Straupes pagastā ar pērnā gada 26.novembri nav ģimenes ārsta. Ilggadējā
ārste Maija Kapzeme aizgāja pensijā, bet līdz šim jauns vietā nav atrasts.
Patlaban viņas bijušie pacienti ir īslaicīgie pacienti ģimenes ārstēm Gundegai Meinertei, kurai prakses vieta ir Priekuļos, un Anitai Viškintei, kura strādā kaimiņu pagastos – Stalbē un Raiskumā. Savulaik Straupē ģimenes ārste pacientus pieņēma katru dienu, tagad pieņemšanas ir divas dienas nedēļā pa četrām stundām. Patlaban pašvaldība algo feldšeri Mildu Abzaloni, kura pacientus pieņem katru dienu un strādā kopā ar ģimenes ārstēm.
Otrdien ap pusdienlaiku ambulancē rindā pie ģimenes ārstes gaidīja deviņi cilvēki. Gandrīz visi pie dakteres Anitas Viškintes nāca pirmoreiz. Daudzi bija izbrīnīti, ka nav dzīvā rinda, bet jau laikus bijis jāpierakstās, cits zvanījis, kad strādā daktere, tad arī pieteicies. “Pierakstīties uz noteiktu laiku grūti. Dzīvoju tālu, kāds iegadās ceļš. Man jau zināmas zāles vajag,” pastāstīja Daila Inese Anna Dālmane un piebilda, ka nebūt nebūs viegli pierast pie cita daktera. Tā kā Maija Kapzeme Straupē nostrādājusi visu mūžu, daudzus viņa ārstējusi gadu desmitiem un labi zināja katra kaiti, varēja aprunāties arī par ikdienas lietām.
Par darba laiku savas domas bija arī straupietēm Evijai un Ingai, kuras jau bija izrēķinājušas, ka rindā būs jāgaida vairāk nekā stundu. “Ja piektdienā saslimstu, pie ārsta tieku tikai otrdien. Bet vajag ne tikai slimības lapu, arī zāles,” domās dalījās Inga. Visi ambulancē satiktie izteica cerību, ka gan jau straupiešiem pašiem būs savs ģimenes ārsts. Pagaidām, izņemot tikai dažus, visi ir īslaicīgie pacienti citās ārstu praksēs, kuri gaida savu ārstu. Gunta Blaumane tāpat kā vairāki
citi atzina, ka pagaidām ģimenes locekļi pie citiem nepierakstās, lai neiznāk tā, ka Straupē ir tik maz pacientu, ka tāpēc nevar atrast ārstu.
“Gada nogalē par to, ka pagastā nebūs ģimenes ārsta, visi runāja. Tagad ir skaidrs, kad kurš pieņem. Protams, cilvēki ir pārsteigti, ka jāpierakstās. Daudziem ik pa trim mēnešiem jāiet pēc receptes, to taču var izplānot. Nav gan dzirdēts, ka kādu dakteres nebūtu pieņēmušas,” pastāsta novada sociālā dienesta vadītāja Anita Kalniņa un piebilst, ka lauku cilvēki jau ir izturīgi, tik bieži pie ārsta neiet.
Otrdien pie ģimenes ārstes bija pierakstījušies 20 pacienti, vēl daudzi atnākuši bez pieraksta. “Cilvēki ir neapmierināti, jo pieraduši, ka var nākt, kad ir laiks un vajadzība. Es nedrīkstu izrakstīt kompensējamos medikamentus, nosūtīt tālāk pie speciālistiem. Visi dzīvojam ar domu, ka tas ir pagaidām,” “Druvai” pastāstīja Milda Abzalone un piebilda, ka ik dienu četras stundas, kurās viņa pieņem pacientus, ir noslogotas.
Patlaban ambulancē nav arī procedūru māsas, kura aizgāja reizē ar ģimenes ārsti. No pērnā septembra Straupē nav zobārsta, viņa aizgāja pensijā.
“Varu veikt injekcijas, bet ne uzlikt sistēmu, jo man taču jāpieņem cilvēki, nevaru pacientu atstāt vienu kabinetā. Ar bērnu vakcināciju arī ir problēmas. Kā viss notiks, ja sāksies gripa? Kā brauksim mājas vizītēs, kas dos transportu, degvielu? Jācer, ka šie jautājumi nebūs jārisina,” domās dalās
bijusī ģimenes ārsta palīdze un piebilst, ka arī ir jau pensijas vecumā un strādā tikai pagaidām, jo ir vienošanās ar pašvaldību.
“Ģimenes ārstu mums nesola. Ar Valsts nacionālo veselības dienestu regulāri sazināmies, bet ģimenes ārstu nav,” saka Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents un pastāsta, ka pašvaldība ir gatava iekārtot prasībām atbilstošu prakses vietu, palīdzēt nokārtot formalitātes. “Televīzijā stāstījām, aicinājām, arī tā neizdevās kādu ieinteresēt. Tiesa, divi ārsti interesējās, viens gribēja, lai pašvaldība ik mēnesi piemaksā pāris tūkstošus, tad varbūt domāšot,” bilst novada vadītājs un atgādina, ka Straupe taču ģeogrāfiski atrodas izdevīgā vietā un nav tālu no Rīgas.
Nacionālā veselības dienesta Vidzemes nodaļas vadītāja Sigita Alhimoviča “Druvai” atzīst, ka diemžēl neviens par ģimenes ārsta prakses vietu Straupē nav interesējies. “Vidzemes teritorijā brīva prakses vieta ir ne tikai Straupē, bet arī Valmierā, Madonā, Gulbenē un Alūksnē – četrus gadus. Pēdējā laikā vienīgi Ainažos veiksmīgi notikusi paaudžu maiņa. Ar 2014.gada janvāri ģimenes ārste aizgāja pensijā, jauna atnāca tikai decembrī,” pastāsta Vidzemes nodaļas vadītāja. Viņa nepiekrīt, ka finansējums būtu galvenais iemesls, kāpēc ģimenes ārsti negrib strādāt laukos. Jaunie ģimenes ārsti interesējas arī par sadzīviskiem apstākļiem – dzīvoklis, bērnudārzs, skola, transports utt. Ģimenes ārstiem, kuriem prakses vieta ir lauku teritorijā, atkarībā no iedzīvotāju blīvuma tiek maksāta piemaksa par lauku teritoriju (pilsētās šāda piemaksa netiek maksāta). Pilsētās, tajā skaitā arī Straupes pagastā ar lielāku iedzīvotāju skaitu, ir lielāka iespēja, ka piereģistrēsies vairāk pacientu. Ģimenes ārstes Maijas Kapzemas praksē bija reģistrēti 1664 pacienti, tas ir pietiekami liels pacientu skaits. Situācijas dzīvē mēdz būt dažādas, Straupes pagasta iedzīvotājiem tomēr vajadzētu piereģistrēties pie ģimenes ārstiem, kuri praktizē blakus pagastos. Kad pagastā būs savs ģimenes ārsts, varēs pārreģistrēties pie viņa,” paskaidro Sigita Alhimoviča.
Gan novada domes vadība, gan Nacionālā veselības dienesta Vidzemes nodaļas vadītāja atzīst, ka situāciju mainīt nav viņu spēkos. “Nodrošinājums ar ģimenes ārstiem ir valsts, ne pašvaldības uzdevums. Arī tā ir valsts institūciju atbildība, ka nav ģimenes ārstu,” saka Hardijs Vents.
Sarmīte Feldmane
Komentāri