Cūkkopības nozarē neko nevar glābt, intervijā Latvijas Radio atzina Latvijas Pārtikas uzņēmēju federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētājs Didzis Šmits.
Viņš sacīja, ka situācija cūkkopībā ir dramatiska un rudenī nozare “būs izbeigusies”.
Situāciju vairs nevarot glābt un tā vietā jau jāsāk domāt, kā šo nozari atjaunot. Šajā procesā varētu iesaistīties valsts, sniedzot atbalstu ar attīstības bankas palīdzību, norādīja LPUF padomes priekšsēdētājs.
Viņš brīdināja, ka bīstama situācija var veidoties arī piena lopkopībā.
Kā ziņots, pēdējā laikā finansiālu zaudējumu dēļ zemnieki sākuši izkaut cūkas.
“Cūkgaļas ražošanas izmaksas ir dramatiski pieaugušas, jo barības cena gada laikā dubultojusies, kamēr cūku iepirkuma cena saglabājusies stabila,” sacīja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe, norādot, ka ražotāji gaļu joprojām nodod par vidēji 0,91 latu par kilogramu, bet veikalos vietējā ražojuma karbonādes cena pārsniedz četrus latus par kilogramu.
Arī Pārtikas un veterinārajā dienestā “Nozare.lv” apliecināja, ka dienesta rīcībā ir informācija, ka “tuvākajā laikā vienā no vidēji lielām cūku novietnēm sāksies dzīvnieku likvidācija, jo saimniekiem nav graudu barošanai”.
Savukārt Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītājs Varis Sīmanis apgalvojis, ka tirdzniecībā patlaban plaši pieejama no Vācijas ievesta cūkgaļa, jo “dioksīna skandāla dēļ Krievija slēgusi vāciešiem tirgu, līdz ar to viņiem nav kur likt šo gaļu. Vācijas ievestā cūkgaļa maksā vidēji 0,90 latus kilogramā, un tas ir liels spiediens uz vietējiem ražotājiem.”
Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati, 2010.gadā, salīdzinot ar 2009.gadu, eksportēto dzīvo cūku skaits palielinājās par 59%, savukārt gaļas iepirkuma cena samazinājusies par 2,1%.
Cūku eksporta pieaugums ietekmējis saražotās gaļas apjomu, jo pērn Latvijā saražoja 79,900 tonnu gaļas jeb par 4% mazāk nekā 2009.gadā. Gaļas ražošanas apjomu ietekmēja liellopu un cūkgaļas ražošanas kritums – attiecīgi par 10% un 4,3%. Liellopu un cūkgaļas īpatsvars kopējā saražotās gaļas apjomā ir 70%.
Gaļas vidējā iepirkuma cena kautsvarā pērn samazinājās par 2,1% – no 1054,98 latiem par tonnu 2009.gadā līdz 1032,85 latiem par tonnu 2010.gadā. Lielākais cenas kritums bijis cūkgaļai – par 6,6%, savukārt pieaugums liellopu gaļai un aitu gaļai – par attiecīgi 2,1% un 2,3%, norāda CSP.
NOZARE.LV
Komentāri