Labklājības ministrijai nav izdevies savā saimniecībā sameklēt resursus ģimenes valsts pabalsta izmaksai pēc 1.jūlija, tāpēc lūgts pabalsta izmaksai gada otrajā pusē pietrūkstošos apmēram 11 miljonus latu rast Finanšu ministrijai, raksta “Diena”.
Finanšu ministrija pagaidām šādu lūgumu neesot saņēmusi un atturas komentēt, vai nauda tiks piešķirta. Neoficiāli zināms, ka naudu varētu atvēlēt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, ziņo laikraksts. Tas gan varētu nepatikt starptautiskajiem aizdevējiem, kuri jau pirms kāda laika mudināja maksāt ģimenes valsts pavalstu vienīgi trūcīgajiem. Turklāt valdība sarunās ar aizdevējiem ir apņēmusies arī stingrāk vērtēt pieprasījumus līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, mazināt tēriņus. Jaunās valdības apņemšanās patlaban ar aizdevējiem tiek saskaņotas.
Patlaban ģimenes valsts pabalstu astoņu latu apmērā piešķir par katru bērnu, kas ir vecumā no viena gada līdz 15 gadiem vai ir vecāks par 15 gadiem, mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un nav stājies laulībā. Šādā gadījumā pabalstu piešķir uz laiku, kamēr bērns apmeklē izglītības iestādi, bet ne ilgāk kā līdz dienai, kad viņš sasniedz 19 gadu vecumu vai stājas laulībā.
Kā ziņots iepriekš, bija iecerēts, ka, veicot izmaiņas ģimenes valsts pabalsta izmaksā no šā gada otrā pusgada, valsts budžetā tiks ietaupīti 11,2 miljoni latu. Tomēr tika nolemts šogad saglabāt esošo ģimenes pabalsta sistēmu.
Savukārt nākotnē ģimenes valsts pabalsta izmaksas sistēmu iecerēts mainīt.
Kā aprīļa sākumā informēja Labklājības ministrijā, tās speciālisti uzskata, ka patlaban vislabākais risinājums būtu atbalsta sniegšana ģimenēm, izmantojot dažādus nodokļu atvieglojumus. Šāds risinājums saskan arī ar Ģimenes valsts pamatnostādnēm, kur piedāvāts noteikt iedzīvotāja ienākuma nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošu personu 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas.
Šādā gadījumā, paceļot neapliekamo minimumu līdz 100 latiem, plānots, ka astoņu latu ģimenes pabalstu par apgādībā esošu bērnu saglabās pēc nodokļu atskaitījumiem. Savukārt tās ģimenes, kuras neatrodas darba tirgū, kā arī ģimenes ar ienākumiem līdz 300 latiem, kurām apgādībā ir vairāk nekā trīs bērni, ģimenes valsts pabalsta ekvivalentu varētu saņemt, izmantojot pašvaldību sociālo palīdzību.
Patlaban šāds variants tiek tikai izskatīts, iepriekš skaidroja Labklājības ministrijā.
LETA
Komentāri