Tuvojoties svētkiem, Ziemeļvidzemes Valsts darba inspekcijas (VDI) Cēsu birojs saņem ne mazums telefona zvanu ar jautājumiem par to, vai svētku dienās atļauts nodarbināt darbiniekus, vai obligāti jāievēro atpūtas laiks un kā šajos gadījumos tiek noteikta darba samaksa.
Ziemeļvidzemes VDI Cēsu biroja galvenā darba inspektore Sintija Jaunākā aicina darba devējus sekot līdzi tiesību aktos noteiktajām prasībām un ievērot darba un atpūtas laika nosacījumus.
“Daudzi cilvēki ir neizpratnē par 24. decembri, jo vecajos kalendāros tas vēl ir atzīmēts melnā krāsā, taču saskaņā ar grozījumiem likumā „Par svētku atceres un atzīmējamām dienām” šī gada 24.decembris ir noteikts par svētku dienu, līdz ar to Ziemassvētkos darbinieki varēs baudīt trīs svētku dienas- 24., 25. un 26. decembri,” skaidro S.Jaunākā un turpina: “Cilvēki jautā arī par 21. un 28. decembri. Daudzi domā, ka šīs divas piektdienas ir pirmssvētku dienas, taču tas tā nav. Šīs divas dienas ir pilnas darba dienas kā jebkura cita. Un līdz ar to darba laiks nav saīsināms par vienu stundu.”
S.Jaunākā skaidro, ka atbilstoši Darba likumam svētku dienās darbinieki netiek nodarbināti, taču, ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, darbinieku var nodarbināt arī svētku dienā. Taču gadījumos, kad darbinieks svētku dienās nestrādā un šīs svētku dienas iekrīt viņam noteiktajās darba dienās, darba devēja pienākums ir par šīm dienām saglabāt darba samaksu, bet, ja darbiniekam noteikta akordalga vai stundas tarifa likme, viņam saglabā vidējo izpeļņu.
“Ja darbinieks svētku dienā strādā, tad viņam par šo darbu jāveic piemaksa simts procentu apmērā vai arī jāpiešķir cita brīva diena,” saka valsts darba inspektore un atgādina, ka no 2008. gada 1. janvāra minimālā mēnešalga valstī ir 160 lati.
“Šajā sakarā varu atgādināt, ka minimālā stundas tarifa likme ir 0, 962, bet pusaudžiem – 1,100. Tas nozīmē, ka darba devējs par stundu maksā ne mazāk, kā norāda šis skaitlis,” skaidro S.Jaunākā.
Jāpiebilst, ka šī gada pirmajā pusgadā VDI izskatīti 986 iesniegumi, kuros darbinieki sūdzējušies par darba samaksu, kā arī darba un atpūtas laika neievērošanu.
“To, ka šis jautājums aktuāls arī mūsu rajonā, liecina izskatītās darba ņēmēju sūdzības. Pirmajā pusgadā vien esmu saņēmusi 30 iesniegumus, kuros darbinieki sūdzējušies par darba samaksu vai līdzīgām problēmām,” saka valsts darba inspektore, uzsverot, ka daudzus šādus iesniegumus izskatījuši arī Cēsu birojā strādājošie divi kolēģi.
Komentāri