Daudzos pagastos jau vairākus gadus valsts svētku svinīgajā sarīkojumā tiek pateikts paldies un godināti pagasta ļaudis. Kā ieteikt un izraudzīties cilvēkus, kam pateikt paldies, pašvaldībās nosaka izstrādātie nolikumi. Lielākoties tos, kuri pelnījuši pašvaldības pateicību, ierosina pagastu ļaudis.
Drustos šoruden pirmoreiz pagasta ļaudīm tika piešķirts goda nosaukums “Drustu lepnums”. “Katrs iedzīvotājs ir lepnums, jo šajā laikā un apstākļos dzīvot laukos jau ir varonība,” “Druvai” sacīja pašvaldības vadītāja Maija Plūme. Līdz šim deputāti rosināja, kam svētkos pateikties. “Lai būtu lielāka demokrātija, aicinājām iedzīvotājus ieteikt cilvēkus, kuri būtu šo titulu pelnījuši,” uzsvēra pašvaldības vadītāja. Viņa ir gandarīta, ka pēdējā laikā drustēnieši kļuvuši daudz aktīvāki nekā pirms gadiem. Pašvaldība saņēmusi aizpildītas 78 anketas. Deputāti sēdē izraudzījās 22 pagasta iedzīvotājus, kuriem dažādās nominācijās piešķīra goda nosaukumu “Drustu lepnums”.
“Ne balvas ir būtiskas. Vietā un laikā pateikti labi vārdi stimulē, cilvēkam dod gandarījumu, ka viņš ir novērtēts,” pārliecināta Maija Plūme. Viņai piekrīt arī Jaunpiebalgas pagasta padomes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs, ka jānovērtē to cilvēku ieguldījums, kuri gan paveikuši ko dižu, gan to, kuri klusi un neatlaidīgi arī strādājuši sabiedrības labā. Jaunpiebaldzēnus, kuri pelnījuši “Goda cilvēka” titulu, nosaka paši iedzīvotāji, izvirzot kandidātus. Viņu veikumu izvērtē deputāti.
Arī Vecpiebalgas kultūras nama direktore Zigrīda Ruicēna uzsver, ka publiska pateicība cilvēkiem ir svarīga. Vecpiebalgas pašvaldība savējiem neskopojas ar labiem vārdiem. Pagasta svētkos paldies tiek teikts tiem, kuri ko labu darījuši Vecpiebalgas labā, bet ikdienā te nedzīvo. Līdz ar labiem vārdiem cilvēks saņem pateicības rakstu, kas vienmēr atgādinās par Vecpiebalgu. Valsts svētkos pēc pagasta iestāžu, firmu un uzņēmumu ierosinājuma pašvaldība pasniedz goda rakstus un pateicības. “Uzņēmēji, arī pašvaldības iestāžu vadītāji labprāt iesaka savus strādājošos un darbiniekus. Dzīvojam taču vienā pagastā un strādājam, lai tas kļūtu aizvien skaistāks. Goda reizē savējos apsveikt ierodas gan uzņēmumu vadītāji, gan kolēģi,” stāsta Zigrīda Ruicēna un piebilst, ka goda rakstu un pateicību saņemšana vecpiebaldzēniem ir svētku brīdis. Trešo gadu tika izraudzīts cilvēks, kam piešķirt goda nosaukumu – “Vecpiebalgas lepnums” . Kurš to pelnījis, vērtē īpaša komisija. To saņēmuši pagastā cienīti, ar savu darbu atzinību guvuši cilvēki – skolotājas Adīna Kirškalne, Mirdza Zommere, Kristīne Dzene un amatnieks Jānis Neimanis. Viņiem piemiņai tiek dots īpašs goda raksts, kuru parakstījis un ar pašvaldības zīmogu apstiprinājis pašvaldības vadītājs, un arī metālā darinātu piemiņas zīmi ar uzrakstu “Vecpiebalgas lepnums”. Ikgadējais “Vecpiebalgas lepnums” tiek paziņots valsts svētkos.
Pirmoreiz tieši valsts svētkos savu “Goda cilvēku” paziņoja Taurenes pašvaldība, iepriekšējos gados tas darīts sarīkojumā “Pateicību pūra lāde”, kurā nu jau vairākus gadus pagasta padome pateicas uzņēmējiem par sadarbību, pagasta ļaudīm un atbalstītājiem par kopīgi paveikto, jauniešiem par Taurenes vārda spodrināšanu. “Jutām, ka savējos nenovērtējam, tā arī radās “Pateicību pūra lāde”, un nu jau trešo gadu piešķiram “Goda cilvēka” titulu,” stāsta Taurenes pagasta padomes priekšsēdētājs Jānis Vīlips. “Goda cilvēka” kandidātus rakstiski var ieteikt katrs taurenietis, pašvaldība pieņem lēmumu. Šogad
pirmoreiz titulu ieguva divi – mācītājs Andris Krauliņš un skolotāja Inga Blauberga. “Goda cilvēki ” un jaunieši par īpašiem sasniegumiem un Taurenes vārda spodrināšanu no pašvaldības saņem ne tikai pateicības rakstu un suvenīru ar Taurenes simboliku, bet arī naudas prēmiju. Liepas kultūras nama vadītāja Benita Sausiņa stāsta, ka pagastā valsts svētkos tiek parādīts gods un izteikta pateicība tiem, kuri strādā citu labā. Pašvaldības iestādes, arī nevalstiskās organizācijas, iesaka čaklākos, radošākos darbiniekus. Pirmajos gados nav piešķirts “Gada cilvēka” tituls, vēlāk nolemts, ka pateicība taču ir par šajā gadā paveikto. Pašvaldība “Gada cilvēkiem” dāvina vērtīgas grāmatas, naudas prēmiju un, protams, apliecinājuma rakstu par iegūto titulu.
Vaivē jau devīto gadu ikviens “Labo darbu krātuvītē” visa gada garumā var atstāt to cilvēku vārdus, kuri izdarījuši ko īpašu. “Tie ir visdažādāko profesiju un paaudžu cilvēki, viņi dara vairāk, nekā darba aprakstā paredzēts, rīkojas tā, kā liek sirds,” stāsta pagasta kultūras dzīves organizatore Edīte Leimane. Valsts svētkos pašvaldība viņiem pasniedz goda rakstu un viņu vārdi tiek ierakstīti pagasta Goda grāmatā. Tajā pavisam ierakstīti 124 vaivēnieši, šogad 18. “Pirms svētkiem pagastā visi zina, kurus godinās, apsveikt un arī pateikt paldies nāk kaimiņi, darbabiedri. Apkārtējo pagodinājums, attieksme visiem dod pozitīvas emocijas,” pārliecinājusies Edīte Leimane.
Straupieši titulu “Gada cilvēks” šoruden piešķīra otro reizi. “Straupes 800 gadu jubilejā daudzi darīja ikdienišķus un neikdienišķus darbus, lai pagasts sagatavotos svētkiem. Viņi bija pelnījuši pateicību,” stāsta pašvaldības sekretāre Dzidra Botore un piebilst, ka kandidātus “Gada cilvēka” titulam iesaka paši iedzīvotāji. Šogad tikpat kā konkurences neesot bijis – to pelnījusi “Straupes grāmatas” sastādītāja un redaktore Rudīte Vasile. Viņa saņēma pašvaldības pateicības rakstu un piemiņas balvu.
Šoruden “Goda cilvēku” nesumināja Zosēnos. “Atteikušies neesam,” saka pašvaldības sekretāre Zinaīda Šoldre un piebilst, ka pagastā resursi izsmelti un formāli kādam piešķirt titulu nebūtu godīgi pret tiem, kuri to saņēmuši agrākos gados. “Būsim novadā ar Jaunpiebalgu, tur godina savējos. Gan jau arī mūsējie būs godināmo vidū,” domās dalās Zinaīda Šoldre.
Arī citās pašvaldībās atzīst, jo ilgākus gadus tiek teiktas atzinības, pateicības, sumināti labākie, čaklākie, tie, kuri godam strādā, jo ar katru gadu mazāka paliek izvēle. Būs novadi, jauni darbi, uzdevumi un gan jau būs cilvēki, kuri pelnījuši visu paldies.
Būt lepniem par savu valsti, pagastu, cilvēkiem. Viņi ir tie, kuri te dzīvo un strādā un veido nākotni.
Komentāri