Vidzemes augstskola licencējusi jaunu programmu “Tūrisma gids” un janvārī sākusi uzņemšanu nepilna laika studijās.
Studiju programmas direktors mg. geogr. Andris Klepers pastāstīja, ka jaunas programmas iecere briedusi jau kādu laiku. “Mūs mudināja tūrisma nozares pārstāvji, kuriem nepieciešami kvalitatīvi sagatavoti gidi,” sacīja A.Klepers. “Lai gan Latvijā it kā gidu netrūkst, viņu vidū ir daudz entuziastu, kuri šādu profesiju nav apguvuši, bet pāris reizes gadā ir gatavi uzņemties gida pienākumus. Viņi uzdodas par gidiem. Tūrisma uzņēmumi ar šādiem darbiniekiem nav mierā.”
Augstskola sagatavojusies vispusīgi izglītot kompetentus un tūrisma tirgū pieprasītus speciālistus – tūristu gidus, kuri spētu uzņemties šīs profesijas standartā noteiktos pienākumus un būtu sagatavoti tūrisma likumā noteiktā sertifikāta iegūšanai. Ekonomikas ministrijā pašlaik top gidu sertifikācijas nolikums – gidu profesija kļūs reglamentēta, un par gidu nevarēs uzdoties kurš katrs.
Par to, ka profesionāli tūrisma gidi Latvijas darba tirgū ir gaidīti, liecina fakts, ka augstskola jau noslēgusi līgumus ar Vidzemes, arī Cēsu rajona tūrisma uzņēmumiem par prakses vietām. Uzņēmēji gaida ne vien gidus, kas varētu vadīt ekskursijas pa Latviju ārzemju tūristiem, bet arī vest Latvijas grupas uz ārzemēm.
“Profesionālu gidu Latvijā trūkst,” pārliecinājusies Cēsu uzņēmuma “Dzelde” vadītāja Vineta Dišlere. Sākot privātu uzņēmējdarbību, lai uzņemtu tūristus Latvijā un vietējiem iedzīvotājiem piedāvātu ceļojumu maršrutus pa valsti un ārpus tās, V.Dišlere pati organizējusi gidu kursus, jo tobrīd gida profesiju nekur Latvijā nevarēja apgūt: “Ir pagājuši gadi, bet manis sagatavotās gides joprojām saistītas ar uzņēmumu. Tā noticis tāpēc, ka gidam svarīgas ne vien zināšanas kultūras vēsturē un svešvalodās, bet arī prasme saprasties ar grupu. Man veiksme ir tā, ka pratu šo īpašību saskatīt. Ja būs sapratne, tūristu grupa gidam piedos arī kļūdas, ja sapratnes nebūs, nepiedos neko un ceļojums būs sabojāts.”
Nepilna laika studijas Vidzemes augstskolā domātas tūrisma uzņēmumos strādājošajiem. “Varēs savienot darbu ar mācībām, bet vispusīga izglītība ir pamats tālākām darba gaitām,” uzskata A.Klepers. “Literatūrā nereti gida darbs aprakstīts kā sapņu profesija – ceļot bez maksas un vēl saņemt samaksu. Bet no gida tiek prasīta atbildība un prasme augstā līmenī veikt pienākumus.”
Komentāri