Noslēdzies vairāk nekā gadu ilgušais sociālās rehabilitācijas projekts redzes invalīdiem. 54 cilvēki no Cēsīm, Daugavpils un Rēzeknes apguvuši dažādas iemaņas – šūšanu, kokapstrādi, ēst gatavošanu, saskarsmi, lai paši novērtētu savas iespējas kvalitatīvāk dzīvot un arī iesaistīties darba tirgū.
“Apguvu daudz jauna kokapstrādē. Nav jau tā, ka neko no šiem darbiem nezināju, bet te bija pieejami augstas klases instrumenti. Pagatavoju gan sīkus priekšmetus, gan sienas spoguļa ietvaru,” vērtēja Zaharijs Maļugins. Cēsniece Ilga Pēce ar lielu aizrautību piedalījusies šūšanas nodarbībās. Par neredzīgās sievietes labajiem darba rezultātiem priecājušies gan kolēģi, gan pasniedzēji.
“Tiešām nebiju domājusi, ka varēšu šūt. Izrādās, ka varu nošūt arī vīli ar šujmašīnu. Tā tapa uzsvārcis, kuru ģērbšu, gatavojot cienastus viesiem,” sacīja Ilga Pēce.
Ilglaicīgs rehabilitācijas projekts redzes invalīdiem Latvijā realizēts pirmoreiz. Lai paveiktu iecerēto, iztērēti vairāk nekā 78,5 tūkstoši latu. Līdzekļus piešķīris ESF un valsts piedalījusies ar līdzfinansējumu. Redzes invalīdi projekta svinīgajā noslēguma sarīkojumā sprieda, ka Cēsīs un Latgalē gūto pieredzi noteikti var izmantot arī invalīdi citos Latvijas rajonos.
“Ir izdarīts liels darbs un gūta pieredze, lai nākotnē atkal rastos jaunas idejas. Noslēgusies tiešām interesanta mācību programma, kuras laikā esat kļuvuši gan morāli, gan fiziski stiprāki,” savējos lielīja Latvijas neredzīgo biedrības valdes priekšsēdētājs Egons Zariņš.
Projekta noslēguma pasākumā paldies par kopā pavadīto laiku redzes invalīdiem sacīja arī pasniedzēji, neslēpjot, ka daudziem šīs nodarbības ļāvušas citādi paraudzīties uz dzīvi, darbu, vērtībām.
“Es kļuvu pacietīgāka. Tas man bija ļoti nepieciešams. Es katru reizi no sirds priecājos par kopā paveikto,” sacīja šūšanas, stila un pareizās etiķetes nodarbību vadītāja Anita Zariņa, bet sporta trenere Inga Mihailova piebilda: “Man ļoti pietrūks šo nodarbību. Man tik ļoti patīk būt kopā ar šiem dzīvespriecīgajiem cilvēkiem.”
Redzes invalīdi, kuri kopā bija vingrojuši, taisījuši rasolu, runājušies ar psihologu, meistarojuši ķebļus, projekta noslēguma dienā arī piedalījās koncertā- dziedāja, spēlēja teātri un dejoja. Sveicēji daudzkārt projekta dalībniekiem novēlēja turēt līdzi šodienas straujajam dzīves ritmam un izskatījās, ka projekta dalībniekiem tas vairs nav milzīgs un nepārvarams šķērslis.
Komentāri