uzsver, ka šos apgleznotos stikla traukus var iegādāties ikviens, kurš tiecas pēc skaistuma.
G.Barisa par savu ienākšanu stikla apgleznošanā stāsta, ka , apzinot māksliniekus Latvijā, kuri ar to nodarbojas, viņai šis mākslas novirziens iepaticies: ”No šiem speciālistiem mācījos, arī no grāmatām. Iedvesmu smēlos no puķēm. Sāku izmēģināt, savas iemaņas zīmēšanā sāku likt uz stikla traukiem.”
G.Barisa skaidro, ka saglabāt zīmējumu uz stikla nemaz nav tik vienkārši. Apgleznotie trauki ir jāapdedzina speciālā krāsnī, arī krāsas ir speciālas – šim nodomam paredzētas. ”Darbs ir diezgan sarežģīts, jo krāsas jāuzklāj pa kārtai,” viņa atklāj meistarnoslēpumu.
Ginta traukus iegādājas no vairākām stikla firmām Lietuvā. Viņa uzsver, ka doma ir radīt gleznieciskus traukus, kurus var izmantot saimniecībā –
sabērt miltus, piparus, sāli un cukuru. ”Cenšos radīt arī interesantas vāzes, svečturus, kokteiļu glāzes, sulas krūzes un citus ikdienā lietojamus priekšmetus,” stāsta G.Barisa.
Salons iekārtots pārskatāmi un daudzveidīgi, kur katrai gaumei var atrast mājas vai dāvanu pirkumu. Jaunā māksliniece salonā pieņems arī pasūtījumus, piemēram, trauku apgleznošanu kāzu vajadzībām, uz šampanieša vai vīna glāzēm uztetovējot jaunlaulāto vārdus un kādu būtisku attēlu, kas viņiem, saglabājoties kā relikvija, radīs piemiņu par šo dzīves laimīgo mirkli. ”Man ir interesanti strādāt, kad cilvēki vēlas dāvināt traukus bērnam, uz kuriem jāveido pasaku varoņu vai Margaritas Stārastes grāmatu zīmējumu attēli,” radoši smaida māksliniece. „Cik sevi atceros, man vienmēr bijis sapnis darīt kaut ko radošu. Man bijusi nepieciešama brīvības sajūta, lai varētu zīmēt to, ko vēlos.”
Salonu Ginta atvērusi kopā ar draugu Jāni, kurš, kā saka jaunā māksliniece, perfekti pārzina tirdzniecības dokumentāciju un finanses. ”Visu vīrišķīgo darbu salonā veica viņš, bet manā pārziņā palika tikai mākslinieciskais noformējums,” lepojas salona atklājēja.
G.Barisa uzskata, ka Cēsīs izveidojusi tādu kā paraugzāli, bet viņas darbus var iegādāties arī Līgatnē, Siguldā, Valmierā un Rīgā. ”Salons Cēsīs ir manis pašas priekam. Te esmu savākusi arī daudz floristikas materiālu, kādu citos pilsētas veikalos nav. Lai tiem, kuri aizraujas ar floristiku, nebūtu pēc dažādiem materiāliem jābrauc uz Rīgu,” teic Ginta.
Komentāri