Oktobrī Cēsīs viesojās Latvijas un Zviedrijas Rotari apgabala gubernators Jāns Jaldelands. Viņš iepazinās ar Cēsu Rotari kluba paveikto un plānotajiem darbiem, kā arī informēja par starptautiskā Rotari kluba ieguldījumiem.
J. Jaldelands atzina, ka, lai gan Latvijā pabijis jau vairākkārt, šī bijusi viņa pirmā vizīte Cēsīs. Gubernators ir pieredzējis rotarietis – nākamgad apritēs 35 gadi, kopš viņš ir biedrs šajā starptautiskajā organizācijā, kas īsteno dažādus labdarības un palīdzības projektus. J. Jaldelands tikšanās laikā uzsvēra, ka šogad Rotari kustības sauklis ir – “Iededzies Rotari gaismai” – , šādi mudinot cilvēkus atvērt savas sirdis labiem darbiem.
Rotari klubi veic daudz labu ikdienas darbu savās mītnes vietās. Piemēram, Cēsu Rotari kluba prezidente Inese Suija – Markova pastāstīja, ka iepriekšējos gados sadarbībā ar vairākiem Zviedrijas klubiem nodrošinātas brīvpusdienas simtiem Cēsu novada skolēnu, kuru ģimenēm ir grūti finansiālie apstākļi. Patlaban brīvpusdienu projekts netiek turpināts, taču netiek izslēgta iespēja to atsākt.
Pērn Cēsu Rotari klubs sācis atbalstīt talantīgus bērnus un jauniešus, kuru ģimenēm ir sarežģīta finansiālā situācija. Šim mērķim vasarā, Vispasaules Cēsnieku dienu ietvaros, rīkotas arī labdarības pusdienas. Jau
vairākiem jauniešiem ir palīdzēts. Piemēram, Cēsu Sporta skolas audzēknim dota iespēja piedalīties Eiropas basketbola vasaras nometnē, tāpat sniegts finansiāls atbalsts mācībām Rīgā talantīgai dziedātājai no Cēsīm. Sniegts ieguldījums arī, lai Dienas centra bērniem un jauniešiem notiktu vasaras nometnes „Saules taka” dalībnieku brauciens uz Vidzemes jūrmalu. Jauks ir salīdzinoši nesen aizsāktais brīvdabas pedagoģijas projekts sadarbībā ar Cēsu Pastariņa pamatskolu – tā ietvaros Avotu parkā plānots uzstādīt latviskās zīmes, kas izgatavotas no bērnu savāktiem dabas materiāliem.
J. Jaldelands un I. Suija – Markova piekrīt – vienlīdz būtiski ir gan lielie, pasaules mēroga labdarības mērķi, gan arī salīdzinoši mazi projekti, kas atbalsta un palīdz vietējiem iedzīvotājiem.
J. Jaldelands pastāstīja par Rotari darbību: “Rotari kustības biedri dara daudz labu darbu, taču ir divas pamatnozares, kur tiek ieguldīti lieli Rotari līdzekļi. Būtisks mērķis ir miera uzturēšana. Rotari investē līdzekļus sešās universitātēs pasaulē, tai skaitā Upsalā Zviedrijā, kurā 24 mēnešu laikā ir iespēja apgūt maģistrantūras studijas miera uzturēšanas jautājumos. Otrs būtisks darbs ir cīņa ar poliomielīta jeb bērnu triekas slimību. Cīņa turpinās jau 25 gadus, un vairs tikai trīs valstīs šī slimība aizvien ir nopietna problēma – Afganistānā, Pakistānā un Nigērijā. Pirms 25 gadiem, pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, ik gadu šī slimība skāra apmēram 350 tūkstošus bērnu. Šobrīd –
apmēram 200-300 bērniņus. Ļoti ceram, ka tuvākajos gados mums izdosies pasauli atbrīvot no šīs slimības. Šī mērķa sasniegšanā Rotari klubs sastrādājas ar Bila un Melindas Geitsu fondu. Diemžēl, palīdzot ierobežot šo slimību, no Taliban kaujinieku lodēm ir krituši arī Rotari kustības biedri. Tomēr ir svarīgi šajā cīņā nepadoties, tādēļ pašlaik visā pasaulē notiek liela akcija. Pārdodam mākslīgus krokusa ziediņus – piespraudītes. To pašizmaksa ir vien eiro, bet tie tiek pārdoti par četriem pieciem eiro – no viena ziediņa iespējams palīdzēt vairāk nekā 20 bērniem. Krokusa ziediņš tādēļ, ka tad, kad mazulis saņem šo vakcīnu, uz rokas paliek lillā pleķītis – krokusiņš, kurš simbolizē iespēju izglābt bērnu.”
“Druva” vēlējās uzzināt, vai Rotari klubs iesaistās arī cīņā pret Ebolas vīrusu. J. Jaldelands skaidro, ka Rotari jau iesaistījies vairākos projektos, kas saistīti ar vīrusa ierobežošanu, un darbs tiks turpināts.
Māra Majore – Linē
Komentāri