centra direktore
Pagājušas simts dienas, kopš apmeklētājiem atvērts Cēsu pilsētas domes, rajona padomes un Bērnu un ģimenes lietu ministrijas kopīgajā projektā izveidotais „Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības
centrs”. Šajā neilgajā laikā centra darbinieku organizētajās nodarbībās un individuālajās konsultācijās piedalījušies teju 4000 jauno cilvēku, skolotāju un vecāku. Biežāk aplūkotie temati ir „Saskarsmes veicināšana”, „Atkarības”, „Pubertāte”, „Veselīgs uzturs”, „Seksuālo attiecību uzsākšana”, „Kontracepcija”, „Drošība”. Bieži vien nodarbība vai individuālā konsultācija izvēršas par sirsnīgu sarunu, kurā rodas abpusēja uzticība – jaunieši ieklausās, jautā, diskutē un pārdomā, ka daudzās dzīves situācijās katrs pats ir savas izvēles noteicējs. Vairums skolēnu, kuri šeit bijuši vienu reizi, vēlas atgriezties, lai turpinātu iesākto sarunu vai diskutētu par kādu citu tēmu. Savukārt centra pedagogi jūt gandarījumu par darbu, jo ir tā lieliskā sajūta, ka kādam esi vajadzīgs. Kāds ir spēris solīti uz saprašanos ar savu klasesbiedru, vēl kāds sācis domāt, ka jābeidz niekošanās ar cigareti, jo ir tik daudz lietu, ko nevar darīt brīdī, kad smēķē. Vēl kāda meitene ir pasargāta no nevēlamas grūtniecības vai slimības, jo kļuvusi par izglītotu jaunu dāmu un izvēlējusies vēl neuzsākt seksuālās attiecības vai arī izvēlas drošas attiecības. Savukārt kāds cits ir ieguvis sirdsmieru, ka ar viņu viss ir kārtībā –viņa organisms attīstās atbilstoši vecumam. Centrā izglīto, nepieciešamības gadījumā jauniešus mudina apmeklēt ārstu. Veidojas sadarbība ar reproduktīvās veselības centra ārsti Ilzi Korneti, plānots veicināt sadarbību ar ģimenes ārstiem un Sabiedrības veselības aģentūras speciālistiem.
Nodarbības skolu jauniešiem notiek gan mājīgajās centra telpās, gan ārpus tām. Pedagogi pabijuši daudzās rajona skolās, lai izglītotu skolēnus un viņu vecākus par vajadzību katram pašam būt savas veselības sargam. Patīkami, ja jūtam, ka skolas pedagogu kolektīvs rūpējas par savu audzēkņu nākotni, viņu veselību, drošību, dzīves prasmēm, nevis tikai māca formulas, likumus un definīcijas. Atzīstami, ka mūsu rajonā ir ļoti daudz pedagogu kolektīvu, kuriem rūp daudzpusīga personības veidošana. Centra darbiniekiem izveidojusies lieliska sadarbība ar vairākām skolām: Cēsu 1. un 2. pamatskolu, Cēsu pilsētas pamatskolu, DACVĢ, Cēsu Valsts ģimnāziju, kuras audzēkņi piedalījās reģionālajā konkursā „Draudi jaunatnes veselībai” un atveda mājās trešo godalgotu. Šo skolu audzēkņi un skolotāji ir bieži viesi mūsu mājās.
Čakli centra apmeklētāji ir Cēsu sanatorijas internātpamatskolas, Drabešu internātpamatskolas, Raiskuma sanatorijas internātpamatskolas audzēkņi. Tie bieži vien ir bērni, ar kuriem nodarbības sākumā jārunā par dzīves jēgu, par to, ka ne visi pieaugušie ir nelieši, ka alkohols vai smēķēšana nav vienīgais veids, kā justies laimīgam.
Izveidojusies veiksmīga sadarbība ar profesionālo skolu audzēkņiem un pedagogiem. Cēsu 4. arodvidusskolas skolotāji psiholoģes Baibas Griščukas vadībā piedalījās „Mākslas terapijas nodarbībās”, savukārt šīs skolas vecāku sapulcē par dažādām atkarībām un riskiem stāstīja metodiķe Inese Kaula. Liels gandarījums bija kāda puiša vecmāmiņas teiktais: „Bija vērts braukt uz šo sapulci – nākamreiz būšu klāt atkal.”
Tiek plānots iesaistīties Cēsu rajona padomes un Zviedrijas pilsētas Linčepingas jauniešu veselības centra organizētajā projektā par reproduktīvo veselību Baltijas valstīs, vēršot jauniešu uzmanību uz neauglības cēloņiem, mudinot sekot veselībai un izvēloties drošas seksuālās attiecības. Cēsnieki saņēmuši dāvinājumu no zviedru partneriem – ginekoloģisko krēslu. Izstrādāts darba plāns nākamajam gadam. Ir daudz ieceru, daudz vajadzību, izveidojusies plaša sadarbība, ir jauni piedāvājumi.
Komentāri